Evropská centrální banka bude úrokové sazby zvyšovat i v létě

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na čtyři procenta. V rámci aktuálního cyklu zpřísňování měnové politiky jde teprve o druhé standardní zvýšení sazeb.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová na začátku června uvedla, že banka bude brát ve svém rozhodování v potaz především tři parametry: Výhled inflace, dynamiku jádrové inflace a sílu transmise měnové politiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od července minulého roku až do letošního března totiž ECB sazby zvyšovala vždy o 50 nebo 75 bazických bodů. Aktuální rozhodnutí ECB bylo poměrně předvídatelné a široce očekávatelné. Mimo jiné právě proto, že centrální banka snížila tempo zpřísňování měnové politiky už na svém květnovém zasedání, po kterém ale zároveň dala jasně najevo, že ve zvyšování sazeb bude nadále pokračovat.

Prezidentka Christine Lagardeová na začátku června uvedla, že ECB bude brát ve svém rozhodování v potaz především tři parametry: Výhled inflace, dynamiku jádrové inflace a sílu transmise měnové politiky. Inflace v eurozóně přitom v květnu klesla z dubnových sedmi procent na 6,1 procenta, což je nejnižší úroveň za posledních 15 měsíců.

Jádrová inflace se snížila na 5,3 procenta a povzbudivé byly i další signály. Ceny výrobců se v květnu meziročně zvýšily jen o jedno procento, spotřebitelská inflační očekávání zkoumaná ECB poklesla, ceny energií se stabilizovaly na nižší úrovni, než se obávalo, a růst cen potravin, který nyní tvoří zhruba třetinu inflace měřené, zřejmě dosáhl svého vrcholu.

Kromě toho došlo ke zhoršení ukazatelů ekonomické aktivity. Například revidované údaje o hrubém domácím produktu (HDP) eurozóny ukazují, že v letošním prvním čtvrtletí vstoupila do technické recese. Nižší růst objemu úvěrů pro firmy i spotřebitele navíc naznačuje, že transmise měnové politiky ECB je na dobré cestě.

Výše zmíněné argumenty hovoří pro mírnější zvyšování sazeb a mohou otevřít i debatu o plánech na budoucí stabilitu sazeb. Jádrová inflace je však stále na více než dvojnásobku cíle stanoveného Evropskou centrální bankou a její další vývoj není zcela jednoznačný. Z našeho pohledu je proto debata o ukončování aktuálního cyklu zpřísňování sazeb nyní předčasná.

Podobně jako většina trhu očekáváme, že ECB zvýší své sazby i na červnovém zasedání a že ani toto budoucí zvýšení nemusí být nutně poslední. Záležet bude především na tom, jakým směrem a s jakou intenzitou se bude vyvíjet jak samotná inflace, tak indikátory naznačující, nakolik je aktuální politika Evropské centrální banky účinná.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB