Finance živnostníků i firem se zhoršují. Klesají jim úspory a hůře splácejí dluhy

Během prvního čtvrtletí se úspory tuzemských živnostníků snížily o 721 milionů korun a úspory firem pak o 2,4 miliardy korun. Informovala o tom společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě výpočtů dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.
Finance živnostníků i firem se zhoršuje. Klesají jim úspory a hůře splácejí dluhy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od konce února loňského roku do konce letošního března sice celkový objem úspor v české ekonomice vzrostl o 499 miliard korun, ale největší měrou se na tomto nárůstu podílely domácnosti. Úspory firem z uvedené cifry představovaly „jen“ 117 miliard a úspory živnostníků 19 miliard korun.

Celkové úspory firem, živnostníků a domácností v České republice podle údajů CRIF přesáhly na konci letošního prvního čtvrtletí částku 4,3 bilionu korun. Zatímco v průběhu loňského roku rostly úspory u všech zmíněných skupin, letos je situace jiná. Úspory živnostníků a firem v letošním prvním kvartálu klesly především kvůli výraznému poklesu během března.

„I když to není na první pohled zřejmé, úspory živnostníků se během února a března snížily poměrně výrazně. Za pouhé dva měsíce klesly o deset miliard korun a dostaly se na úroveň z konce listopadu. Zároveň se výrazně zhoršila jejich schopnost splácet úvěry. Ukazuje se tak, že současná situace se pro řadu z nich zhoršuje,“ informovala redakci Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Podíl nesplácených úvěrů mezi živnostníky se podle údajů společnosti zvyšuje už pátý měsíc v řadě. Ke konci března činil objem nesplácených úvěrů už 6,9 procenta z celkového objemu jejich bankovních úvěrů. Ještě koncem října to bylo 4,6 procenta.

Vklady a úvěry podniků. Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

Zatímco objem nesplácených úvěrů roste, objem dluhu firem a živnostníků spíše stagnuje. Od konce prvního čtvrtletí 2020 do konce letošního prvního čtvrtletí se objem firemních úvěrů snížil o dvě procenta, objem úvěrů pro živnostníky naopak o dvě procenta vzrostl.

V průběhu letošního prvního čtvrtletí objem úvěrů firemních úvěrů o 13 miliard (1 %), zatímco u úvěrů pro živnostníky se o 337 milionů (1 %) snížil. „Firmy ani živnostníci nemají chuť pouštět se do výrazných investic financovaných úvěry a jejich žádosti jsou bankami posuzovány mnohem přísněji než dříve,“ konstatovala Kameníčková.

PSALI JSME:
Firmy a živnostníci mají stále větší problémy se splácením svých úvěrů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru