Elektřina zdražuje, dodavatelé krachují a někteří i dočasně odmítají nové zákazníky

Názor
Obrovský růst cen energií vyvolává velké otřesy a změny na celém energetickém trhu. Cena silové elektřiny a plynu na burzách od začátku roku narostla až trojnásobně. V Česku končí první dodavatelé energií – kvůli nedávnému ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy si bude muset nového dodavatele energií hledat zhruba 900 000 zákazníků.
Lidé se musejí obrnit trpělivostí, protože počet zájemců o změnu dodavatele energií je nyní skutečně obrovský. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To ale nepůjde rychle, protože řada dodavatelů nové smlouvy dočasně i odmítá, jsou přetíženi podanými žádostmi nebo nemají dostatek energie nakoupené za výhodné ceny. Lidé se musejí připravit na výrazně vyšší ceny, několikahodinové fronty na pobočkách i přetížené weby a call centra dodavatelů energií.

Ukončení činnosti čtvrtého největšího dodavatele energií v ČR Bohemia Energy a raketový růst cen elektřiny na burzách se výrazně dotkly celého českého energetického trhu. Na vyšší ceny a nelehkou situaci se musejí připravit i domácnosti.

Zatímco dříve dodavatelé energií vítali nové zákazníky s otevřenou náručí, dnes je spíše odmítají nebo jim citelně navyšují cenu i výši záloh. Dokládají to zkušenosti porovnávacího portálu Srovnejto.cz.

PSALI JSME:
Alternativní dodavatel energií Yello hlásí: Vyprodáno!

Všichni dodavatelé a zprostředkovatelé jsou přetíženi nejen poptávkou zákazníků končících dodavatelů energií, ale i těch, kteří si chtějí zajistit stabilní cenu za energie. Z důvodu nejasnosti řada dodavatelů dočasně pozastavila příjem nových zákazníků a odmítají je, dokud nepřipraví nové ceníky.

V zákaznických centrech dodavatelů energií, která zůstávají otevřena, čekají zákazníky fronty na několik hodin. Velkému náporu volajících čelí také jejich call centra, některé linky jsou dočasně nedostupné.

Zákazníci společnosti Bohemia Energy nemají důvod k panice, o dodávky energií nepřijdou. Dodavatel poslední instance, k němuž automaticky přecházejí, ale bude výrazně dražší. Výběr nového dodavatele je dobré naplánovat co nejdříve.

PSALI JSME:
Bohemia Energy končí. Domácnosti ale bez energií nezůstanou

Lidé se ale musejí obrnit trpělivostí, protože počet zájemců o změnu dodavatele energií je nyní skutečně obrovský. Výhodou je, že změnu lze uzavřít velmi rychle a s minimem podkladů, typicky stačí jen poslední vyúčtování a údaje o spotřebním místě a odběrateli.

Situace kolem cen energií nebude pro domácnosti v nadcházejících měsících jednoduchá. Ceníky dodavatelů jsou dnes i o 200 procent vyšší, než byly v první polovině roku.

Za růstem cen elektřiny stojí celá řada faktorů – těmi jsou zejména vysoké ceny emisních povolenek, omezení dodávek plynu z Ruska, cena uhlí, burzovní spekulace, ale i počasí, které moc nepřálo výrobě energií z obnovitelných zdrojů.

PSALI JSME:
Kdo je po Bohemia Energy další na řadě? Rozhodne Kreml a počasí

Cena pro spotřebitele je však samozřejmě upravena podle očekávání dalšího vývoje z pohledu konkrétního dodavatele energií. A ti se nechtějí vystavit riziku, což ceny na trhu ještě zvedá. Stabilizaci cen energií i celého trhu lze očekávat nejdříve začátkem příštího roku. Vše ale závisí na vývoji cen silové elektřiny a plynu na energetických burzách.

Očekáváme, že do konce roku žádná velká změna nenastane a levnější ceníky se začnou objevovat nejdříve začátkem příštího roku. Letní úroveň ceny energií se hned tak nevrátí. Kromě nalezení nejvhodnějšího dodavatele se tak domácnosti budou muset ve zvýšené míře zaměřit na energetické úspory.

Doporučuji, aby zákazníci nebrali první nabídku, kterou uvidí, a srovnali si více možností. Kdo dává přednost jistotě, může zvolit fixaci na rok či déle. Kdo je přesvědčen, že cena musí brzy klesnout, zvolí ceník bez fixace či fixaci ceny jen na rok. Bohužel dnes opravdu nikdo s jistotou neví, jak přesně se cena bude vyvíjet v čase a která z variant je tedy nejvýhodnější.

Autor je ředitel divize energií srovnávače Srovnejto.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká spořitelna má vážný reputační problém: Klienty, které před rokem prodala Bohemia Energy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nakupujete v bazaru? Pozor na reklamaci

Kupujete elektroniku z druhé ruky, například v bazaru nebo na inzerát? Dostanete samozřejmě lepší cenu, a když je navíc zboží opatřeno nejen účtenkou, ale i platným záručním listem, tak se spokojenost zdá …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nedostatek čipů neohrožuje jen autoprůmysl a jeho dodavatele

Analýza
Nedostatek čipů dopadá negativně nejen na automobilky, ale kvůli odstávkám v jejich výrobě mohou být ještě silněji postiženi i jejich subdodavatelé. Dokládají to i údaje Českého statistického úřadu: Zatímco průmyslová produkce v srpnu meziročně klesla o 1,4 procenta, odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů zaznamenalo propad o více než 28 procent.