
Bohemia Energy, která byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrnými místy informovala své zákazníky o ukončení dodávek elektřiny a plynu na českém energetickém trhu na svých webových stránkách.
„K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce,“ uvádí web s tím, že dodávky energií bude nyní odběratelům zajišťovat tzv. Dodavatel poslední instance (DPI), a to po dobu následujících šesti měsíců.
Obě prohlášení – jak pro zhruba 300 tisíc odběratelů Slovakia Energy, tak pro zákazníky Bohemia Energy – jsou si podobná jak vejce vejci; rozdíly jsou jen v názvech regulátorů a v tom, že na Slovensku mají lidé ze zákona služby o polovinu kratší (tři měsíce, pozn. red.).
Lidé se tak nemusejí obávat přerušení dodávek do jejich odběrných míst, ale je třeba, aby nejpozději do lhůty šesti měsíců uzavřeli smlouvu s novým dodavatelem elektřiny a plynu, jinak budou energie odebírat neoprávněně se všemi s tím spojenými důsledky.
Úřad doporučuje neotálet se změnou kvůli dvěma podstatným věcem. Tou první je, že DPI může účtovat vyšší ceny, než jaké měli zákazníci dosud sjednány. „Pasivní chování odběratelů totiž může znamenat vyšší ceny služeb dodávky, než jaké by si dokázali zajistit aktivním výběrem nového dodavatele,“ upozornil ERÚ na svých webových stránkách.
Tou druhou, že pokud si nevyberou nového obchodníka do šesti měsíců, po této lhůtě budou odebírat plyn nebo elektřinu neoprávněně. Za neoprávněný odběr je pak obchodníkem nebo distributorem vymáhána náhrada za vzniklou škodu a v určitých případech může dojít k odpojení odběrného místa zákazníka. Náklady za opětovné připojení se pohybují v řádu tisíců korun a hradí je odběratel.
Podle úřadu je případný odběr elektřiny nebo plynu je po šestiměsíčním období považován za neoprávněný a hrozí nejen přerušení dodávek energií, ale i vymáhání náhrady za vzniklé škody a případně i odmontování elektroměru nebo plynoměru.
Energetický regulační úřad doporučuje, aby zákazníci nepodřizovali volbu dodavatele jen nejnižší ceně, ale aby vzali v potaz také další podmínky služeb a reference. Na webu ERÚ jsou kalkulátory, jejichž pomocí lze porovnat nabídky dodavatelů elektřiny nebo plynu. Nabídky dodavatelů plynu lze pak také porovnat s tzv. indikativní cenou, kterou úřad vydává čtvrtletně.
„Budeme se snažit udělat vše pro to, aby byl váš přechod k novému dodavateli co nejméně komplikovaný. Nicméně očekáváme, že naše zákaznická linka, bude v nejbližších dnech čelit velkému náporu otázek, a proto se předem omlouváme za delší čekání na spojení s naším operátorem,“ uvádí Bohemia Energy na svém webu.
„Aktuální krize na trhu s energiemi, kdy ceny plynu i elektřiny skokově narostly, vedla k pozastavení nebo dokonce k úplnému zastavení dodávek energií u některých společností. České nevyjímaje,“ sdělil naší redakci Michal Kulig, ředitel společnosti Yello v České republice.
Zatím se to podle něj týkalo jen těch menších, nyní však pozastavil dodávky energií jeden z největších tuzemských alternativních dodavatelů, zprostředkovávající dodávku elektřiny a plynu do více než tři čtvrtě milionu domácností. „Jde vůbec o první takto velký případ v historii od otevření tuzemského trhu alternativním dodavatelům,“ dodal Kulig.
Nikde se ale nevysvětluje,zda máme dále platit inkasem pravidelné měsíční zálohy firmě Energia,nebo to stopnout a náhradní dodavatel si je strhne dodatečně,na náhradní dodavatele se nelze v dnešní době dovolat a platba za další měsíc asi propadne.