Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny

Výstavba nových jaderných bloků jde mimo trend evropské energetické politiky. Rozumnější je prodloužit životnost stávajících jaderných elektráren. Do budoucna bude nezbytné kompletně přepracovat státní energetickou koncepci a ve větší míře se zaměřit na obnovitelné zdroje energie.
Do ceny elektrické energie se promítá i cena emisních povolenek, která v poslední době výrazně roste. Foto: Pixabay

V lednu letošního roku došlo podle Českého statistického úřadu k meziročnímu růstu ceny elektřiny o 8,2 procenta. Nárůst ceny elektřiny byl způsoben vývojem na evropském trhu, kde za poslední rok vzrostla cena 1 MWh ze 34,1 euro na 45,9 euro, přičemž v závěru loňského roku se cena 1 MWh dostala až na úroveň 56,7 euro. Růst ceny elektřiny bude pravděpodobně pokračovat i v následujících letech, kdy se významně promění energetický trh v Evropské unii.

Německo se zavázalo, že do roku 2022 uzavře všechny své jaderné elektrárny, které v současné době vyrábí zhruba 13 procent německé produkce elektřiny. To je přibližně stejně jako všechny německé fotovoltaické a vodní elektrárny.

Produkce elektřiny z jádra by měla být postupně nahrazována obnovitelnými zdroji. To si však vyžádá masivní investice, které se budou promítat do koncových cen. Navíc výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů má proměnlivý výkon závislý na počasí. Tento problém se bude muset řešit investicemi do přenosové soustavy, což v konečném důsledku opět povede k růstu koncové ceny elektřiny.

Do ceny elektrické energie se promítá i cena emisních povolenek, která v poslední době výrazně roste. Jen za poslední rok stoupla cena povolenek za jednu tunu oxidu uhličitého z úrovně 9,5 euro na 20,4 euro. Tento vývoj staví do nepříjemné pozice produkci z uhelných elektráren, která přestává být rentabilní. Navíc do roku 2030 bude muset být v rámci Evropské unie produkováno 32 procent elektřiny prostřednictvím obnovitelných zdrojů, což například pro výrobu elektřiny v České republice je značně ambiciózní plán, který si vyžádá masivní investice s dopady na koncovou cenu elektřiny.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Zd Zdeněk

  Zase to zaplatí obyčejnī lidé a zisky zůstanou u těch nejvýše postavených anebo půjdou do zahraničí.Taková je politika tohohle státu.Člověk může stále šetřit a nic z toho nemá.Je to smutné

 2. ZF Zdeněk Filīpek

  Zase nás někdo bude pobírat a obyčejný člověk vše zaplatí.

 3. Am Amundsen

  Tak hurá do nákupu elektromobilů,aby ještě vzrostla poptávka po elektřině a elektřina mohla ještě dál zdražit.

 4. To Tom

  No jo klasika jádro je fuj ale uhlí plyn ropa to nevadí že kdyby ti … radši uzavřely všechny uhelné , plynové, a ropné elektrárny které jsou v největším zastoupení jádro je pro Evropu jedno z nejlepších nemáme zde orkány tornáda zemětřesení tsunami a podobně takže jediné ohrožení je člověk

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB