Euro atakuje devítiměsíční maximum

Názor
Společná evropská měna tento týden atakovala devítiměsíční maxima, když se v závěru týdne dostala až nad hladinu 1,085 USD/EUR.  Data přicházející z eurozóny měnu podpořila. Francouzská listopadová průmyslová produkce překvapila výrazně ve směru nahoru, zásadně nezklamala ani ta německá. Za celou eurozónu pak průmysl meziměsíčně stoupl o jedno procento.
Společná evropská měna tento týden atakovala devítiměsíční maxima, když se v závěru týdne dostala až nad hladinu 1,085 USD/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivně překvapil i německý hrubý domácí produkt (HDP) za celý loňský rok, který vzrostl o 1,9 procenta. To naznačuje, že v závěrečném čtvrtletí loňského roku ekonomika stagnovala, zatímco naše prognóza počítala s jejím mírným poklesem. Roste tak šance, že se Německo recesi nakonec vyhne.

Ve středoevropském regionu byla tento týden zveřejněna maďarská inflace. Ta sice překvapila ve směru dolů, když v meziměsíčním srovnání vrostla „pouze“ o 1,9 procenta meziměsíčně. (trh počítal se třemi procenty, pozn. aut.), v meziročním srovnání je však stále na vysokých 24,5 procenta. Obchodování s polským zlotým bylo tento týden poklidné.

PSALI JSME:
Euro atakovalo sedmiměsíční maximum

Na druhém břehu Atlantiku byla zveřejněna americká inflace za prosinec. Ta v prosinci poklesla na 6,5 procenta meziročně z listopadových 7,1 procenta meziročně. Zpomalení z šesti procent na 5,7 procenta zaznamenala meziročně i jádrová inflace.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 procenta, za čímž stály hlavně ceny energií. Jádrové ceny v prosinci naopak vzrostly o 0,3 meziměsíčně, tedy o 0,1 procentního bodu rychleji než v listopadu. I přes zpomalování tempa tak inflační tlaky zůstávají robustní.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace klesá napříč Evropou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?