Energetická chudoba ohrožuje pětinu českých domácností

Více než pětina českých domácností je ohrožena energetickou chudobou. Lidé nejsou schopni zajistit si dlouhodobě dostatečný tepelný komfort, včas hradit účty za energie, nebo jsou ohrožováni vlhkostí a plísněmi. Upozornila na to společnost Schneider Electric s odvoláním na nejnovější průzkum agentury STEM.
Úsporná opatření kvůli výdajům na vytápění častěji zavádějí starší lidé. Foto: Anna Šolcová

Jak ukazuje průzkum, více než pětina domácností (22 %) má náklady na vytápění tak vysoké, že musí omezovat jiné výdaje, aby pokryla náklady na topení. Necelé dvě pětiny domácností (39 %) uvádějí, že kvůli výši nákladů na topení v zimě některé části bytu či domu nevytápí tak, jak by jim vyhovovalo.

Úsporná opatření kvůli výdajům na vytápění častěji zavádějí starší lidé – téměř třetina lidí starších 60 let omezuje jiné výdaje domácnosti, 48 % nevytápí jiné části domu. Podobné údaje ukazují data pro domácnosti tvořené jednou nebo dvěma osobami starší 60 let.

Výdaje průměrné důchodcovské domácnosti za bydlení a energií přitom podle statistické ročenky představují zhruba 30 procent jejich příjmů. Ti, kterým na zaplacení přiměřeného bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu (v Praze 35 %), mohou získat příspěvek na bydlení, který patří mezi dávky státní sociální podpory.

„Energetická chudoba se objevuje především tehdy, když má domácnost problém financovat vytápění obydlí na teplotu 18 až 21 °C, nicméně příjmy domácnosti nejsou jediným určujícím faktorem. Důležitou roli totiž hraje i nedostatečné zateplení budovy a slabá izolace, zastaralé zdroje vytápění, špatné návyky v systému vytápění a větrání nebo používání energeticky neefektivních spotřebičů,” vysvětluje Radko Svrdlin ze Schneider Electric.

Nejohroženější skupiny

Podle veřejně dostupných odborných zdrojů patří ke skupinám ohrožených energetickou chudobou nejčastěji lidé v důchodovém věku, kteří žijí ve špatně zateplených velkých domech a nemají dostatek financí na zateplení, nebo přestěhování. Přitom jejich potřeba energie je vzhledem k času strávenému doma a případně zdravotnímu stavu zvýšená.

Této charakteristice odpovídá i zjištění průzkumu agentury STEM o vyšším podílu domácností důchodců, které častěji omezují kvůli nákladům na vytápění jiné výdaje či teplotu v dalších částech bytu či domu. Dalšími ohroženými skupinami v ČR jsou domácnosti bez jednoho z rodičů a domácnosti s více dětmi.

PSALI JSME:
Třetinu výdajů důchodců představují náklady na bydlení a energie

Zavřít reklamu ×
 1. Stydět by se měl stát i ti co gaunery kteří dovedli tenhle stát tam kde je!
  Stáří lidé celý život pracovali, vychovali děti (narozdíl od dnešních sobcu co si chtějí jen užívat) a na staré kolena bída a běs… Strašná doba 🙁

  • Ta generace dnešních gerontů především z ideologických důvodů vyčmoudila většinu dostupných energetických surovin, které tu vznikaly desítky milionů let. A těm mladým nemovitosti, které získali od státu za zlomek tržní ceny, za mnohonásobky prodává. Vy budete nějakej chamtivej geront, co???

 2. Ale nepřestěhují se do menšího resp teplejšího , protože jsou tam přece „zvyklí“ a kam by dali ty všechny poklady ( krámy), co za celý život nashromáždili a které se po jejich smrti vyhodí do sběrného dvora..

  • a kam by se asi tak všichni přestěhovali, do Prahy do garsonky za 5 mega , takové baráky na vsi ze zas až tak dobře neprodávají .

  • Proč by se měli někam stěhovat ? To že lidi nemají peníze a penze jsou k smíchu tak je věc státu, který 30 let nehnul ani prstem a Vy chcete aby se někdo někam stěhoval ? Proč jako ? A i kdyby, kam se jako vystěhují ? Do bytů za 3 mega ? Vemte rozum do hrsti….

   • Za penzi si každý zodpovídá sám. Kromě toho, náklady na vytápění jsou směšné proti pořizovacím nákladům. Pokud někdo měl na to si koupit batrák, tak má jistě na to, aby jej vytopil. V opačném případě ti geronti na ten barák nakradli, a patří do lochu.

 3. hlavně nejsme zvyklí se přestěhovat do menšího, což je jinde docela běžné, je mnoho lidí, co by koupili za rozumnou cenu velký zanedbaný dům a prodali maličký…znám z okolí opravdu hodně…ale to ne…jde o kořeny…držet pro děti a podobně…maminka se přestěhovala v 75 letech do malého bytečku, je spokojená, všechno jí vychází včetně financí , navíc jsme vyřídili příspěvek na pečovatelku a je opravdu šťastnější…ale byla a je pragmatická a dobře jí to myslí i nyní v 81 letech a hlavně nemusí řešit topení, velký úklid, spotřebu a pod. V tomto klobouk dolů, že to dokázala !

  • a hlavně ji máte z ,,krku“ co ?? nemluvte za ni, ale za sebe…starý člověk se už nemůže bránit, tak má tiskovou mluvčí ne?? maminka se přestěhovala v 75 letech ?? on stěhoval spíš někdo jí asi ne ??

 4. Stěhovat se do menšího? To má smysl možná v některých lokalitách. Náklady na náš dvougenerační dům jsou v přepočtu na měsíc menší, než nájem v garsonkách. Třeba v MB se i garsonka pohybuje nájmem okolo 10 tisíc a kupní cena je taková, že prodej velkého domu, o který dnes není takový zájem ty náklady ani nepokryje. Přitom senior s důchodem (těch 12-14 tisíc) si může dovolit (dle mého) nájemné max 7000 Kč i s energiemi, aby mu zbylo ještě na nějaké potřeby, jídlo, léky. Smutná doba…

  • A to jako musí ty peníze za prodej baráku podle Vás prochlastat???? Kolik stojí nájem toho vašeho baráku, co???

 5. Vtip je v tom, že když bydlíte v nájmu, tak na 10 000 nájmu byste museli brát víc jak 30 000 Kč čistého. Takže jak zůstane člověk sám, a v nájmu bydlí, stát mu doplácí, a z toho si pan majitel domu dům pěkně opravuje a udržuje. Pokud jste ale státu na krku neviseli, vzali si půjčku, a ve volném čase stavěli vlastní domek, a šetřili, a na dovolené nejezdili, tak tady vám stát nedá nic, protože tu elektriku, otop a vodu do těch 30% nakonec nějak našlapete a bez příspěvku státu utáhnete. Že na opravy od státu nedostanete? A že na vás stát ještě navalí další poplatky? Tu zákonem za kominíka 3×300 ročně, tu zákonem za revizi kotle 1x za dva roky 2000 Kč, tu že si stát vymyslí zákon, že vaše kamna moc čoudí a musíte mít nový kotel za 80 000 Kč (zatímco milion letadel co ročně proletí ČR voní samý kyslík), tu že zvedne daně z nemovitosti.. ? No, tak barák pronajmout za 15 000 měsíčně a jít do menšího, ale kam? A nebo ještě líp, barák prodat, peníze na starý kolena roztrajlat a hurá do nějakýho věžáku za 10 000 plus energie, však tam to stát už doplatí. :-)) A kdopak tak asi ty věžáky vlastní, že si takové zákony schvaluje?

  • Byty ve věžákách obvykle vlastní příslušníci dělnické třídy, kteří na tyto dostali dekret na nájemné ještě za bolševika, a v 90. letech to v rámci privatizace odkupovali za zlomek tržní ceny do vlastnictví.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Kdo odjede z Kataru s trofejí v ruce?

Ve světě dnes řádí pádivá inflace a podobná inflace zachvátila i fotbalový svět. Univerzity, sázkové kanceláře, fanoušci i banky se předhánějí v prognózách, který tým vyhraje letošní mistrovství světa (MS). Při …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.