Fiala svým novoročním projevem připomněl Havla

Názor
Novoroční projev premiéra Petra Fialy byl jeho první šancí oslovit ve své nové funkci masově obyvatele ČR. A utvrdit je v klíčovém slibu voleb. V tom, že on a jeho vláda zajistí změnu. Šanci nepromarnil.
Premiérův vzkaz mohli leckteří diváci číst tak, že je v jeho moci už letos inflaci utlumit. Není. Inflace naopak bude v prvních měsících letošního roku ještě zrychlovat. Ilustrační foto: ODS

V ekonomicky laděných tématech na nutně omezeném prostoru vypíchl to podstatné. Zároveň zřetelně deklaroval nutnost dalšího rozvoje jaderné energetiky v ČR. Z mezinárodního hlediska jde o nepříjemný vzkaz pro sousední německé Zelené, jednu z koaličních stran tamní nové vlády.

Ti jadernou energii odmítají. Staví se odmítavě i ke včerejším signálům z tisku, že Evropská unie by měla uznat jádro jako zelený, udržitelný zdroj, bude-li tedy uspokojivě řešena otázka jaderného odpadu.

PSALI JSME:
EU bude asi považovat jadernou energii za zelenou

Fialův projev nelze nesrovnat s prvním novoročním projevem Václava Havla, jejž coby prezident pronesl v roce 1990. Havel tehdy předstoupil před občany Československa s tím, že přebírá zemi, jež rozhodně nevzkvétá. Také Fiala ve svém projevu nemaloval věci narůžovo. Čeká nás prý jeden z nejtěžších roků historie samostatné ČR.

Nepřeháněl. Byť přelom počátku 90. let byl historicky nepochybně zásadnější, než převzetí otěží jednou demokraticky zvolenou vládou od jiné demokraticky zvolené vlády, z ekonomického hlediska mohou letos lidé v ČR čelit nejvýraznějšímu poklesu reálných výdělků od 90. let.

PSALI JSME:
„Utáhneme opasky“ nejvíce od 90. let. Růst mezd nepokryje velkou inflaci

Právě kvůli inflaci či drahotě, které Fiala v projevu několikrát zmínil. Letos totiž kvůli ní vážně hrozí, že růst cen v ekonomice překoná růst mezd v největším rozsahu právě od 90. let. Ovšem bez tehdejší euforie ze znovuzískané svobody, politické plurality a budování otevřené tržní ekonomiky.

Rovněž je pravdou, že Fiala po předchozí vládě nepřebírá zemi zdaleka v tak dezolátním stavu, v jakém byla, když Havel poprvé coby prezident kdysi promlouval k národu. Lidé v ČR však jsou dnes mnohem náročnější a zřejmě i mnohem kritičtější, než byli počátkem 90. let. Jsou uvyklí stabilnímu růstu životní úrovně poslední řady let, částečně kupovanému na dluh. I s ním, jak vyzdvihl, chce nový premiér bojovat.

PSALI JSME:
Sežeňte si mnohem větší peněženky

To ale těžko půjde bez nepříznivého dopadu alespoň na některé skupiny obyvatelstva. Pro to vše měl Fiala ve svém projevu více zdůraznit, že v letošním roce nemůže jeho vláda s dluhem či inflací cokoli zásadnějšího dělat. Setrvačnost sil vyvolávajících rapidní zadlužování i inflaci je značná, jak na domácí půdě, tak mezinárodně.

Premiérův vzkaz přitom mohli leckteří diváci číst tak, že je v jeho moci už letos obé alespoň znatelně utlumit. Není. Inflace naopak bude v prvních měsících letošního roku ještě zrychlovat, což opozice patrně využije – právě i s odkazem na včerejší premiérův projev – ke kritice vlády, jíž se dočká sluchu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České vládě teď nepůjčujte, varuje BlackRock

Zavřít reklamu ×
  1. … přebírá zemi, která nevzkvétá. No a po třiceti letech můžeme s hrdostí oznámit to samé;-)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.