Eurostat: Obytné nemovitosti v Česku zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let

Analýza
Nemovitosti v Česku zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Eurostat. Podle něj ceny nemovitostí v ČR klesly v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 2,9 procenta.
Obytné nemovitosti v Česku podle Eurostatu zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let. Ilustrační foto: FAEI.cz

Jde o nejvýraznější meziroční pokles cen rezidenčních nemovitostí od prvního čtvrtletí roku 2010, kdy se český nemovitostní trh ještě potýkal s dopady světové finanční krize. Eurostat v dané statistice sleduje ceny, za něž jsou transakce s obytnými nemovitostmi domácnostmi opravdu uskutečňovány. Sleduje přitom jak příslušný cenový vývoj „nemovitostí z druhé ruky“, tak i novostaveb.

Poměrně výrazný meziroční propad cen nemovitostí má na svědomí zejména nejvyšší inflace za posledních zhruba třicet let, která Česko postihla zejména loni a na přelomu roku. Loni inflace přesáhla patnáct procent, letos bude podle všeho více než desetiprocentní.

PSALI JSME:
V Česku poprvé po více než deseti letech klesají nabídkové ceny nemovitostí

Vysoká inflace předloni a loni přiměla Českou národní banku razantně zvyšovat své úrokové sazby. Jejich růst jde ruku v ruce s růstem tržních úrokových sazeb, včetně těch na hypotékách. Úroky na hypotékách jsou nyní stále poblíž přibližně dvacetiletých maxim. Drahé hypotéky citelně oslabují poptávku po nemovitostech, což je klíčová příčina jejich zmíněného propadu.

Růst úroků například na vládních dluhopisech, který rovněž souvisí s poměrně vysokou inflací, zatraktivňuje v očích investorů právě dluhopisy. Méně prostředků pak tito investoři, včetně institucionálních, dávají do realit. Místo toho investují více do dluhopisů. I tento posun v investičních preferencích v důsledku snižuje ceny nemovitostí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vlastní byt stojí Čechy nejvíce z celé Evropské unie, i tak ho chtějí

Zavřít reklamu ×
  1. Ceny nemovitostí jsou nesmírně nadsazené. I kdyby byl pokles cen 50% tak je to stále málo. Pokud někdo věří,že 50 let starý panelákový byt 1+1 má hodnotu 3 miliony korun tak tohoto člověka upřímně lituji. Reálná cena takové bytu po započtení růstu mezd od roku 1989 ale taky mírou opotřebení 50 let starého bytu je cena takového bytu půl milionu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.