Fed ponechá sazby beze změny

Názor
Americká centrální banka (Fed) ponechá na svém zasedání v tomto týdnu podle našeho odhadu úrokové sazby beze změny. Zmíní zřejmě, že debata o jejich snižování začala, konkrétnější specifikaci, kdy takovéto kroky očekávat, ale neposkytne.
Šéf amerického Fedu Jerome Powell pravděpodobně opět prohlásí, že diskuze na téma snižování bilanční sumy pokračuje, konkrétním detailům se ale vyhne. Ilustrační foto: Fed

Data zveřejněná od jejího posledního zasedání překvapila ve směru nahoru (hrubý domácí produkt a Nonfarm Payrolls, čili zaměstnanost v nezemědělských sektorech, pozn. aut.), vyšší je stále i jádrová inflace. Zároveň se ale jádrový deflátor soukromé spotřeby v posledních dvou čtvrtletích již pohyboval na cíli Fedu.

Trh nyní ve svých cenách zahrnuje 50% šanci, že centrální banka USA sníží sazby již v březnu. To je ale podle našeho názoru předčasné. Fed si bude chtít být jistý, že se i další inflační ukazatele blíží udržitelně k cíli a že trh práce ochlazuje. První snížení sazeb tak očekáváme až v květnu s tím, že na konci letošního roku by se klíčová úroková sazba měla nacházet na 3,75-4,00 procenta.

Fed si zřejmě na čtvrtečním zasedání ponechá všechny možnosti otevřené. Úrokové sazby by měly zůstat beze změny, tón ohledně načasování začátku snižování zřejmě zůstane nejistý. Jádrový deflátor soukromé spotřeby (PCE), resp. jeho anualizované mezičtvrtletní tempo, zůstalo v posledních dvou loňských čtvrtletích na dvou procentech, tedy na inflačním cíli Fedu.

PSALI JSME:
Žádné změny ze strany ECB a další silná data z USA

Jádrová CPI inflace nicméně byla zvýšená, a to jak ve třetím, tak i ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku (2,9 % a 3,4 %). Navíc robustní růst americké ekonomiky (3,3 % mezikvartálně anualizovaně), napjatý trh práce a s tím spojený solidní růst mezd vznáší nad dosažením dvouprocentního inflačního cíle otazníky.

Celkově by tak nadcházející zasedání mohlo vést k redukci sázek na začátek tohoto cyklu uvolňování měnových podmínek již na březnovém zasedání a přesunout pozornost na zasedání květnové, kdy první snížení úroků očekáváme i my.

Trh nyní ve svých cenách zahrnuje zhruba 50% šanci, že k takovému kroku dojde právě již na březnovém zasedání. Do konce roku finanční trhy zaceňují snížení úrokových sazeb o 150 bazických bodů, což je i v souladu s naší prognózou.

PSALI JSME:
Sázky na brzký pokles sazeb v USA vlivem silných dat klesají

V každém případě jsou očekávání trhu i ta naše zatím ve srovnání s mediánem výhledu úrokových sazeb Fedu výrazně agresivnější. Ten zatím počítá v letošním roce pouze s trojím snížením úroků. K razantnějším krokům Fed nicméně podle našeho názoru přiměje recese, kterou očekáváme letos ve druhém a třetím čtvrtletí. Ta by měla být nicméně krátká a mělká.

I tak ale uvolňování měnových podmínek bude zřejmě nakonec rychlejší, než s čím medián Fedu v tuto chvíli počítá. Nový výhled sazeb na stávajícím zasedání zveřejněn nebude. Mnoho nového se toho zřejmě nedozvíme ani v souvislosti s plánovaným tempem snižování bilanční sumy.

Předpokládáme, že předseda Rady Guvernérů Fedu Jerome Powell opět prohlásí, že diskuze na toto téma pokračuje, konkrétním detailům se ale vyhne. S těmi podle našeho odhadu přijde až v polovině roku, přičemž ve druhé polovině roku se redukce bilanční sumy zpomalí.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální bankovnictví pomalu selhává

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB