Euro je nejslabší za posledních 20 let

Názor
Likvidita na finančních trzích byla sice tento týden z důvodu státních svátků nižší, za klidné a nezajímavé však obchodování v tomto týdnu označit nelze. V pondělí na nižší obchodní aktivitu v globálním měřítku působily oslavy Dne nezávislosti v USA, na což na korunovém trhu následně navázaly státní svátky v ČR.
Společná evropská měna je nejslabší za posledních dvacet let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Americký dolar nadále posiloval vůči euru, když během tohoto týdne zpevnil o výrazná zhruba tři procenta k 1,015 USD/EUR. Společná evropská měna je tak nejslabší za posledních 20 let. Důvody lze zmínit dva. Prvním je mnohem více proaktivní přístup amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) ke zpřísňování měnové politiky.

Evropská centrální banka (ECB) naproti tomu zůstává nerozhodná. Zatímco Fed již plně upřednostňuje boj s inflací, ECB stále zmiňuje možné negativní dopady na výkonnost ekonomik a finanční situaci jednotlivých států. Druhým důvodem může být, alespoň podle dostupných předstihových indikátorů, vyšší odolnost americké ekonomiky, především pak průmyslového sektoru.

PSALI JSME:
Euro vůči dolaru oslabilo na nejnižší úroveň za posledních 20 let. Evropu ničí válka a drahé energie

Na ten evropský silněji dopadá současná krize spojená s vysokými cenami energií a nedostatkem součástek. V tomto týdnu silně rezonovaly rovněž obavy ohledně toho, zdali po skončení odstávky plynovodu Nord Stream 1 dojde k obnovení dodávek plynu z Ruska do Evropy. Tendence ve vývoji tržních úrokových sazeb jsou však podobné na obou stranách Atlantiku.

Zatímco krátký konec výnosové křivky tlačí směrem vzhůru obavy z vysoké inflace, ten dlouhý naopak sráží všudypřítomná hrozba recese. Ta přitom stojí i za silným výprodejem na akciových trzích. Americký index S&P 500 od konce loňského roku klesl o přibližně dvacet procent. V posledních zhruba dvou týdnech se však situace stabilizovala, když došlo k nepatrné korekci.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč koruna neposiluje víc, když má proti euru rekordní náskok v úročení?

Zavřít reklamu ×
  1. Každý se musí postarat sám o sebe. A nebo „Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Už se rozdává od Covid19 a trochu to nemá dna. Čím víc peněz v oběhu a míň zboží = zboží bude stát víc (inflace) další extrém je s energiemi. Co se nám stane, když se uskromníme? Rolák, 17-18°C , gauč a TV je pořád komfort. Možná tuto krizi o fous přežijeme. A dětem můžeme jen doporučit ať spoléhají sami na sebe. Bohužel ty dluhy už naše generace nedá dohromady. Biti budou naši potomci.

  2. Je to jednoduché . Když se plýtvá , tak se to musí projevit . Nejde jen o covid , ale celý systém nesmyslných dotací . I ten majetek co leží ladem (nemovitosti) , přispívá k celkové neefektivitě . A kousek ke kousku k erozi výkonosti evropy . I v žebříčku 50 nejuspěšnějších firem světa by evropskou pohledal . Vystřídali nás amíci , čínaně .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …