Inflace klesá napříč Evropou

Názor
Francouzská inflace skončila v prosinci výrazně pod odhady. Spotřebitelské ceny po listopadovém růstu o 0,4 procenta v průměru meziměsíčně klesly o 0,1 procenta. V meziročním vyjádření se inflace snížila na 6,7 procenta po rekordních 7,1 procenta v říjnu a listopadu. Tržní konsensus přitom počítal s další akcelerací na 7,3 procenta.
Je pravděpodobné, že odhad inflace za celou eurozónu, který bude zveřejněný v pátek, bude nižší, než analytici čekali. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem oproti očekávání nižší inflace byla především slabší dynamika cen energií, včetně pohonných hmot. Tlak na růst inflace ze strany cen energií však na začátku letošního roku pravděpodobně opět zesílí, když dojde k úplnému zrušení státních dodací na prodej pohonných hmot a také ke zvýšení stropů na ceny elektřiny a plynu.

Nižší dynamika se však v prosinci netýkala pouze cen energií, ale i služeb. To by již mohl být signál zmírňující se poptávkových tlaků. Podle dříve zveřejněných předběžných odhadů byl růst spotřebitelských cen ve srovnání s očekáváními nižší také v Německu a Španělsku.

PSALI JSME:
Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

Je tak pravděpodobné, že i odhad za celou eurozónu, který bude zveřejněný v pátek, bude nižší, než analytici čekali. Aktuální tržní konsensus, který nezohledňuje nově zveřejněná data, činí 9,5 procenta meziročně. Skutečná hodnota bude zřejmě blíže k devíti procentům.

Konečné odhady evropských PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) přinesly mírnou vzestupnou revizi. Vzestupná revize se týkala jak PMI z oblasti služeb, tak i kompozitního ukazatele, a to jak v případě Německa, tak i celé eurozóny. Nadále ale platí, že i přes korekci z posledních měsíců zůstávají indexy PMI kolem 49 bodů, tedy v pásmu kontrakce.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozhodnutí ECB zvýšit úrokové sazby o 50 bodů může dočasně zastavit posilování eura

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB