
Vysoká poptávka nebyla překvapením vzhledem k tomu, že ministerstvo financí v posledních měsících nabízí hlavně dluhopisy s výrazně delší splatností. Vysokou poptávku však zaznamenal i devítiletý dluhopis s průměrným výnosem 1,57 procenta. Ten však spíše kompenzoval nízký zájem o poslední dluhopis z aktuální nabídky se splatností devatenáct let a výnosem 1,96 procenta.
Celkově tak ministerstvo financí podle našich výpočtů získalo za první dva měsíce letošního roku 107,2 mld. Kč. To je zhruba 16,5 procenta všech letošních výpůjčních potřeb z námi předpokládaného deficitu státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun.
Březnový emisní kalendář počítá s dalšími 54 miliardami.
Za celé první čtvrtletí by tak emise samotných státních dluhopisů měla překonat 125 mld. Kč, čímž by dosáhla nejvyšší hodnoty v historii při srovnání stejného období v minulých letech.
Podle nás však investoři stále podceňují letošní nabídku státních dluhopisů, která by měla být srovnatelná s minulým rokem. Pondělní zveřejnění emisního kalendáře pro březen vyvolalo nezvyklou reakci trhu a od té doby výnosy českých státních dluhopisů vzrostly v některých případech i o více než deset bazických bodů.
Státní dluhopisy tak poprvé za několik měsíců zlevňují z titulu fiskální politiky a ne z důvodu rostoucích očekávání finančních trhů ohledně zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)