Příběh společnosti GameStop může skončit happy endem

Názor
Pandemie koronaviru výrazně ovlivňuje obchodování na burze. Paradoxně vedla k obrovskému vzestupu cen akcií, které se odpoutaly od vývoje v reálné ekonomice. Rovněž akcelerovala příchod retailových obchodníků na akciové trhy. To vytváří dříve nevídané situace, kdy se masa malých investorů koordinuje na sociálních sítích a následně manipuluje trhem.
Gamestop je maloobchodní řetězec s videohrami a spotřební elektronikou. Působí na umírajícím trhu, který byl z velké části vysán giganty, jako je Amazon. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejkřiklavějším příkladem tohoto chování je dění kolem společnosti GameStop. Ještě v srpnu loňského roku se akcie GameStop obchodovala za zhruba 5 dolarů. Na konci loňského roku to však již bylo přibližně 20 dolarů. Takový nárůst u společnosti za zenitem je těžko vysvětlitelný, ale lze jej pochopit s odvoláním na vydání nových herních konzolí a dlouho očekávaných her, které GameStop prodává.

Následně cena akcie vystoupala až na 483 dolarů. V tu chvíli již nešlo o akcie GameStop, ale o obchodní válku mezi velkými institucionálními investory a malými retailovými investory. V této válce vrcholící na konci ledna letošního roku nakonec vyhrál David nad Goliášem.

Zatímco retail počítal zisky, velké fondy si lízaly uštědřené rány. Tato situace ukázala, že není radno podceňovat velikost kapitálu, který jsou malí investoři schopni mobilizovat. Stačí jen na základě silného příběhu strhnout dostatečně velkou masu lidí.

PSALI JSME:
Gamestop: Koordinovaná spekulace amatérů připravuje miliardáře o velké peníze

Po překvapivém lednovém nárůstu ceny akcií GameStop a kapitulaci velkých fondů se očekávalo, že se vše začne navracet do normálu. V průběhu první poloviny února letošního roku to tak skutečně vypadalo. Cena akcie GameStop spadla pod 50 dolarů a objemy obchodů výrazně klesly. Jenže následující dění nám ukázalo, že celá záležitost ještě není vyřešená a má nečekané pokračování.

Od 23. února cena akcií GameStop vzrostla více než pětkrát. Díky pozornosti, kterou akcie GameStop získaly, byl vytvořen plán na restrukturalizaci společnosti. Počítá se s modernizací a přechodem do online světa. V případě úspěchu tohoto plánu by se akcie Gamestopu mohly stát zajímavou součástí technologicky laděných investičních portfolií. Vznikl by tak krásný americký příběh s happy endem.

Současná cenová rally na akciích GameStop je založena na očekáváních silného růstu společnosti v budoucnu. Růst akcií GameStop nemá nic společného s reálnými výsledky společnosti. Je tedy značně chatrný a kdykoliv může přejít do silné cenové korekce.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Špička ledovce. I další akcie se chovají podobně jako GameStop

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru