
Evropa se celá desetiletí spokojila s tím, že do značné míry spoléhala na partnery, jako jsou Spojené státy a Čína. Nedávné šoky způsobené pandemií, chaosem v dodavatelských řetězcích, válkou na Ukrajině a proměnou strategických partnerství však dramaticky změnily situaci.
Celý kontinent náhle mluví o „evropské nezávislosti“. A nejde jen o politické řeči – je to nové významné investiční téma, které začíná být nebezpečně atraktivní. Evropa, probuzená seismickými otřesy ruské invaze na Ukrajinu a zvýšeného napětí mezi Spojenými státy a Čínou, se rozhodla, že je načase spoléhat méně na světové supervelmoci a více na vlastní zdroje.
Co přesně ale „evropská nezávislost“ znamená pro každodenní investory a proč by nás měla zajímat? Jde prostě o to, aby byla Evropa odolnější, přestala tolik spoléhat na ostatní a více se spoléhala na sebe. Tato nová snaha o dosažení strategické autonomie nabízí investorům, kteří jsou připraveni rychle zareagovat, zajímavé příležitosti od obrany a energetiky až po technologie a spotřební zboží.
Tato „evropská nezávislost“ znamená převzetí kontroly – kontroly nad obranou, kontroly nad technologiemi a hlavně kontroly nad energetikou. Je to výzva ke zvyšování odolnosti, podobně jako se ten, kdo bydlí v nebezpečné čtvrti, učí sebeobranu.
Proč právě dnes? Pro Evropu nadešel okamžik pravdy
Představte si evropskou ekonomiku jako domácnost – kdyby byl váš domov v zásadních věcech, jako jsou energie, technologie a bezpečnost, přehnaně závislý na sousedovi, asi byste se cítili zranitelní. A teď si představte, že se ten soused začne chovat agresivně a nepředvídatelně.
Najednou si budete chtít koupit vlastní generátor, instalovat vlastní zabezpečovací systém a na zahrádce pěstovat vlastní zeleninu – a to rychle. A právě tak to v současnosti vnímá i Evropa. Rusko-ukrajinská válka pro ni byla budíčkem, který nemohla ignorovat. Země, jako Německo a Francie, razantně navyšují vojenské výdaje a zbavují se desetiletí závislosti na vojenské ochraně USA.
Sama Evropská unie přišla s programem půjček ve výši 150 miliard eur, které mají umožnit členským zemím nakupovat vojenské vybavení vyrobené v Evropě, nikoli v Americe. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala Evropu, aby tyto půjčky využila k budování vlastního obranného průmyslu, místo aby posílala peníze za hranice.
Nový evropský obranný program v hodnotě 150 miliard eur explicitně vyžaduje, aby členské země nakupovaly vojenské vybavení vyrobené v Evropě. Je konec s outsourcováním bezpečnosti, Evropa se vyzbrojuje, ekonomicky i doslova.

Ale nejde jen o vojenské vybavení. Evropské snahy o nezávislost se týkají i energetické bezpečnosti, technologických inovací a lokálního zpracovatelského průmyslu. Evropa si prošla utrpením kvůli narušených dodavatelským řetězcům a nedostatku energie, a tak chce vlastní baterie, polovodiče i zelenou energetickou infrastrukturu.
Velké plány pro velké hráče – s Německem v čele
Hlavní roli hraje Německo, které vynakládá miliardy na stimulaci širší evropské ekonomiky, posílení infrastruktury a podporu inovací. A tyto fiskální stimuly nepomáhají pouze Němcům – jejich příznivé dopady se lavinovitě šíří po celém kontinentu. Představte si Německo jako lokomotivu Evropy, která za sebou táhne další ekonomiky od Itálie až po Skandinávii.
Investoři, kteří si toto směřování uvědomí, na něm mohou vydělat. Tato snaha o zajištění nezávislosti není jen dočasná – představuje strukturální změnu, která může přinést dlouhodobý hospodářský růst. Pro drobné investory to znamená nepřeberné příležitosti v sektorech, u nichž lze očekávat, že na evropské soběstačnosti vydělají.
Vezměte si obnovitelnou energii. Evropa se naléhavě potřebuje odstřihnout od dovážených fosilních paliv, zejména vzhledem k napjatým vztahům s Ruskem. Výrobce větrných turbín, solárních panelů a řešení pro skladování energie tak čeká nezanedbatelný růst, díky silné politické podpoře a miliardám eur z veřejných zdrojů.
Dalším zajímavým tématem jsou technologie a digitální infrastruktura. Evropa nechce, aby její digitální budoucnost závisela na čínských a amerických technologiích. Lze očekávat významné investice do domácích řešení.
Ta nabídnou atraktivní odrazový můstek pro technologicky orientované investory, ať už půjde o polovodiče, kybernetickou bezpečnost nebo cloudové služby. Nejde jen o změnu obchodních tras – jde o budování ekonomické páteře Evropy na další desetiletí.
Pak je tu obrana – které tradičně vévodili američtí dodavatelé. Dnes jsou evropské vlády rozhodnuté vynakládat prostředky na místní dodavatele leteckých, kosmonautických a vojenských technologiích. Pro investory tak vzniknou nové příležitosti v domácích zbrojovkách, které se budou moci ucházet o mnohomiliardové vládní kontrakty.
Také infrastrukturu čeká výrazné posílení. Německo i další země budou vynakládat miliardy na silnice, mosty, komunikační sítě i projekty zelené infrastruktury a na tom značně vydělají firmy podnikající ve stavebnictví, strojírenství a logistice.

A konečně evropští spotřebitelé i vlády čím dál víc upřednostňují domácí značky. Jde o ekonomický patriotismus s praktickou výhodou. Jakmile se začnou zákazníci obracet k produktům s označením „Made in Europe“, získají větší podíl na trhu firmy vyrábějící zboží blíže k domovu – ať už půjde o potraviny, nebo o sportovní oblečení.
Proč krotit nadšení a na co si dát pozor
S investováním se samozřejmě vždy pojí rizika a ani evropská cesta k nezávislosti nebude bez překážek. Jedním z nejvýznamnějších rizik je, že realizace změn podobného rozsahu trvá roky. Za tu dobu se mohou několikanásobně navýšit potřebné náklady, může dojít ke změnám legislativy a i ty nejpečlivěji připravené plány mohou překazit geopolitické změny.
Zvýšení výdajů na obranu a návrat výroby na domácí půdu s sebou přinese vyšší vládní výdaje a možné zvýšení státního dluhu, zejména v již zadlužených zemích. Snaha Evropy převést odvětví, kde dříve dominovaly efektivní globální dodavatelské řetězce, na lokální úroveň může vést – alespoň zpočátku – k růstu spotřebitelských cen.
Investoři by také neměli zapomínat, že u některých firem – zejména v obraně – už došlo ke značnému zhodnocení. Vzhledem k současným zvýšeným cenám a vysokému nacenění mohou být výnosy po odeznění počáteční nadšení do budoucna mírnější.
Navíc je tady otázka jednoty. Evropské země se nemusejí vždy shodnout na tom, jak rychle a jak daleko chtějí na své cestě k nezávislosti dojít. Neshody mezi členskými zeměmi EU pak mohou brzdit různé iniciativy a tlumit ambice.
Co mohou dělat investoři
Drobným investorům nabízí téma „evropské nezávislosti“ atraktivní dlouhodobé vyhlídky, ale úspěch spočívá ve schopnosti spojit nadšení s trpělivostí a s pečlivým výběrem akciových titulů. Zajímavé jsou zejména firmy se silným postavením na evropském trhu, které už prokázaly svou schopnost inovovat a podnikají v sektorech, jež mají výraznou politickou podporu.
Zvlášť atraktivně teď vypadá obrana, bezpečnost, obnovitelné energie, technologické inovace, infrastruktura a spotřební značky s hlubokými evropskými kořeny. V případě evropské nezávislosti nejde o krátkodobé sázky či okamžitý výdělek – jde o to si uvědomit, že dochází k historické strukturální proměně, a investovat tak, abychom se svezli na této vlně.
Evropské snahy o nezávislost budou dlouhodobé a mají potenciál přinést trvalý růst. V konečném důsledku je příběh dnešní Evropy příběhem nezdolnosti a zásadní změny. Investoři, kteří pochopí, jakým směrem se toto prostředí ubírá, a zachovají se podle toho, si mohou v nadcházejících letech přijít na své. Evropa se směle vydává svou vlastní cestou.
Autor je vedoucí oddělení Investiční strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)
Super konečně, držme si palce a Evropa byla v tomto jednotná.
Je to tak, jen nesmíme volit burany, jako v Americe.
Právě jsem se vrátil z Marsu. A divím se kolik kilometrů „hladové zdi“ již Evropa vybudovala hubou, a hodlá ještě vybudovat v reálu. Jen aby se sem všechna ta neústrojná hmota vešla. To víš občane. Těch pár penízků na chleba a přístřeší si musíš zasloužit! Když jsi pořád tak blbej a trpíš nám to. A nyní něco pro vás megalomany. Máte stejné nápady jakým propadli kdysi Američané. A dopadnete úplně stejně!
Evropa nemá vlastní technologie, těžký průmysl a energetiku si zlikvidovala Greendealem, kterým jí bude likvidovat jestě dále a více, taktéž nemá vlastní suroviny. Tak to nejspíš budou jenom simulovat virtuálně, ale i na to si musí za natisknuté peníze koupit
hardware a software z USA a Číny.
Tzv. evropská nezávislost je záhuba, tolik blábolů na jednu stranu o skutečném stavu věcí by zvládnul snad jen Fiala. Bez levných organických zdrojů v přebytku /ropa, plyn/, kovů včetně drahých a vzácných /bez omezení a cel/ a sdílených technologií zde vyroste skanzen služeb s mixem národností bez přidané hodnoty a nárůst kriminality, ala Indie.