Firemní dluhopisy. Kde se vzaly a proč jsou tak oblíbené, i když jsou rizikové?

Trh s tuzemskými firemními dluhopisy se v posledních měsících kvůli krachu řady emitentů otřásá. Kde se tyto cenné papíry vzaly, kam až sahá jejich historie a proč jsou rizikové dluhopisy tak populární?
K větším propadům amerických státních dluhopisů pak došlo od roku 1969, během války ve Vietnamu, kdy dluhopisy ztratily až čtvrtinu své hodnoty. Foto: Pixabay

Historie dluhopisů se datuje do roku 2400 před naším letopočtem. Ve městě Nippur, tehdy ležícím v Mezopotámii (dnes Iráku – pozn. red.), byla během archeologických vykopávek v roce 1889 nalezena kamenná destička s vyrytými obrázky, která svému držiteli garantovala úhradu obilí a případnou kompenzaci, pokud by se transakce neuskutečnila.

Dnes je artefakt je umístěn v archeologickém muzeu v americkém státě Pensylvánie. Má se za to, že destička fungovala jako dlužní úpis, respektive dluhopis. A předpokládá se, že nápisy, které zahrnovaly jména čtyř svědků, vytesal písař pod dozorem tehdejšího notáře.

První nesoukromé dluhopisy se začaly vydávat ve 12. století na území dnešní Itálie. V rolích investorů byli například Benátčané, kteří mohli obligace vydávené městskou správou, jež sloužily k financování válečných konfliktů, kupovat a volně s nimi obchodovat.

PSALI JSME:
„Na tajnačku“. Tzv. prašivé dluhopisy prodávají finanční poradci tak, aby o tom centrála nevěděla

Státní dluhopisy, jak je známe dnes, začala poprvé emitovat až Bank of England v roce 1693. Důvodem bylo financování válečného konfliktu s Francií. Následovaly Spojené státy americké, které s pomocí bondů platily americkou revoluci.

Se založením burzy na Wall Street v roce 1792 začaly být dluhopisy na vzestupu. V průběhu desetiletí jejich využití rostlo a jako efektivní zdroj financování si je oblíbily nejen vlády mnoha států, ale také soukromé společnosti. V České republice se bondy rozšířily až za Rakouska-Uherska díky vzniku Pražské burzy pro zboží a cenné papíry v roce 1873. Postupně zde vznikl prosperující finanční trh jak s dluhopisy, tak s akciemi.

Americké státní dluhopisy se během hospodářské krize v třicátých letech minulého století ukázaly jako bezpečné úložiště finančních prostředků. Na tu dobu generovaly neuvěřitelný výnos 3,4 procenta.

PSALI JSME:
Dluhopisy Republiky? Většina zřejmě skončí v rukou bohatších rodin, které potřebují bezpečně uložit pár milionů

K větším propadům amerických státních dluhopisů pak došlo od roku 1969, během války ve Vietnamu, kdy dluhopisy ztratily až čtvrtinu své hodnoty (důsledkem vietnamské války byl i konec tzv. zlatého standardu – pozn. red.).

Další citelnou ranou pro ekonomiku byla ropná krize v roce 1973, která vyústila v rozvolnění dluhopisového trhu. Dluhopisy už nevydávaly jen společnosti s ratingem, ale bylo povoleno obchodovat i tzv. junk bonds, čili rizikovými dluhopisy.

Tento trend se později rozšířil do celého světa, včetně České republiky, kde se problém rizikových firemních dluhopisů táhne od roku 2012, kdy ČNB, ve spolupráci s ministerstvem financí, rozvolnila trh s dluhopisy. Kvůli agresivnímu marketingu řady firem a současným příslibům vysokého zhodnocení se z firemních dluhopisů stal nebezpečný fenomén, který má dopad hlavně na drobné a nezkušené investory.

Autorka je tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.