Bohemia Energy končí. Domácnosti ale bez energií nezůstanou

Pouhé čtyři dny poté, co na Slovensku oznámila konec činnosti Slovakia Energy, která ke konci září požádala tamního regulátora o vrácení licence na obchod s elektřinou a zemním plynem, končí i česká Bohemia Energy. Oba dodavatelé spadají do impéria Jiřího Písaříka, jenž je i s rodinou podle loňského žebříčku časopisu Forbes 32. nejbohatším Čechem s majetkem 7,3 miliardy korun.
Lidé se nemusejí obávat přerušení dodávek do jejich odběrných míst, ale je třeba, aby nejpozději do lhůty šesti měsíců uzavřeli smlouvu s novým dodavatelem elektřiny a plynu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bohemia Energy, která byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrnými místy informovala své zákazníky o ukončení dodávek elektřiny a plynu na českém energetickém trhu na svých webových stránkách.

„K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit, je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce,“ uvádí web s tím, že dodávky energií bude nyní odběratelům zajišťovat tzv. Dodavatel poslední instance (DPI), a to po dobu následujících šesti měsíců.

Obě prohlášení – jak pro zhruba 300 tisíc odběratelů Slovakia Energy, tak pro zákazníky Bohemia Energy – jsou si podobná jak vejce vejci; rozdíly jsou jen v názvech regulátorů a v tom, že na Slovensku mají lidé ze zákona služby o polovinu kratší (tři měsíce, pozn. red.).

Lidé se tak nemusejí obávat přerušení dodávek do jejich odběrných míst, ale je třeba, aby nejpozději do lhůty šesti měsíců uzavřeli smlouvu s novým dodavatelem elektřiny a plynu, jinak budou energie odebírat neoprávněně se všemi s tím spojenými důsledky.

Úřad doporučuje neotálet se změnou kvůli dvěma podstatným věcem. Tou první je, že DPI může účtovat vyšší ceny, než jaké měli zákazníci dosud sjednány. „Pasivní chování odběratelů totiž může znamenat vyšší ceny služeb dodávky, než jaké by si dokázali zajistit aktivním výběrem nového dodavatele,“ upozornil ERÚ na svých webových stránkách.

PSALI JSME:
Statisícům Čechů zdraží od listopadu elektřina až o 50 procent

Tou druhou, že pokud si nevyberou nového obchodníka do šesti měsíců, po této lhůtě budou odebírat plyn nebo elektřinu neoprávněně. Za neoprávněný odběr je pak obchodníkem nebo distributorem vymáhána náhrada za vzniklou škodu a v určitých případech může dojít k odpojení odběrného místa zákazníka. Náklady za opětovné připojení se pohybují v řádu tisíců korun a hradí je odběratel.

Podle úřadu je případný odběr elektřiny nebo plynu je po šestiměsíčním období považován za neoprávněný a hrozí nejen přerušení dodávek energií, ale i vymáhání náhrady za vzniklé škody a případně i odmontování elektroměru nebo plynoměru.

Energetický regulační úřad doporučuje, aby zákazníci nepodřizovali volbu dodavatele jen nejnižší ceně, ale aby vzali v potaz také další podmínky služeb a reference. Na webu ERÚ jsou kalkulátory, jejichž pomocí lze porovnat nabídky dodavatelů elektřiny nebo plynu. Nabídky dodavatelů plynu lze pak také porovnat s tzv. indikativní cenou, kterou úřad vydává čtvrtletně.

PSALI JSME:
Před změnou dodavatele elektřiny si pročtěte smlouvu

„Budeme se snažit udělat vše pro to, aby byl váš přechod k novému dodavateli co nejméně komplikovaný. Nicméně očekáváme, že naše zákaznická linka, bude v nejbližších dnech čelit velkému náporu otázek, a proto se předem omlouváme za delší čekání na spojení s naším operátorem,“ uvádí Bohemia Energy na svém webu.

„Aktuální krize na trhu s energiemi, kdy ceny plynu i elektřiny skokově narostly, vedla k pozastavení nebo dokonce k úplnému zastavení dodávek energií u některých společností. České nevyjímaje,“ sdělil naší redakci Michal Kulig, ředitel společnosti Yello v České republice.

Zatím se to podle něj týkalo jen těch menších, nyní však pozastavil dodávky energií jeden z největších tuzemských alternativních dodavatelů, zprostředkovávající dodávku elektřiny a plynu do více než tři čtvrtě milionu domácností. „Jde vůbec o první takto velký případ v historii od otevření tuzemského trhu alternativním dodavatelům,“ dodal Kulig.

PSALI JSME:
Plyn či elektřinu si už u One Energy & One Mobile nekoupíte

Zavřít reklamu ×
  1. Nikde se ale nevysvětluje,zda máme dále platit inkasem pravidelné měsíční zálohy firmě Energia,nebo to stopnout a náhradní dodavatel si je strhne dodatečně,na náhradní dodavatele se nelze v dnešní době dovolat a platba za další měsíc asi propadne.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.