Energetická krize zvyšuje mezi Čechy podporu jaderné energetiky

Další rozvoj jaderné energetiky podporují dvě třetiny obyvatel. Za půl roku přitom podpora vzrostla o šest procent. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS. Důvodem je zejména aktuální energetická krize spojená s dramatickým nárůstem cen.
Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Podle červencového zjištění Centra pro výzkum veřejného mínění zase polovina občanů souhlasí s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech. Růst podpory jaderné energetiky souvisí podle agentury IBRS s dostatkem energie, soběstačností a ekologickou výrobou.

„Projevuje se zájem Čechů o energetickou soběstačnost, což je klíčová otázka pro 93 procent obyvatel. Jsme zároveň citliví na ceny energií a vnímáme rizika možného nedostatku a zdražování. A přetrvává i pozitivní vnímání jádra jako čistého bezemisního zdroje,“ řekl ředitel agentury IBRS Miloš Rybáček.

Dodal, že naproti tomu působí především otázka nakládání a bezpečného uložení vyhořelého jaderného paliva, což je významné téma pro přibližně třetinu dotázaných obyvatel.

Jádro přeskočilo obnovitelné zdroje

Jádro podle průzkumu vystřídalo v čele nejpreferovanějších elektráren obnovitelné zdroje. I jejich obliba ale zůstává vysoká. Podpora rozvoje jaderné energetiky je v České republice trvalá, ani v roce 2011 po událostech v japonské Fukušimě neklesla pod 50 procent, zatímco v Německu to vedlo k uzavírání jaderných elektráren.

Od roku 2015 roste v očích veřejnosti i význam obnovitelných zdrojů energie, což ale nevylučuje i podporu bezemisního jádra. Velká část dotázaných preferuje právě mix těchto zdrojů. Poměrně nízká je naopak podpora běžných plynových a uhelných elektráren.

„Důležitosti jaderných i obnovitelných zdrojů jsme si dlouhodobě vědomi. Už řadu let se na tento energetický mix soustředíme a současný vývoj potvrzuje, že naše strategie je jednoznačně správná a její význam dál poroste,“ citovala ČTK člena představenstva a ředitele divize nová energetika ČEZ Tomáše Pleskače.

„Jaderné elektrárny průběžně modernizujeme, dál posilujeme jejich bezpečnost a daří se nám i zvyšovat jejich využití. Díky modifikacím jsme bez vyšší spotřeby paliva, záboru půdy a emisí navýšili výkon jaderných bloků o více než 500 megawattů. Je to jako bychom zde postavili nový menší jaderný blok,“ dodal člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Polovina pro nové Dukovany

Centrum pro výzkum veřejného mínění zase v létě mimo jiné zjišťoval, jakou podporu má plánovaná výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Ukázalo se, že zastánců je přesně polovina, přičemž 19 procent s výstavbou rozhodně souhlasí a 31 procent spíše souhlasí.

Proti výstavbě se staví více než třetina (35 %) české veřejnosti, přičemž 22 procent „spíše“ a 13 procent „rozhodně“. Patnáct procent dotázaných odpovědělo, že neví. Výsledky současně ukázaly, že výstavba nového dukovanského reaktoru má srovnatelnou podporu, jako měla předtím dostavba třetího a čtvrtého bloku v Temelíně, která se původně plánovala před „novými“ Dukovany.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pavel Sláma

    Můžeme vyrábět mega kvanta, německý překupník bude ve vatě…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB