ERÚ: Spotřeba elektřiny se meziročně snížila nejvíce u domácností

Také ve třetím čtvrtletí letošního roku Češi šetřili elektřinou. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Spotřeba elektřiny meziročně klesla o takřka čtyři procenta, nejvýrazněji pak u domácností, které překročily pětiprocentní hranici úspor. Snížila se i výroba elektrické energie, pokles proti loňskému roku byl více než 13 procent. Redakci FAEI.cz o tom informoval tiskový mluvčí úřadu Jan Hamrník.
Tuzemské domácnosti v meziročním srovnání v letošním třetím čtvrtletí spotřebovaly o pět procent elektřiny méně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Naposledy se spotřeba elektřiny zvýšila v posledním čtvrtletí roku 2021, od té doby ERÚ ve svých čtvrtletních zprávách zaznamenává její pokles. Nejinak tomu bylo i letos ve třetím čtvrtletí, kdy Česko spotřebovalo 12,9 TWh elektřiny, tedy o 3,7 procenta méně než v loňském roce (podrobněji v aktuální zprávě o provozu elektrizační soustavy, pozn. red.).

„Kromě velkoodběratelů na hladině velmi vysokého napětí se ve třetím čtvrtletí meziročně snížila spotřeba ve všech kategoriích odběratelů, nejvíce u domácností. To bylo způsobeno jak velmi vysokými teplotami ovzduší v září, tak dlouhodobými úspornými opatřeními na straně zákazníků,“ uvedl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Konkrétně spotřeba elektřiny v domácnostech meziročně klesla o 5,3 procenta, u velkoodběratelů na hladině vysokého napětí o čtyři procenta a u podnikatelů na hladině nízkého napětí o 1,5 procenta. V kategorii velkoodběru z velmi vysokého napětí došlo k nárůstu o 2,8 procenta. Celková spotřeba pro všechny kategorie klesala ve všech měsících sledovaného období.

Kromě spotřeby elektřiny ve třetím čtvrtletí klesla i její výroba, a to ještě výraznějším způsobem. V České republice se vyrobilo celkem 16,2 TWh netto elektřiny, meziročně o 13,2 procenta méně. Nejvíce energie pocházelo z jaderných (6,7 TWh) a parních (6,6 TWh) elektráren, byť oba typy svou výrobu meziročně snížily – první jmenované o 3,2 procenta, druhé dokonce o 24,5 procenta.

Ještě výrazněji klesla výroba z vodních elektráren (-40,4 %), produkce klesla také u plynových a spalovacích elektráren (-5,5 %). Naopak větší množství elektřiny vyrobily přečerpávací (+36,4 %), větrné (+13,8 %), paroplynové (+8,6 %) a fotovoltaické elektrárny (+4,4 %).

Česká republika ve třetím čtvrtletí zůstala vývozcem elektřiny. Přeshraniční saldo činilo -2,5 TWh, export tedy přesahoval import, a to ve všech měsících sledovaného období. Meziročně ovšem hodnota salda poklesla o 39,3 procenta.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB