Beze změny oproti předběžnému odhadu zůstala také meziměsíční dynamika spotřebitelských cen (+0,3 %), stejně tak i meziroční jádrová inflace (2,7 %). Růst cen služeb mírně zrychlil z 3,9 na 4,0 procenta meziročně a je nadále hlavním důvodem zvýšené jádrové složky.
Čelní představitel Evropské centrální banky (ECB) a zároveň guvernér italské centrální banky Fabio Panetta uvedl, že přísná měnová politika již není třeba a úrokové sazby by se měly vrátit na svou neutrální úroveň či v případě potřeby dokonce pod ní.
Důvodem je slabá evropská ekonomika. Panetta ovšem dlouhodobě patří mezi nejvíce holubičí představitele ECB. Finanční trh pro prosincové zasedání ECB zaceňuje snížení sazeb o dalších 25 bazických bodů.
Maďarská centrální banka (MNB) v souladu očekáváními ponechala úrokové sazby beze změny. Ta základní tak nadále činí 6,50 procenta. Maďarský forint dnes oslabil o 0,2-0,3 procenta na 407,50 HUF/EUR. Samotné oslabování však probíhalo již před samotným zasedáním MNB, pravděpodobně vlivem posilujícího dolaru.
Americký dolar v úterý sílil v prostředí zvyšujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Vůči euru během úterní evropské seance posílil o zhruba 0,3 procenta k hladině 1,057 USD/EUR. V podstatě však šlo pouze o odmazání části ztrát z předchozího dne.
Česká koruna zůstala vůči společné evropské měně v podstatě beze změny s kurzem poblíž 25,30 CZK/EUR a byla tak v rámci středoevropských měn vítězem úterního obchodování. Polský zlotý totiž oproti euru ztratil 0,4-0,5 procenta své hodnoty.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)