Data zveřejněná od jejího posledního zasedání překvapila ve směru nahoru (hrubý domácí produkt a Nonfarm Payrolls, čili zaměstnanost v nezemědělských sektorech, pozn. aut.), vyšší je stále i jádrová inflace. Zároveň se ale jádrový deflátor soukromé spotřeby v posledních dvou čtvrtletích již pohyboval na cíli Fedu.
Trh nyní ve svých cenách zahrnuje 50% šanci, že centrální banka USA sníží sazby již v březnu. To je ale podle našeho názoru předčasné. Fed si bude chtít být jistý, že se i další inflační ukazatele blíží udržitelně k cíli a že trh práce ochlazuje. První snížení sazeb tak očekáváme až v květnu s tím, že na konci letošního roku by se klíčová úroková sazba měla nacházet na 3,75-4,00 procenta.
Fed si zřejmě na čtvrtečním zasedání ponechá všechny možnosti otevřené. Úrokové sazby by měly zůstat beze změny, tón ohledně načasování začátku snižování zřejmě zůstane nejistý. Jádrový deflátor soukromé spotřeby (PCE), resp. jeho anualizované mezičtvrtletní tempo, zůstalo v posledních dvou loňských čtvrtletích na dvou procentech, tedy na inflačním cíli Fedu.
Jádrová CPI inflace nicméně byla zvýšená, a to jak ve třetím, tak i ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku (2,9 % a 3,4 %). Navíc robustní růst americké ekonomiky (3,3 % mezikvartálně anualizovaně), napjatý trh práce a s tím spojený solidní růst mezd vznáší nad dosažením dvouprocentního inflačního cíle otazníky.
Celkově by tak nadcházející zasedání mohlo vést k redukci sázek na začátek tohoto cyklu uvolňování měnových podmínek již na březnovém zasedání a přesunout pozornost na zasedání květnové, kdy první snížení úroků očekáváme i my.
Trh nyní ve svých cenách zahrnuje zhruba 50% šanci, že k takovému kroku dojde právě již na březnovém zasedání. Do konce roku finanční trhy zaceňují snížení úrokových sazeb o 150 bazických bodů, což je i v souladu s naší prognózou.
V každém případě jsou očekávání trhu i ta naše zatím ve srovnání s mediánem výhledu úrokových sazeb Fedu výrazně agresivnější. Ten zatím počítá v letošním roce pouze s trojím snížením úroků. K razantnějším krokům Fed nicméně podle našeho názoru přiměje recese, kterou očekáváme letos ve druhém a třetím čtvrtletí. Ta by měla být nicméně krátká a mělká.
I tak ale uvolňování měnových podmínek bude zřejmě nakonec rychlejší, než s čím medián Fedu v tuto chvíli počítá. Nový výhled sazeb na stávajícím zasedání zveřejněn nebude. Mnoho nového se toho zřejmě nedozvíme ani v souvislosti s plánovaným tempem snižování bilanční sumy.
Předpokládáme, že předseda Rady Guvernérů Fedu Jerome Powell opět prohlásí, že diskuze na toto téma pokračuje, konkrétním detailům se ale vyhne. S těmi podle našeho odhadu přijde až v polovině roku, přičemž ve druhé polovině roku se redukce bilanční sumy zpomalí.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)