Finanční trhy podceňují letošní nabídku českých státních dluhopisů

Názor
Ministerstvo financí v aukci, která se konala tento týden, prodalo státní dluhopisy v objemu 13,6 miliardy korun, zatímco investoři poptávali téměř trojnásobek. Podle našich očekávání byl největší zájem o nejkratší z nabízených dluhopisů se splatností čtyř let. Ten byl prodán s průměrným výnosem jednoho procenta.
Ministerstvo financí v aukci, která se konala tento týden, prodalo státní dluhopisy v objemu 13,6 miliardy korun, investoři poptávali téměř trojnásobek. Foto: ministerstvo financí

Vysoká poptávka nebyla překvapením vzhledem k tomu, že ministerstvo financí v posledních měsících nabízí hlavně dluhopisy s výrazně delší splatností. Vysokou poptávku však zaznamenal i devítiletý dluhopis s průměrným výnosem 1,57 procenta. Ten však spíše kompenzoval nízký zájem o poslední dluhopis z aktuální nabídky se splatností devatenáct let a výnosem 1,96 procenta.

Celkově tak ministerstvo financí podle našich výpočtů získalo za první dva měsíce letošního roku 107,2 mld. Kč. To je zhruba 16,5 procenta všech letošních výpůjčních potřeb z námi předpokládaného deficitu státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun.

Březnový emisní kalendář počítá s dalšími 54 miliardami.

PSALI JSME:
Vyhladovělé trhy a nová nabídka státních dluhopisů

Za celé první čtvrtletí by tak emise samotných státních dluhopisů měla překonat 125 mld. Kč, čímž by dosáhla nejvyšší hodnoty v historii při srovnání stejného období v minulých letech.

Podle nás však investoři stále podceňují letošní nabídku státních dluhopisů, která by měla být srovnatelná s minulým rokem. Pondělní zveřejnění emisního kalendáře pro březen vyvolalo nezvyklou reakci trhu a od té doby výnosy českých státních dluhopisů vzrostly v některých případech i o více než deset bazických bodů.

Státní dluhopisy tak poprvé za několik měsíců zlevňují z titulu fiskální politiky a ne z důvodu rostoucích očekávání finančních trhů ohledně zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové zvýhodnění státních dluhopisů zatím vyšší poptávku nepřineslo

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Svět nemá dostatek fyzické kapacity

Náš výhled na první čtvrtletí tvrdil, že bude komoditní sektor vzhledem k očekávané rostoucí inflaci dál stoupat, že se zvýšila citlivost na úrokovou sazbu a že může vzestup úrokové míry ublížit růstovým akciím. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl procenta je dnes terno

K 1. březnu měly české domácnosti v bankách pojištěné a kryté vklady v hodnotě 3,1 bilionu korun. Jen za únor …
Rolovat nahoru