Fed sazby nezvýšil

Názor
Fed, americká centrální banka, podle očekávání minulý týden nezvýšil sazby a čeká na bližší informace o inflaci. Členové Fedu jsou „pevně zavázáni“ k návratu inflace zpět ke dvouprocentními cíli. Mnozí by však mohli namítnout, že jsme se k tomuto cíli již vrátili nebo se mu blížíme.
Pokud jde o snížení sazeb ze strany Fedu, je to spíše otázka kdy, než zda k tomu dojde. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Fed se snaží najít rovnováhu v souboji s inflací a rizikem poklesu trhu práce. Na základě různých ekonomických zpráv, jako jsou maloobchodní tržby, nejnovější údaje o hrubém domácím produktu a trhu práce, zůstává americká ekonomika silná.

Vzhledem k silné ekonomice může mít Fed dojem, že má jistý prostor na to, kdy bude muset snížit sazby, a nechce je snížit příliš brzy. Zároveň platí, že čím déle zůstanou sazby v restriktivním pásmu, tím větší riziko tento vývoj představuje pro trh práce a ekonomiku celkově.

PSALI JSME:
Fed ponechá sazby beze změny

V únoru budou k dispozici další ekonomické údaje, a pokud budou i nadále vykazovat pokrok v oblasti inflace, mohlo by to stačit k tomu, aby Fed přistoupil k prvnímu snížení sazeb v tomto cyklu.

Americké akcie se nacházejí na býčím trhu a jsou blízko svých historických maxim. Pokud jde o snížení sazeb ze strany Fedu, je to spíše otázka kdy, než zda k tomu dojde. I když určitý pohyb cen nebo jejich pokles dává smysl, současné prostředí je pro akcie stále konstruktivní, zvláště když Fed připravuje tzv. pozvolné přistání a snižuje inflaci.

Autor je analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Sázky na brzký pokles sazeb v USA vlivem silných dat klesají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB