Globální zadluženost a diskuse o zvyšování daní

Názor
V některých vyspělých zemích se pomalu začíná realizovat tolik diskutované téma potřeby zvyšování daní. Vzhledem k bezprecedentnímu nárůstu dluhu v době covidu se z toho stává téměř nevyhnutelná cesta.
Vzhledem k bezprecedentnímu nárůstu dluhu v době covidu se ze zvyšování daní stává téměř nevyhnutelná cesta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Globální zadluženost, včetně vládního, domácího a podnikového a bankovního dluhu, dosahuje rekordních téměř 300 bilionů dolarů, přičemž ve druhém čtvrtletí roku 2021 přibylo 4,8 bilionu dolarů. Podle studie britské globální skupiny pro správu aktiv Janus Henderson se dluh v roce 2020 zvýšil o 9,3 bilionu dolarů, což je více než za osm předchozích let dohromady.

Růst daní se v poslední době dostal do titulků především díky Británii, jednomu z hlavních dlužníků loňského roku, měřeno poměrem k hrubému domácímu produktu (HDP). I když samotné zdaněné subjekty tuto změnu mnohdy nepřijímají pozitivně, trhy na tento vývoj nahlíží jinak.

Skutečnost, že existuje zjevně nějaký plán na řešení obrovského nárůstu dluhu, který Británie za poslední rok a půl nakupila, je dobrá věc. Snahy začít splácet dluh byly uvedeny jako důvod pro zlepšení britského ratingu AA, konkrétně stabilizaci negativního výhledu.

To představuje stimul pro poptávku po britských státních dluhopisech. Záleží ovšem region od regionu podle podoby daňové reformy. Jiné dopady to pak může mít například na akciové trhy.

PSALI JSME:
Rostoucí světová inflace

Přesto většina investorů a ekonomů působí klidně a někteří dokonce tvrdí, že cílené zvyšování daní, které snižují narůstající nerovnost, bude trhům v dlouhodobém horizontu prospěšné. Investoři současně poznamenávají, že zatím úsilí o zvýšení daní ve velkých západních ekonomikách bylo skromné a nemusí nutně narušit ekonomický růst a akciové trhy.

Minulý rok ukázal, jak efektivní mohou být cílené výdaje. Programy pandemické pomoci snížily míru chudoby v USA téměř na polovinu ve srovnání s úrovněmi roku 2018, zjistila studie amerického think tanku Urban Institute.

Krize na druhou stranu také poukazuje na mezeru v bohatství. Údaje hovoří o tom, že světoví miliardáři od března do prosince 2020 zbohatli o 3,9 bilionu dolarů. Podle Mezinárodního měnového fondu by daňové přerozdělování mělo podpořit ekonomiky a následně i akciové trhy.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kolik je na světě dolarových milionářů? Výpočty se výrazně různí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Investiční byty v Praze a Brně se už nevyplatí

Podle statistiky České národní banky (ČNB) stoupl u hypotečních úvěrů index RPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů, pozn. aut.) z červnových 2,26 procenta na 2,34 procenta v červenci, a v srpnu pokračoval v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB