Éra „jestřábí ČNB“ končí. Noví radní vesměs hlasovali jako „holubičí“ guvernér

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na stávající úrovni sedmi procent. Jde o výsledek, který čekala zhruba polovina expertů oslovených agenturou Bloomberg.
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na stávající úrovni sedmi procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K rozhodnutí došlo na základě hlasování bankovní rady v poměru pět ku dvěma. Zjevně tedy všichni nově jmenovaní bankovní radní se vyslovili pro ponechání sazby na stávající úrovni.

Pro zvýšení sazby, ze sedmi na osm procent, zvedli ruku evidentně jen radní, kteří působili už v předchozí, „Rusnokově“ bankovní radě, tedy viceguvernér Marek Mora a Tomáš Holub. Ti hlasovali pro zvyšování sazeb již během řady uplynulých zasedání, ve čtvrtek se však poprvé ocitli v menšině.

Výsledek hlasování tak potvrzuje holubičí příklon nové bankovní rady. Dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB nezvýšit základní úrok je prvním minimálně od začátku roku 2004, kdy trh podle Bloombergu čekal zvýšení sazeb, ale ČNB ho překvapila holubičím postojem. Svým způsobem tak jde o nejvíce překvapivé holubičí rozhodnutí minimálně za posledních takřka dvacet let.

ČNB tak přichází o reputaci i z mezinárodního hlediska poměrně jestřábí centrální banky. Tu si budovala postupně od konce intervence za slabší korunu v dubnu 2017. Už její zvyšování úroků před propuknutím pandemie, zejména to z února 2020, bylo vnímáno jako jestřábí postoj.

Razantní snížení sazeb v době nástupu pandemie pak bylo vnímáno jako v souladu s přístupem světových centrálních bank, které současně přistoupily na bezprecedentně extrémně expanzivní měnovou politiku. Loňské poměrně rané zahájení cyklu utahování měnové politiky ČNB, který končí právě až dnes, bylo obecně, i v mezinárodních kruzích, vnímáno opět jako jednoznačně jestřábí.

Podle expertů Deutsche Bank, největší německé banky, je dnešní rozhodnutí chybou české centrální banky. Experti míní, že aby ČNB chybu napravila a nedošlo k výraznějšímu oslabování koruny, bude muset zvýšit základní úrok hned v září, na svém dalším měnověpolitickém zasedání, a to rovnou o 0,5 procentního bodu.

Koruna však na rozhodnutí ČNB ve čtvrtek bezprostředně nijak výrazně nereagovala. Nutno však dodat, že centrální banka intervenuje a je stále připravena intervenovat za její silnější úroveň. Dnes to její guvernér Aleš Michl zdůraznil na tiskové konferenci v návaznosti na rozhodnutí.

Vzhledem k tomu, že inflace v ČR v meziročním vyjádření v nadcházející době dále zrychlí, až k úrovni 20 procent, lze předpokládat, že její síla přiměje bankovní radu ČNB k dalšímu, podzimnímu navyšování základního úroku, a to na úroveň minimálně 7,5 procenta. Nelze však vyloučit, že se základní sazba vyšplhá až k úrovni osmi procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Mirec

    ČNB je nyní v rukou lidí, kteří se budou ze všech sil snažit zničit českou měnu a co nejvíce poškodit české hospodářství. Přesně podle instrukcí z Kremlu a přání Zemana, destabilizovat Evropu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB