ERÚ: Tuzemské domácnosti loni rekordně šetřily elektřinou

Spotřeba elektřiny v roce 2022 v Česku meziročně poklesla o 3,9 procenta, domácnosti si připsaly dokonce rekordní devítiprocentní úsporu. Dokládají to statistiky Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který aktuálně zveřejnil zprávu o provozu elektrizační soustavy v ČR za poslední čtvrtletí loňského roku.
Meziroční devítiprocentní pokles spotřeby domácností byl podle Stanislava Trávníčka, předsedy Rady ERÚ, nejvyšší za dvacet let, kdy ERÚ vydává zprávy o provozu elektrizační soustavy. Ilustrační foto: ERÚ

Podle předběžných údajů se v meziročním srovnání celoroční spotřeba elektřiny snížila o 3,9 procenta; zatímco předloni byla její celková hodnota v ČR 62,8 TWh, v roce 2022 to bylo 60,4 TWh. Do celkové bilance velmi výrazně zasáhlo poslední „nejúspornější“ čtvrtletí roku.

K největšímu snížení spotřeby došlo v říjnu, kdy byla naměřená hodnota o 7,6 procenta nižší než ve stejném období v roce 2021. Průměrná spotřeba za celé čtvrté čtvrtletí byla nižší o 6,6 procenta. „Meziročně spotřeba klesala ve všech měsících loňského roku,“ informoval redakci FAEI.cz mluvčí ERÚ Michal Kebort.

PSALI JSME:
Energie českým domácnostem začínají zlevňovat. Pozor na zlevněné nabídky podmíněné víceletou fixací

Snížení spotřeby elektřiny bylo podle zprávy úřadu patrné zejména u domácností, které se na ní v uplynulém roce podílely průměrným poklesem o devět procent, přičemž největší úsporu zaznamenaly v červnu (-17,9 %) a květnu (-16,7 %).

Výrazný pokles byl rovněž evidován u velkoodběratelů na hladině velmi vysokého napětí (‑5,5 %), na hladině vysokého napětí byla hodnota nižší o 1,5 procenta. V případě podnikatelů na hladině nízkého napětí došlo meziročně jen k drobné úpravě (-0,1 %).

PSALI JSME:
Ceny energií? Otazníky nad rokem 2024 visí zejména nad domácnostmi

„Z našich předběžných statistik je zřejmé, že lidé v domácnostech s elektřinou loni bezprecedentně šetřili. Meziroční devítiprocentní pokles spotřeby byl nejvyšší za dvacet let, kdy ERÚ vydává zprávy o provozu elektrizační soustavy,“ informoval Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Ve srovnání s rokem 2021 se v roce vyrobilo méně elektrické energie, konkrétně 84,5 TWh brutto a 78,8 TWh netto elektřiny, což značí pokles o 0,4, respektive o 0,7 procenta. Na poklesu výroby elektřiny se podílely zejména paroplynové elektrárny, jejichž produkce (netto) meziročně klesla o více než polovinu (-51,4 %).

PSALI JSME:
Fotovoltaika na střeše rodinného domu ušetří více než 30 tisíc korun

Méně elektrické energie vyrobily také přečerpávací (-18,3 %) a vodní elektrárny (-13,1 %). Naopak nárůst zaznamenala výroba ze solárních (+6,7 %) a větrných zdrojů energie (+6,6 %), a také z parních elektráren (+6,3 %). Plynové a spalovací elektrárny (-0,7 %) a jaderné elektrárny (+0,9 %) prakticky zopakovaly výsledek z předchozího roku.

„I přesto, že množství vyrobené elektřiny se mírně snížilo, převládal také v loňském roce export energie nad jejím importem, a to poměrně výrazně. Roční hodnota salda, tedy rozdílu mezi exportem a importem, se zvýšila o 22,2 procenta, celkově na 13,5 TWh,“ uvedl Trávníček.

PSALI JSME:
Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Česko přitom patří k jejím největším vývozcům na světě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.