Ekonomiku táhne spotřeba domácností a investice, brzdou je export

Názor
Podle zpřesněného odhadu vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o jedno procento po předchozím poklesu o 0,3 procenta. Předběžný odhad ukazoval růst pouze o 0,6 procenta. V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) rostl tempem 8,2 procenta, zatímco předběžný odhad ukazoval 7,8 procenta.
Hlavním tahounem růstu ekonomiky se nyní stává spotřeba domácností a investice. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Připomeňme, že původní očekávání vývoje ekonomiky pro druhé čtvrtletí bylo citelně výš, tržní konsensus se pohyboval kolem dvou procent mezikvartálního růstu. Takže jednoprocentní růst je stále spíše zklamáním ve světle ekonomiky, která se probouzela po covidovém uzavření. Nicméně s ohledem na velkou nejistotu je takové překvapení v podstatě pochopitelné.

Z hlediska struktury je ovšem otevírání ekonomiky jasně patrné. Spotřeba domácností vyskočila vzhůru mnohem rychleji, než jsme odhadovali, a to o 6,5 procenta mezičtvrtletně a 7,4 procenta meziročně.

Nad očekávání vzrostly i investice do fixního kapitálu, které přidaly 4,2 procenta mezičtvrtletně a 1,5 procenta meziročně. Co naopak ekonomiku drželo pří zemi, byl zahraniční obchod. Export zboží mezičtvrtletně klesal o 0,7 procenta, zatímco import rostl o 5,1 procenta s tím, jak se zvyšovala domácí poptávka a investice.

PSALI JSME:
Výkon české ekonomiky ve druhém čtvrtletí: Růst nic moc, inflace až moc

Z hlediska produkční strany byl zklamáním jen slabší růst průmyslové výroby o 0,4 procenta mezičtvrtletně a 0,1 procenta meziročně, což naznačovala už dříve zveřejněná data. Silnou brzdou ekonomiky a exportu je v tuto chvíli nedostatek výrobních komponent a materiálů.

To je z části patrné i na stavebnictví, které ve druhém čtvrtletí vzrostlo pouze o 0,5 procenta mezikvartálně a meziročně stagnovalo. Nicméně oživení bylo zatím spíše průměrné i v sektoru soukromých služeb, kde došlo k mezičtvrtletnímu růstu o jedno procento a meziroční dynamika se přehoupla do lehce kladného tempa 0,4 procenta.

Z hlediska mezičtvrtletních příspěvků byla hlavním tahounem růstu ve druhém čtvrtletí spotřeba domácností (2,9 p. b.), následovaná investicemi do fixního kapitálu (1,1 p. b.). Naopak hlavní brzdou byl zahraniční obchod s negativním příspěvkem k růstu HDP ve výši 3,5 procentního bodu.

S ohledem na to, že výrazné ukončování protipandemických opatření začalo až zhruba v polovině druhého čtvrtletí, měly by i údaje o vývoji HDP za třetí čtvrtletí ukázat silný růst. Je pravděpodobné, že z hlediska mezičtvrtletní dynamiky bude letošní léto nejrychlejším bodem oživení ekonomiky.

PSALI JSME:
Česká ekonomika se zotavuje pomaleji, než naprostá většina zemí EU

Poté by mělo následovat postupné zpomalování. Hlavní brzdou růstu je aktuálně nedostatek výrobních komponent a postupně také utahující se trh práce. Stále je zde navíc určitá nejistota ze strany varianty delta covid-19.

Na začátku roku letošní růst HDP odstartovala vysoká tvorba zásob. Jejich vysoká úroveň pravděpodobně přetrvá, nicméně hlavním tahounem růstu ekonomiky se nyní stává spotřeba domácností a investice. Náš celoroční odhad vývoje HDP činí pro letošek 4,2 procenta.

Samotný vývoj ve druhém čtvrtletí ukazuje riziko ve směru nepatrně pomalejšího růstu. Silná spotřeba domácností je argument ve prospěch dalšího utahování měnové politiky. Na konci září tak počítáme s dalším zvýšením hlavní reposazby České národní banky na úroveň jednoho procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podnikatelé krotí svůj dřívější optimismus

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.