
Trh očekávání březnového snížení sazeb již zcela vymazal a nyní ve svých cenách zahrnuje 60% šanci na červnový „cut“. To je i v souladu s naší prognózou. Rizika se však koncentrují k ještě pozdějšímu uvolnění měnových podmínek. Zatím počítáme se třemi takovýmito kroky (v červnu, září a prosinci, pozn. aut.).
Na středečním zasedání bude zveřejněn i nový medián výhledu úrokových sazeb Fedu. Ten prosincový počítal do konce letošního roku se snížením sazeb o sedmdesát pět bazických bodů. Zde je riziko, že ten aktuální by mohl ukazovat pouze na 50bodové snížení.
Poslední inflační data překvapila ve směru nahoru. O desetinu nad očekáváním trhu skončila celková inflace (3,2 % y/y) i její jádrová složka (3,8 %). Dobrou zprávou je, že tempo růstu cen nájemného, které tvoří největší položku amerického spotřebního koše, v únoru zpomalilo.
Špatnou zprávou je, že i přesto jádrová inflace stoupla meziměsíčně o 0,4 procenta, a to v důsledku vyšších cen u volatilnějších položek jako jsou letenky, tabák či oblečení. Zároveň data z amerického trhu práce zůstávají silná (275 tisíc nově vytvořených pracovních míst v únoru po směrem dolů revidovaných 229 tisících v lednu).
Americká centrální banka tak s největší pravděpodobností ponechá ve středu sazby na stávající úrovni. Příliš konkrétní nebude, ani pokud jde o načasování dalších kroků. Zopakuje pouze, že další vývoj bude závislý na zveřejňovaných datech.
Finanční trhy, které ještě na počátku letošního roku dávaly 80% šanci tomu, že Fed sníží sazby na březnovém zasedání, tato očekávání postupně zcela smazaly. Nyní s 60% pravděpodobností vidí první snížení sazeb v červnu.
Náš odhad počítá pro letošní rok s trojím snížením úrokových sazeb. První uvolnění měnových podmínek v rozsahu 25 bazických bodů očekáváme v červnu, další v září a prosinci. Klíčová sazba by postupně měla klesat až na 3,00-3,25 procenta. Prosincový medián výhledu úrokových sazeb Fedu počítal pro letošní rok s trojím snížením úrokových sazeb.
Vzhledem ke stávajícímu vývoji inflace a situaci na trhu práce vidíme riziko, že počet očekávaných „cutů“ poklesne ze třech na dva. Pro příští rok prosincový medián počítal s uvolněním měnových podmínek o 100 bazických bodů, pro rok 2026 o 75 bazických bodů.
Dohromady to tedy představuje snížení klíčové sazby o 2,5 procentního bodu ze současných 5,25-5,50 procenta. Úroveň dlouhodobé rovnovážné úrokové sazby tedy medián přepokládá na 2,5 procenta. Zde ji Fed vidí již od roku 2019. Směrem dolu ji revidoval v letech 2014-2015 z původních čtyř procent.
Ačkoli k tomu ještě na březnovém zasedání nemusí dojít, někteří členové FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) již naznačili, že současná výše dlouhodobé rovnovážné úrokové sazby je nízká a že uvažují o její revizi směrem nahoru. To by se pak odrazilo i na očekávaném vývoji trajektorie úrokových sazeb.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)