Otevírání obchodů se blíží. Češi v nákupním boomu utratí až 200 miliard

Názor
Únorový propad maloobchodních tržeb v ČR byl nižší, než se čekalo. Meziročně se tržby propadly o 5,8 procenta neočištěně, po očištění dokonce jenom o rovná tři procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s osmiprocentním poklesem neočištěných tržeb. 
Podle odhadu České národní banky by Češi mohli do ekonomiky „pustit“ až 200 miliard korun zejména realizací odkládaných nákupů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Výsledek únorových tržeb je příznivý nejen proto, že překonal expertní očekávání. Meziročně se srovnává letošní „pandemický“ únor, poznamenaný uzavírkou podstatné části maloobchodu, s loňským, stále ještě „předpandemickým“ únorem. Nouzový stav byl loni vyhlášen poprvé v březnu.

Navíc za letošním únorovým meziročním propadem tržeb není jen ochlazení poptávky. Stojí za ním i třeba markantní pokles cen pohonných hmot. Ty loni v únoru vykazovaly dle údajů CCS průměrnou cenu 32,02 koruny za litr, zatímco letos v únoru jen 28,25 koruny za litr.

Meziročně ovšem letos v únoru narostly v očištění tržby za potraviny, o 0,4 procenta, což souvisí s tím, že lidé mají kvůli uzavírce podstatné části maloobchodu omezené možnosti realizace výdajů, pročež ochotněji utrácí právě za potraviny, včetně potravin dražších, než jaké by si dopřáli nebýt pandemie. Obchody s potravinami zůstávají otevřeny.

Enormní nárůst tržeb i na svůj standard zaznamenaly letos v únoru e-shopy. Statistická položka, jež je zahrnuje, vykazuje velmi silný růst 41,7 procenta. Pokračuje tedy masivní přesun českých spotřebitelů z off-line od on-line sféry, přičemž zčásti jde o nevratný proces.

PSALI JSME:
Maloobchod prochází radikální transformací

Kamenní prodejci budou mít po otevření ekonomiky po několik let potíže dostat do obchodů tolik utrácející klientely jako před pandemií. To si vyžádá trvalé uzavření některých provozoven.

Na předpandemickou úroveň vrátí tržby kamenným prodejcům jen předpokládaný růst kupní síly Čechů v nadcházejících letech, podíl off-line tržeb na celkových tržbách maloobchodu se však již zřejmě nikdy na předpandemickou úroveň nevrátí. Oznámené postupné zahájení otevírání některých dosud uzavřených provozoven tak přichází až příliš pozdě.

Za celý letošní rok by maloobchodní tržby měly růst o 1,5 procenta. Bude je hlavně od zhruba poloviny pohánět otevření ekonomiky, umožněné postupující vakcinací, a nákupní boom, jenž se po otevření dostaví. Češi během něj budou realizovat své odkládané nákupy.

Podle odhadu České národní banky by Češi mohli do ekonomiky „pustit“ až 200 miliard korun právě zejména realizací odkládaných nákupů. Tím se částečně, ačkoli ne zcela, „zahojí“ právě i kamenní prodejci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi si na e-shopy zvykli. Mnozí u nich zůstanou i po pandemii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru