Fed ponechá sazby beze změny, první „cut“ lze očekávat v červnu

Analýza
Americká centrální banka (Fed) ponechá na svém středečním zasedání podle našeho odhadu úrokové sazby beze změny. Opět zřejmě zopakuje, že debata o jejich snižování začala, konkrétnější specifikaci, kdy takovéto kroky očekávat, ale nenabídne.
Někteří členové Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) americké centrální banky (Fed) naznačili, že současná výše dlouhodobé rovnovážné úrokové sazby je nízká a že uvažují o její revizi směrem nahoru. Ilustrační foto: Federal Reserve/Flickr

Trh očekávání březnového snížení sazeb již zcela vymazal a nyní ve svých cenách zahrnuje 60% šanci na červnový „cut“. To je i v souladu s naší prognózou. Rizika se však koncentrují k ještě pozdějšímu uvolnění měnových podmínek. Zatím počítáme se třemi takovýmito kroky (v červnu, září a prosinci, pozn. aut.).

Na středečním zasedání bude zveřejněn i nový medián výhledu úrokových sazeb Fedu. Ten prosincový počítal do konce letošního roku se snížením sazeb o sedmdesát pět bazických bodů. Zde je riziko, že ten aktuální by mohl ukazovat pouze na 50bodové snížení.

Poslední inflační data překvapila ve směru nahoru. O desetinu nad očekáváním trhu skončila celková inflace (3,2 % y/y) i její jádrová složka (3,8 %). Dobrou zprávou je, že tempo růstu cen nájemného, které tvoří největší položku amerického spotřebního koše, v únoru zpomalilo.

PSALI JSME:
Inflační tlaky v USA odeznívají pomaleji, než se očekávalo

Špatnou zprávou je, že i přesto jádrová inflace stoupla meziměsíčně o 0,4 procenta, a to v důsledku vyšších cen u volatilnějších položek jako jsou letenky, tabák či oblečení. Zároveň data z amerického trhu práce zůstávají silná (275 tisíc nově vytvořených pracovních míst v únoru po směrem dolů revidovaných 229 tisících v lednu).

Americká centrální banka tak s největší pravděpodobností ponechá ve středu sazby na stávající úrovni. Příliš konkrétní nebude, ani pokud jde o načasování dalších kroků. Zopakuje pouze, že další vývoj bude závislý na zveřejňovaných datech.

Finanční trhy, které ještě na počátku letošního roku dávaly 80% šanci tomu, že Fed sníží sazby na březnovém zasedání, tato očekávání postupně zcela smazaly. Nyní s 60% pravděpodobností vidí první snížení sazeb v červnu.

Náš odhad počítá pro letošní rok s trojím snížením úrokových sazeb. První uvolnění měnových podmínek v rozsahu 25 bazických bodů očekáváme v červnu, další v září a prosinci. Klíčová sazba by postupně měla klesat až na 3,00-3,25 procenta. Prosincový medián výhledu úrokových sazeb Fedu počítal pro letošní rok s trojím snížením úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Obezřetný Powell. Fed bude v dalších krocích opatrný

Vzhledem ke stávajícímu vývoji inflace a situaci na trhu práce vidíme riziko, že počet očekávaných „cutů“ poklesne ze třech na dva. Pro příští rok prosincový medián počítal s uvolněním měnových podmínek o 100 bazických bodů, pro rok 2026 o 75 bazických bodů.

Dohromady to tedy představuje snížení klíčové sazby o 2,5 procentního bodu ze současných 5,25-5,50 procenta.  Úroveň dlouhodobé rovnovážné úrokové sazby tedy medián přepokládá na 2,5 procenta. Zde ji Fed vidí již od roku 2019. Směrem dolu ji revidoval v letech 2014-2015 z původních čtyř procent.

Ačkoli k tomu ještě na březnovém zasedání nemusí dojít, někteří členové FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) již naznačili, že současná výše dlouhodobé rovnovážné úrokové sazby je nízká a že uvažují o její revizi směrem nahoru. To by se pak odrazilo i na očekávaném vývoji trajektorie úrokových sazeb.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dolar před Fedem silnější, koruna naopak před ČNB slabší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB