Fikce souhlasu zrychlí povolování staveb až o rok

Názor
Nejsložitější proces povolování staveb v celé Evropě by se mohl už brzy v Česku změnit. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá nový stavební zákon. Ještě dříve, než ho představí, přijde resort se změnami toho stávajícího. Už od příštího roku by měla platit takzvaná fikce souhlasu. Tento nápad jednoznačně vítám, protože by mohl urychlit schvalovací proces až o jeden rok.
Ministerstvo pro místní rozvoj chystá nový stavební zákon. Foto: FAEI.cz

Fikce souhlasu znamená, že pokud by se dotčený úřad v určité lhůtě ke stavebnímu záměru nevyjádřil, tak by se automaticky bralo, že souhlasí. MMR navrhuje lhůtu 60 dnů. Lhůta pro vyjádření platí sice i nyní, ale protože nejsou stanoveny žádné sankce, úřady často vydání stanoviska oddalují daleko za stanovenou lhůtu. Reálně tak může jediný úřad prodlužovat povolování o dlouhé měsíce. Pokud novela tuto běžnou praxi zarazí, bude to jedině dobře.

Zároveň by mělo MMR do této rychlé novely zahrnout i dříve představený nápad, který měl odstranit povinnost investora obíhat všechny dotčené úřady a získávat jejich souhlasy. Jejich stanoviska by zajišťoval stavební úřad, což by výrazně ulehčilo život nejen malým stavebníkům chystajícím se poprvé v životě například k vybudování rodinného domku.

PSALI JSME:
Povolování staveb? Po 60 dnech spadne klec

Trochu z kategorie sci-fiction pak může na znalce tuzemského světa úředníků znít další můj požadavek. Ministerstvo by mělo více tlačit na jednotlivé stavební úřady tak, aby se staly více partnery investorů než jejich nepřáteli, jak je tomu často nyní.

Myslím tím to, že úředníci by měli investorovi spíše radit a upozorňovat na případné chyby v dokumentaci, než jen hledat formální důvody pro zamítnutí žádosti o povolení stavby. Drobná chyba se totiž dá odstranit v podstatě okamžitě a není důvod kvůli ní rozjíždět nekonečný ping-pong výzev k upřesnění a nových podání.

PSALI JSME:
Jaká povolení potřebujete pro stavbu rodinného domu?

Pokud by se ministerstvu naznačené změny opravdu povedly v tak rychlém čase v řádu několika měsíců, byl by to jednoznačně krok správným směrem. Definitivně náš stavební legislativní Kocourkov vyřeší až zcela nový stavební zákon, jeho příprava a schválení je však běh na delší trať.

Mimo jiné bude potřeba shoda několika resortů, které mohou přijít o některé své současné pravomoci. Na tom údajně už jednou příprava nového stavebního zákona v minulosti pohořela. Doufám tak, že tentokrát převáží zájem veřejnosti na transparentním a rychlém povolovacím procesu nad nesmyslnými politickými hrátkami. Nejen zájemci o vlastní bydlení by to uvítali.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Exkluzivní smlouva s dobrým makléřem se vyplatí

Výhodou exkluzivní smlouvy je především jistota, že klient nebude nemovitost prodávat přes desítky dalších realitních kanceláří a že vybrané realitní kanceláři plně důvěřuje. Realitní kancelář se věnuje nemovitosti …

Lidé nemají zájem o správu domů, v kterých bydlí

Lidé, kteří žijí v bytových domech, se správě společného majetku spolu se svými sousedy nevyhnou. Stále více společenství vlastníků ale řeší, že je nemá, kdo vést. Podle odhadu Svazu českých a moravských bytových …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru