Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Analýza
Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.
Evropu poškozuje to, že do její ekonomiky už přespříliš promlouvá ideologie, zejména ta zelená, ztělesněná kritérii ESG. Ilustrační foto: Pixabay.com

Klíčovým důvodem je to, že Evropa nemá žádnou světově významnou technologickou společnost, dále vykazuje slabší vyhlížený ekonomický růst, slabší hospodářskou odolnost a konečně také na ni tíživěji dopadá současná geopolitická situace.

Evropu také poškozuje to, že do její ekonomiky už přespříliš promlouvá ideologie, zejména ta zelená, ztělesněná kritérii ESG (environmentálního, sociálního a správního řízení, pozn. red.). Mezinárodní investoři Evropě věří méně a méně; její ESG ideologie poškozuje životní úroveň zejména budoucích generací.

Akciové trhy varovný signál tedy už vysílají. Doplňuje jej například hojně citovaný článek Wall Street Journal ze začátku letošního roku.

PSALI JSME:
Mezi nejhodnotnějšími značkami světa povážlivě ubývá těch evropských

Podle něj brzdí schopnost konkurovat Spojeným státům a Číně evropská regulační mánie. Evropská unie je podle listu jedničkou v jedné oblasti – v regulacích. Agresivní tvorbou pravidel, včetně těch ESG, si ale pod sebou řeže větev. Připravuje se o schopnost konkurovat Číně v oblasti elektromobility a Spojeným státům v umělé inteligenci.

Problém je patrný třeba i v bankovnictví. Americké banky převážně středního, regionálního rozsahu totiž právě nyní profitují nejvíce ze zelených regulací EU. Zabírají totiž trh, kteří jejich evropští rivalové vyklízejí, aby dostáli závazkům v oblasti klimatických cílů a ESG. Tyto cíle stanovuje EU nejambiciózněji ze všech ekonomických celků světa.

Evropské banky se tak více než banky z jiných částí světa obávají dopadů, ba postihů pokračování, ba dokonce prohlubování úvěrování fosilní energetiky, takže se z tohoto trhu raději stahují. Uvolněný prostor zabírají právě ponejvíce středně velké banky z USA, jako jsou US Bancorp, Citizens Financial Group, BOK Financial Corp. nebo Truist Securities.

PSALI JSME:
Americké banky obsazují evropský trh s půjčkami fosilní energetice

Jmenované americké banky mezi rokem 2022 a prvním čtvrtletím roku letošního dramaticky navýšily – v porovnání s obdobím let 2016 až 2021 – celkový počet sjednaných úvěrových smluv s klienty v oblasti fosilní energetiky, zjistila agentura Bloomberg. V souhrnu jde o nárůst o více než 70 procent.

Mezi banky EU, které trh s úvěry fosilní energetice vyklízejí, patří například největší evropská banka, francouzská BNP Paribas, nebo největší nizozemský finanční ústav, ING Groep. Obě tyto evropské banky se přesto nyní soudí s neziskovými organizacemi, jimž vadí, že nečiní dost pro ochranu klimatu.

Naopak, světově největšími financiéry fosilní energetiky zůstávají největší americká jména, banky z Wall Street, jak se říká. Čili ústavy jako Well Fargo, Bank of America nebo JP Morgan Chase. Jejich angažmá v oblasti financování fosilní energetiky je tak značné, že trh uvolňovaný evropskými bankami – si mohou dovolit přenechat právě americkým bankám středního, regionálního rozsahu.

PSALI JSME:
Investoři ve světě masivně přesouvají své peníze z „čistého“ do „špinavého“ průmyslu

Regionální banky v USA mohou stupňovat své úvěrování fosilní energetiky nezřídka i proto, že některé americké státy, jako je Oklahoma, už přijaly legislativu namířenou proti agendě ESG. Přitom v EU je agenda ESG stále „posvátnou krávou“, takže evropské banky jsou nuceny plnit nejrůznější zejména environmentální, ale také sociální kritéria, čímž právě ztrácí svoji konkurenceschopnost a vyklízejí trh.

Situace tak v lecčems připomíná například vývoj ve zmíněné oblasti autoprůmyslu, kde z tuhých evropských regulací těží také výrobci z jiných částí světa – například právě čínští a američtí výrobci elektroaut.

Přitom pokud fosilní energetiku budou financovat místo evropských banky americké, z hlediska objemu jejího financování se nic nezmění, globálně emise skleníkových plynů zůstanou stejné, akorát se související úvěrový byznys a související pracovní místa a další obchodní příležitosti přesunou z EU do USA.

PSALI JSME:
Německo – a s ním i Česko – má další problém. Číňané mu „za humny“ postaví svůj první evropský závod na výrobu elektroaut

Původně přitom měly klimatické závazky a regulace typu těch ESG vést k tomu, že banky omezí, případně rovnou zdraží financování fosilní energetiky natolik, že ta přestane být konkurenceschopná tváří v tvář čisté, zelené energetice. Aby se tak stalo, musely by však své financování omezovat srovnatelným tempem a se srovnatelnou razancí jak banky evropské, tak americké.

A úplně ideálně banky celého světa. Pokud však razantně postupují jen banky jednoho kontinentu, ba dokonce jen jednoho soustátí, tedy EU, daný byznys se prostě neomezí, jen se přesune jinam, přičemž náklady financování fosilní energetiky se nijak markantně nezvýší, takže se ani globální emise skleníkových plynů tímto vlivem nesníží.

Sečteno, podtrženo, písmena ESG jistý část mohla budit dojem zaručeného investičního terna. Nyní je třeba už být mnohem opatrnější. A vnímat to, že přílišný důraz na ESG může evropské firmy – a tedy ceny jejich akcií – spíše poškodit, tváří v tvář americké a asijské konkurenci, která naopak bude z přepjatosti evropské zelené ideologie těžit, a nejen v oblasti bankovnictví.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.