Fed sazby nezvýšil

Fed, americká centrální banka, podle očekávání minulý týden nezvýšil sazby a čeká na bližší informace o inflaci. Členové Fedu jsou „pevně zavázáni“ k návratu inflace zpět ke dvouprocentními cíli. Mnozí by však mohli namítnout, že jsme se k tomuto cíli již vrátili nebo se mu blížíme.
Pokud jde o snížení sazeb ze strany Fedu, je to spíše otázka kdy, než zda k tomu dojde. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Fed se snaží najít rovnováhu v souboji s inflací a rizikem poklesu trhu práce. Na základě různých ekonomických zpráv, jako jsou maloobchodní tržby, nejnovější údaje o hrubém domácím produktu a trhu práce, zůstává americká ekonomika silná.

Vzhledem k silné ekonomice může mít Fed dojem, že má jistý prostor na to, kdy bude muset snížit sazby, a nechce je snížit příliš brzy. Zároveň platí, že čím déle zůstanou sazby v restriktivním pásmu, tím větší riziko tento vývoj představuje pro trh práce a ekonomiku celkově.

V únoru budou k dispozici další ekonomické údaje, a pokud budou i nadále vykazovat pokrok v oblasti inflace, mohlo by to stačit k tomu, aby Fed přistoupil k prvnímu snížení sazeb v tomto cyklu.

Americké akcie se nacházejí na býčím trhu a jsou blízko svých historických maxim. Pokud jde o snížení sazeb ze strany Fedu, je to spíše otázka kdy, než zda k tomu dojde. I když určitý pohyb cen nebo jejich pokles dává smysl, současné prostředí je pro akcie stále konstruktivní, zvláště když Fed připravuje tzv. pozvolné přistání a snižuje inflaci.

Autor je analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB