Euro je nejslabší za posledních 20 let

Názor
Likvidita na finančních trzích byla sice tento týden z důvodu státních svátků nižší, za klidné a nezajímavé však obchodování v tomto týdnu označit nelze. V pondělí na nižší obchodní aktivitu v globálním měřítku působily oslavy Dne nezávislosti v USA, na což na korunovém trhu následně navázaly státní svátky v ČR.
Společná evropská měna je nejslabší za posledních dvacet let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Americký dolar nadále posiloval vůči euru, když během tohoto týdne zpevnil o výrazná zhruba tři procenta k 1,015 USD/EUR. Společná evropská měna je tak nejslabší za posledních 20 let. Důvody lze zmínit dva. Prvním je mnohem více proaktivní přístup amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) ke zpřísňování měnové politiky.

Evropská centrální banka (ECB) naproti tomu zůstává nerozhodná. Zatímco Fed již plně upřednostňuje boj s inflací, ECB stále zmiňuje možné negativní dopady na výkonnost ekonomik a finanční situaci jednotlivých států. Druhým důvodem může být, alespoň podle dostupných předstihových indikátorů, vyšší odolnost americké ekonomiky, především pak průmyslového sektoru.

PSALI JSME:
Euro vůči dolaru oslabilo na nejnižší úroveň za posledních 20 let. Evropu ničí válka a drahé energie

Na ten evropský silněji dopadá současná krize spojená s vysokými cenami energií a nedostatkem součástek. V tomto týdnu silně rezonovaly rovněž obavy ohledně toho, zdali po skončení odstávky plynovodu Nord Stream 1 dojde k obnovení dodávek plynu z Ruska do Evropy. Tendence ve vývoji tržních úrokových sazeb jsou však podobné na obou stranách Atlantiku.

Zatímco krátký konec výnosové křivky tlačí směrem vzhůru obavy z vysoké inflace, ten dlouhý naopak sráží všudypřítomná hrozba recese. Ta přitom stojí i za silným výprodejem na akciových trzích. Americký index S&P 500 od konce loňského roku klesl o přibližně dvacet procent. V posledních zhruba dvou týdnech se však situace stabilizovala, když došlo k nepatrné korekci.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč koruna neposiluje víc, když má proti euru rekordní náskok v úročení?

Zavřít reklamu ×
  1. Každý se musí postarat sám o sebe. A nebo „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Už se rozdává od Covid19 a trochu to nemá dna. Čím víc peněz v oběhu a míň zboží = zboží bude stát víc (inflace) další extrém je s energiemi. Co se nám stane, když se uskromníme? Rolák, 17-18°C , gauč a TV je pořád komfort. Možná tuto krizi o fous přežijeme. A dětem můžeme jen doporučit ať spoléhají sami na sebe. Bohužel ty dluhy už naše generace nedá dohromady. Biti budou naši potomci.

  2. Je to jednoduché . Když se plýtvá , tak se to musí projevit . Nejde jen o covid , ale celý systém nesmyslných dotací . I ten majetek co leží ladem (nemovitosti) , přispívá k celkové neefektivitě . A kousek ke kousku k erozi výkonosti evropy . I v žebříčku 50 nejuspěšnějších firem světa by evropskou pohledal . Vystřídali nás amíci , čínaně .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB