Růst cen v potravinářském průmyslu zpomaluje

Názor
Ceny průmyslových výrobců vykázaly podle údajů indexu PPI v listopadu mírný meziroční pokles a struktura jejich vývoj naznačuje, že cenové tlaky v tuzemském průmyslu odeznívají. Nižší, než očekávané listopadové číslo přichází poté, co v říjnu ceny průmyslových výrobců rostly.
Aspoň mírné zpomalení růstu cen vykázal také potravinářský průmysl, což dobře koresponduje s dosavadním vývojem výrobních cen v zemědělství. Ilustrační foto: Pixabay.com

Finanční trhy sice tak rychlý návrat cen průmyslových výrobců k poklesu nečekaly, v rámci vývoje v ekonomice ale má odeznívání cenových tlaků logiku. Pokles ekonomické aktivity, jenž je tažený pandemií koronaviru, by měl vést k odeznívání inflačních tlaků v českém průmyslu a ekonomice obecně. Výrobní ceny v tuzemském průmyslu v listopadu meziročně klesly o 0,1 procenta, zatímco finanční trh čekal meziroční růst na úrovni 0,5 procenta.

Česká národní banka (ČNB) ve své čerstvé prognóze z počátku listopadu čekala, že ceny průmyslových výrobců v letošním závěrečném čtvrtletí klesnou v průměru o 0,2 procenta. Jestliže data za říjen, kdy ceny průmyslových výrobců vykázaly meziroční růst 0,3 procenta, překvapila v proinflačním směru, tak listopadový výsledek je již mnohem blíže prognóze centrální banky.

V listopadu bylo vykázáno zpomalení cenového růstu v řadě klíčových odvětví, jakými jsou dopravní prostředky anebo počítače a elektronické a optické přístroje či elektrická zařízení, což je pro další cenový vývoj v ekonomice důležitý signál. Napomoci mohlo i posílení koruny, k němuž v listopadu došlo a jež by mělo přispět ke zmírnění inflačních tlaků i v dalších měsících.

PSALI JSME:
Ceny v průmyslu klesají

Aspoň mírné zpomalení růstu cen vykázal také potravinářský průmysl, což dobře koresponduje s dosavadním vývojem výrobních cen v zemědělství. V případě zemědělských výrobců se sice meziroční pokles cen v listopadu zmírnil ze 4,3 procenta na 2,2 procenta, když se ceny v rostlinné výrobě vrátily k meziročnímu růstu. Stále ale v případě cen zemědělských výrobců hovoříme o poklesu.

ČNB ve své prognóze počítala pro závěrečné čtvrtletí s meziročním růstem cen v zemědělství o 2,4 procenta a v tomto smyslu jde cenový vývoj zatím opačným směrem, než centrální banka pro zemědělství očekávala.

Pokud by ale měl mít růst cen v rostlinné výrobě trvalejší charakter, tak by začal prosakovat i do cen v živočišné výrobě a ceny zemědělských výrobců by se mohly vrátit k meziročnímu růstu a ve stejném směru by pak tlačily i na ceny v potravinářském průmyslu a na ceny potravin pro konečné spotřebitele.

PSALI JSME:
Situace v tuzemském průmyslu se dále zlepšila, příští rok by měl růst

Pro rok 2020 lze v celoročním vyjádření předpokládat mírný růst cen v průmyslu, zhruba v rozsahu 0,3 procenta. Pokud jde o ceny v zemědělství, lze v celoročním vyjádření naopak čekat pokles výrobních cen, zřejmě o více než tři procenta.

Do dalších čtvrtletí, tedy ve výhledu na rok 2021, lze čekat, že vývoj na straně cen výrobců přispěje ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen. Toto očekávání stojí na předpokladu, že pokles ekonomické aktivity, související s pandemií, povede k nižšímu využití výrobních kapacit a k omezení poptávkových tlaků v tuzemské ekonomice.

Ve směru zmírnění cenových tlaků by mělo působit i posílení české koruny, k němuž došlo v uplynulých týdnech a jež by mělo pokračovat i v průběhu roku 2021.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace dále zpomaluje hlavně díky cenám potravin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.