Když se 20. ledna 2017 stal Donald Trump prezidentem Spojených států, investoři do ropy a zemního plynu měli velké naděje. A na krátkou dobu počínaje červencem téhož roku ceny akcií společností v tomto oboru prudce vzrostly.
Avšak na konci jeho mandátu ETF XOP (burzovně obchodovaný fond, pozn. red.) pokrývající průzkum a těžbu ropy a zemního plynu ztratil více než 60 procent své hodnoty v důsledku prudkého poklesu cen ropy. Ve skutečnosti byla velkým vítězem prvního Trumpova prezidentského období čistá energie. ETF ICLN pokrývající tuto oblast si v tomto období připsal nárůst o více než 314 procent.
Během Bidenova prezidentství tento paradox přetrvával. Přestože bylo zřejmé, že demokraté podporují iniciativy v oblasti životního prostředí, cena ETF zaměřeného na čistou energii klesla o více než 60 procent, zatímco ETF zaměřené na ropu a zemní plyn posílilo o více než 120 procent.
Mnoho ambiciózních projektů v oblasti zelené energie se totiž ukázalo jako nerentabilní, což vedlo ke značným ztrátám, zatímco válka na Ukrajině způsobila, že ceny ropy a zemního plynu prudce vzrostly. Historie se může opakovat. Investoři spjatí s energetickým sektorem mají v současné době smíšené pocity.
Počáteční optimismus po Trumpově vítězství začal slábnout, protože se analytici obávají, že by jeho politika mohla mít na ceny ropy opačný vliv. Trump může zvýšit těžbu ropy tím, že zruší regulace a vydá více povolení k těžbě, což by mohlo snížit ceny ropy. Navíc, potvrzení, že republikáni získali kontrolní většinu v Senátu i ve Sněmovně reprezentantů, zvyšuje pravděpodobnost deregulace.
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by se světové trhy s ropou mohly v příštím roce potýkat s přebytkem více než jednoho milionu barelů denně, protože poptávka v Číně nadále slábne, což zmírňuje cenové tlaky navzdory nestabilitě na Blízkém východě i mimo něj. Vzhledem k plánovaným Trumpovým clům by čínská ekonomika mohla dále oslabit.
V důsledku toho někteří analytici předpovídají, že by ceny ropy Brent mohly v příštím roce klesnout na 60 až 65 dolarů za barel. To by však mohlo být pro inflaci na obou stranách Atlantiku příznivé, protože se ceny energií stabilizují. Mezitím se bude i nadále zvyšovat výroba zelené energie, ale investoři budou opatrnější v tom, které projekty podpoří.
Podle IEA se celosvětová výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v roce 2030 zvýší o téměř 90 procent oproti roku 2023. To by stačilo na pokrytí poptávky po elektřině Číny a Spojených států dohromady za toto období.
V roce 2030 se budou obnovitelné zdroje energie podílet na 46 procent celosvětové výroby elektřiny, přičemž větrná a fotovoltaická energie budou dohromady tvořit 30 procent. Do roku 2030 se však fotovoltaika stane nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem elektřiny, následovaná větrnou energií, přičemž obě předčí vodní energii.
Investoři, včetně těch individuálních, věnují dění v tomto sektoru velkou pozornost. Podle nejnovějšího průzkumu eToro Retail Investor Beat investuje do energetického sektoru 36 procent drobných českých investorů a 38 procent globálních. Do budoucna plánuje navyšovat své investice do tohoto sektoru devět procent českých investorů, což je shodné s globálními hodnotami.
Autor je analytik a tržní komentátor společnosti eToro
(Redakčně upraveno)