Euro atakuje devítiměsíční maximum

Společná evropská měna tento týden atakovala devítiměsíční maxima, když se v závěru týdne dostala až nad hladinu 1,085 USD/EUR.  Data přicházející z eurozóny měnu podpořila. Francouzská listopadová průmyslová produkce překvapila výrazně ve směru nahoru, zásadně nezklamala ani ta německá. Za celou eurozónu pak průmysl meziměsíčně stoupl o jedno procento.
Společná evropská měna tento týden atakovala devítiměsíční maxima, když se v závěru týdne dostala až nad hladinu 1,085 USD/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivně překvapil i německý hrubý domácí produkt (HDP) za celý loňský rok, který vzrostl o 1,9 procenta. To naznačuje, že v závěrečném čtvrtletí loňského roku ekonomika stagnovala, zatímco naše prognóza počítala s jejím mírným poklesem. Roste tak šance, že se Německo recesi nakonec vyhne.

Ve středoevropském regionu byla tento týden zveřejněna maďarská inflace. Ta sice překvapila ve směru dolů, když v meziměsíčním srovnání vrostla „pouze“ o 1,9 procenta meziměsíčně. (trh počítal se třemi procenty, pozn. aut.), v meziročním srovnání je však stále na vysokých 24,5 procenta. Obchodování s polským zlotým bylo tento týden poklidné.

Na druhém břehu Atlantiku byla zveřejněna americká inflace za prosinec. Ta v prosinci poklesla na 6,5 procenta meziročně z listopadových 7,1 procenta meziročně. Zpomalení z šesti procent na 5,7 procenta zaznamenala meziročně i jádrová inflace.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 procenta, za čímž stály hlavně ceny energií. Jádrové ceny v prosinci naopak vzrostly o 0,3 meziměsíčně, tedy o 0,1 procentního bodu rychleji než v listopadu. I přes zpomalování tempa tak inflační tlaky zůstávají robustní.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB