Evropské akcie zaznamenaly výrazné ztráty

Názor
Investoři si dnes začali vybírat zisky, které na akciových trzích v posledních týdnech nashromáždili. To vede k výrazným poklesům na burzách. Nejvíce trpí letecké společnosti, které citlivě reagují na zprávy o mutaci koronaviru.
Akcie společnosti EasyJet se v pondělí začaly obchodovat téměř o pětinu levněji než v pátek. Ilustrační foto: Pixabay.com

Začátek nového týdne přinesl výrazné ztráty na akciových trzích. Po oznámení, že koronavirus zmutoval, se řada investorů zalekla dalšího vývoje. Jejich obavy byly podpořeny novými omezeními, která vznikají při cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií. V důsledku restrikcí je ostrovní stát obklíčen kamiony, které nemohou doručovat náklady. Dalo by se to připodobnit k tréninku na tvrdý brexit.

Největší ztráty zaznamenávají letecké společnosti. Například Lufthansa utrpěla při startu obchodování ztráty kolem devíti procent. Ještě hůře dopadla společnost EasyJet. Její akcie se v pondělí začaly obchodovat téměř o pětinu levněji než v pátek. O něco lépe dopadl provozovatel Eurotunelu Getlink se ztrátami kolem sedmi procent.

PSALI JSME:
Boeingy 737 MAX v Evropě už jsou bezpečné. Budou ale mít pro koho létat?

Všem zmíněným společnostem se během pondělního obchodování daří odmazávat ztráty, což ukazuje na velký apetit investorů. Jakýkoliv propad využívají k dokupování akcií. Jsou si totiž vědomi, že ve Spojených státech bude s velkou pravděpodobností schválen balík ve výši 900 miliard dolarů na podporu ekonomiky. K tomu navíc centrální banky po celém světě dál uvolňují měnovou politiku a tím motivují investory k nákupu aktiv.

Obnova ekonomiky po koronaviru by mohla být rychlá. Mnozí lidé, kteří při pandemii nezaznamenali příliš velké výkyvy v příjmech, dnes disponují vysokými úsporami. Ty by se postupně mohly dostávat do ekonomiky a vytvářet její růst. V současné době je již patrné oživení v Asii. Například čínský vývoz v listopadu vykázal meziroční růst o 21 procent.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: Mnohem lepší vývoj, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.