Eurozóna: Mnohem lepší vývoj, než se čekalo

Názor
Předběžný výsledek průzkumu PMI pro eurozónu pro letošní prosinec hlásí mnohem lepší vývoj, než se čekalo. Po prudkém poklesu hospodářské aktivity v listopadu došlo v ekonomice eurozóny v prosinci téměř ke stabilizaci. Zpracovatelský průmysl dále zrychlil svůj růst a propad aktivity v sektoru služeb se dle průzkumu PMI v prosinci zmírnil.
Z pohledu průmyslu je i nadále velmi pozitivní, že na rozdíl od jara, kdy probíhala první vlna pandemie, nedochází k uzavírkám podniků ani hranic. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je ale třeba mít na paměti, že předběžný výsledek průzkumu PMI reflektuje situaci pouze v první polovině prosince a že aktuální zhoršení na poli pandemie a s ním přijímané restrikce budou mít na ekonomickou aktivitu ve zbytku prosince nepříznivý dopad.

Konečný výsledek průzkumu PMI za letošní prosinec, jenž bude zveřejněn počátkem ledna, tak velmi pravděpodobně vyšle méně příznivý signál, než zveřejněný předběžný údaj.

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v prosinci dle předběžných výsledků vzrostl z úrovně 45,3 na 49,8, což představuje dvouměsíční maximum.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity a prosincový PMI průzkum tak indikuje, že po výrazném listopadovém poklesu se ekonomická aktivita v eurozóně v prosinci téměř stabilizovala.

PSALI JSME:
Situace v tuzemském průmyslu se dále zlepšila, příští rok by měl růst

Za příznivým prosincovým výsledkem stojí lepší než očekávaný vývoj v sektoru služeb. Na sektor služeb dopadají omezení související s druhou vlnou pandemie, přesto se ale v prosinci dle předběžného výsledku průzkum PMI pokles aktivity ve službách výrazně zmírnil, což se týká i vývoje objednávek v tomto klíčovém sektoru ekonomiky.

Zpracovatelský průmysl, na nějž stávající omezení spojená s koronavirem přímo nedopadají, soudě dle průzkumu PMI pokračuje v růstu, jenž se v prosinci dokonce zrychlil a PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl eurozóny dosáhl nejvyšší úroveň za uplynulých jedenatřicet měsíců.

Zejména pro sektor služeb ale platí konstatování, že výsledek za celý prosinec bude méně optimistický, než co hlásí předběžný údaj, neboť ve druhé polovině měsíce budou přitvrzena omezení související se šířící se koronavirovou nákazou.

PSALI JSME:
Evropské firmy budou čelit nárůstu opožděných plateb a insolvencím

Z pohledu průmyslu je i nadále velmi pozitivní, že na rozdíl od jara, kdy probíhala první vlna pandemie, nedochází k uzavírkám podniků ani hranic, takže průmyslová výroba a mezinárodní obchod fungují v mnohem lepších podmínkách, než tomu bylo na počátku letošního jara.

Také pro středoevropský region včetně české ekonomiky platí, že průmysl si vede dobře, zatímco sektor služeb pociťuje výrazný dopad omezení souvisejících s koronavirem, což táhne celkový hospodářský výkon dolů.

Ve výhledu na rok 2021 bude klíčové, zda se podaří úspěšně aplikovat vakcíny proti koronaviru, což by napříč Evropou a dalšími regiony světové ekonomiky umožnilo uvolnit omezení spojená s pandemií.

V samotné eurozóně se dle prosincového průzkumu PMI zlepšil optimismus ohledně výhledu na příštích dvanáct měsíců s tím, jak pokračuje pokrok na straně schvalování a prvního použití vakcín.

PSALI JSME:
Růst cen v potravinářském průmyslu zpomaluje

Z průzkumů PMI je zřejmé, že HDP eurozóny se v letošním závěrečném čtvrtletí vrátí k mezikvartálnímu poklesu, jenž by dle našich odhadů mohl činit až tři procenta. To by ale byl o dost méně výrazný pokles než v letošním druhém čtvrtletí, kdy se HDP eurozóny mezikvartálně propadl o 11,7 % procenta.

Pro mírnější pokles v závěrečném čtvrtletí hovoří jak lepší situace na straně průmyslu a mezinárodního obchodu, tak i oproti jaru relativně lepší schopnost sektoru služeb vypořádat se s uzavírkami spojenými s pandemií.

Za celý rok 2020 by HDP eurozóny mohl vykázat pokles 7,3 procenta. V roce 2021 by mělo následovat oživení ekonomiky eurozóny s celoročním růstem HDP přes pět procent. Tento scénář však předpokládá, že se dění na poli pandemie podaří dostat pod kontrolu, k čemuž pomůže vakcinace.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Situace v tuzemském průmyslu se dále zlepšila, příští rok by měl růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru