Euro i koruna atakovaly v tomto týdnu maxima. Regionálním vítězem byl polský zlotý

Názor
Velikonoční týden byl ve znamení posilujícího eura na úkor dolaru. V celotýdenním hodnocení si společná evropská měna polepšila o více než procento a postupně se přiblížila na dohled hladiny 1,108 USD/EUR. Takto silné bylo euro naposledy před rokem. Euro profitovalo z relativně optimistické nálady na trzích, což podporovalo i například akciové trhy či středoevropské měny.
Z globálně silného eura profitovaly v tomto týdnu i středoevropské měny. Regionálním vítězem byl z pohledu celotýdenní výkonnosti polský zlotý, nejméně si naopak připsal maďarský forint. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zveřejněná data potvrdila současnou divergenci ekonomik na obou stranách Atlantického oceánu. Euro podpořilo další zlepšení indikátorů důvěry investorů v eurozóně. Silná pak byla i únorová průmyslová výroba potvrzující, že recese se v eurozóně opravdu nekoná.

Naopak ze Spojených států jsme se v průběhu týden dočkali slabých dat z reálné ekonomiky (v podobě březnových maloobchodních tržeb, pozn. aut.), a pod očekáváním skočila vesměs i inflační data (spotřebitelských i produkčních cen).

PSALI JSME:
Inflace v USA opět zpomalila, jádrové tlaky však zůstávají silné

Nicméně v rámci spotřebitelské inflace byla i v USA patrná neochota jádrové složky výrazněji klesat. Korekci dosavadních zisků v samotném závěru týdne podpořila lepší data americké průmyslové výroby za březen.

Z globálně silného eura profitovaly v tomto týdnu i středoevropské měny. Regionálním vítězem byl z pohledu celotýdenní výkonnosti polský zlotý, nejméně si naopak připsal maďarský forint. Česká koruna byla uprostřed.

I tak stojí ale její pohyb za pozornost. Postupně se totiž kurz dostal dokonce pod 23,25 CZK/EUR, což znamenalo nejsilnější hodnotu české měny od léta 2008. Samotná páteční seance byla převážně ve znamení korekce dosavadních zisků lehce zpět nad 23,30 CZK/EUR.

Zdroj: Bloomberg

Tuzemský ekonomický kalendář měl přinést klíčové číslo březnové inflace. Přinesl, ale žádnou větší odezvu to nevyvolalo. Výsledek byl v naprostém souladu s tržním očekáváním. Vzhledem k předpokladům České národní banky (ČNB) byla celková inflace ale mírně vyšší; meziměsíční dynamika po sezónním očištění v celkové i jádrové složce nadále zůstává významná.

Zejména v tomto kontextu vyznělo jestřábím tónem první větší mediální vystoupení nových členů bankovní rady ČNB. J. Kubíček i J. Procházka akcentovali proinflační rizika spojená zejména s napjatým trhem práce generujícím rychlý růst mezd a uvolněnou fiskální politiku, respektive hluboké schodky státního rozpočtu jako významný zdroj emise peněz.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Koruna má našlápnuto být vůči euru nejsilnější v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky budou díky ČNB o něco dostupnější

Dobrá zpráva pro zájemce o vlastní bydlení přišla ze čtvrtečního zasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB). Ta zrušila s platností od 1. července jeden z limitujících požadavků na žadatele o hypotéku, …

Evropská inflace konečně na ústupu

Po dubnovém chvilkovém nárůstu se v květnu inflace v eurozóně začala opět snižovat. Z původních sedmi procent poklesla na 6,1 procenta a byla tak nejnižší za posledních 15 měsíců.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB