České vládě teď nepůjčujte, varuje BlackRock

Nastupující Fialova vláda od mezinárodních finančníků zrovna moc hezký dárek na uvítanou nedostává. Americká společnost BlackRock, největší světový správce majetku, varuje mezinárodní investory před půjčováním novému českému kabinetu.
Americká společnost BlackRock varuje mezinárodní investory před půjčováním novému českému kabinetu. Foto: Americasroof na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11328699

A to přesto, že úrok na dluhu české vlády převyšuje úrok na dluhu německém nejvýrazněji od roku 1999. Například na desetiletých dluhopisech přesáhl tento rozdíl v tomto týdnu poprvé od roku 1999 úroveň tří procentních bodů.

Společnost BlackRock, jež se podílí na správě investic České národní banky (ČNB), varuje, že úrok na českém dluhu poroste i v příštím roce. ČNB totiž podle ní bude muset kvůli rapidní inflaci nadále zvyšovat své úrokové sazby. To se promítne právě i do růstu úroku na dluhu vlády ČR, a tedy do poklesu ceny dluhopisů vlády ČR, které se tak notně prodraží obsluha historicky rekordně objemného dluhu.

Podle BlackRocku navíc i tak dojde příští rok k oslabení české koruny. Ta má znehodnotit zejména vůči dolaru, a to kvůli několikerému zvyšování úrokových sazeb v podání americké centrální banky, které zpevní dolar. Společně s českým dluhem varuje BlackRock také před nákupem polského a maďarského dluhu. Dluhopisy polské, maďarské i české patří mezi letošní velké propadáky světových finančních trhů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Finanční gigant Blackrock bude obchodovat s bitcoinem

Zavřít reklamu ×
  1. zrřejmně už ted je jim jasné,že nová vláda nebude poplatná ani moskv ani wall strett,a je uplně jasné že soudruh babiš by další prachy na prošustrování dostal

  2. Ani Babišovi by nepůjčili.Naučili nás brát,a méně pracovat.Mzdy neodpovídají produktivitě,naučili nás hodmě dostávat,nic neodevzdávat.Rychle na zem.

  3. Nejlepší odpověď, vystoupit z NATO a ušetřit na armádě.
    Nevím na co potřebuje naše malá země stíhačky, kanóny a tanky…………….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Inflace dál roste na 17,5 %

Inflace dál narůstá, i když pomalejším tempem než v předchozích měsících. Stále jsou ovšem před námi nové ceníky energetických a plynárenských společností, takže můžeme počítat s jejím dalším nárůstem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB