Finanční trhy podceňují letošní nabídku českých státních dluhopisů

Názor
Ministerstvo financí v aukci, která se konala tento týden, prodalo státní dluhopisy v objemu 13,6 miliardy korun, zatímco investoři poptávali téměř trojnásobek. Podle našich očekávání byl největší zájem o nejkratší z nabízených dluhopisů se splatností čtyř let. Ten byl prodán s průměrným výnosem jednoho procenta.
Ministerstvo financí v aukci, která se konala tento týden, prodalo státní dluhopisy v objemu 13,6 miliardy korun, investoři poptávali téměř trojnásobek. Foto: ministerstvo financí

Vysoká poptávka nebyla překvapením vzhledem k tomu, že ministerstvo financí v posledních měsících nabízí hlavně dluhopisy s výrazně delší splatností. Vysokou poptávku však zaznamenal i devítiletý dluhopis s průměrným výnosem 1,57 procenta. Ten však spíše kompenzoval nízký zájem o poslední dluhopis z aktuální nabídky se splatností devatenáct let a výnosem 1,96 procenta.

Celkově tak ministerstvo financí podle našich výpočtů získalo za první dva měsíce letošního roku 107,2 mld. Kč. To je zhruba 16,5 procenta všech letošních výpůjčních potřeb z námi předpokládaného deficitu státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun.

Březnový emisní kalendář počítá s dalšími 54 miliardami.

PSALI JSME:
Vyhladovělé trhy a nová nabídka státních dluhopisů

Za celé první čtvrtletí by tak emise samotných státních dluhopisů měla překonat 125 mld. Kč, čímž by dosáhla nejvyšší hodnoty v historii při srovnání stejného období v minulých letech.

Podle nás však investoři stále podceňují letošní nabídku státních dluhopisů, která by měla být srovnatelná s minulým rokem. Pondělní zveřejnění emisního kalendáře pro březen vyvolalo nezvyklou reakci trhu a od té doby výnosy českých státních dluhopisů vzrostly v některých případech i o více než deset bazických bodů.

Státní dluhopisy tak poprvé za několik měsíců zlevňují z titulu fiskální politiky a ne z důvodu rostoucích očekávání finančních trhů ohledně zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové zvýhodnění státních dluhopisů zatím vyšší poptávku nepřineslo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru