Firemní dluhopisy. Kde se vzaly a proč jsou tak oblíbené, i když jsou rizikové?

Trh s tuzemskými firemními dluhopisy se v posledních měsících kvůli krachu řady emitentů otřásá. Kde se tyto cenné papíry vzaly, kam až sahá jejich historie a proč jsou rizikové dluhopisy tak populární?
K větším propadům amerických státních dluhopisů pak došlo od roku 1969, během války ve Vietnamu, kdy dluhopisy ztratily až čtvrtinu své hodnoty. Foto: Pixabay

Historie dluhopisů se datuje do roku 2400 před naším letopočtem. Ve městě Nippur, tehdy ležícím v Mezopotámii (dnes Iráku – pozn. red.), byla během archeologických vykopávek v roce 1889 nalezena kamenná destička s vyrytými obrázky, která svému držiteli garantovala úhradu obilí a případnou kompenzaci, pokud by se transakce neuskutečnila.

Dnes je artefakt je umístěn v archeologickém muzeu v americkém státě Pensylvánie. Má se za to, že destička fungovala jako dlužní úpis, respektive dluhopis. A předpokládá se, že nápisy, které zahrnovaly jména čtyř svědků, vytesal písař pod dozorem tehdejšího notáře.

První nesoukromé dluhopisy se začaly vydávat ve 12. století na území dnešní Itálie. V rolích investorů byli například Benátčané, kteří mohli obligace vydávené městskou správou, jež sloužily k financování válečných konfliktů, kupovat a volně s nimi obchodovat.

PSALI JSME:
„Na tajnačku“. Tzv. prašivé dluhopisy prodávají finanční poradci tak, aby o tom centrála nevěděla

Státní dluhopisy, jak je známe dnes, začala poprvé emitovat až Bank of England v roce 1693. Důvodem bylo financování válečného konfliktu s Francií. Následovaly Spojené státy americké, které s pomocí bondů platily americkou revoluci.

Se založením burzy na Wall Street v roce 1792 začaly být dluhopisy na vzestupu. V průběhu desetiletí jejich využití rostlo a jako efektivní zdroj financování si je oblíbily nejen vlády mnoha států, ale také soukromé společnosti. V České republice se bondy rozšířily až za Rakouska-Uherska díky vzniku Pražské burzy pro zboží a cenné papíry v roce 1873. Postupně zde vznikl prosperující finanční trh jak s dluhopisy, tak s akciemi.

Americké státní dluhopisy se během hospodářské krize v třicátých letech minulého století ukázaly jako bezpečné úložiště finančních prostředků. Na tu dobu generovaly neuvěřitelný výnos 3,4 procenta.

PSALI JSME:
Dluhopisy Republiky? Většina zřejmě skončí v rukou bohatších rodin, které potřebují bezpečně uložit pár milionů

K větším propadům amerických státních dluhopisů pak došlo od roku 1969, během války ve Vietnamu, kdy dluhopisy ztratily až čtvrtinu své hodnoty (důsledkem vietnamské války byl i konec tzv. zlatého standardu – pozn. red.).

Další citelnou ranou pro ekonomiku byla ropná krize v roce 1973, která vyústila v rozvolnění dluhopisového trhu. Dluhopisy už nevydávaly jen společnosti s ratingem, ale bylo povoleno obchodovat i tzv. junk bonds, čili rizikovými dluhopisy.

Tento trend se později rozšířil do celého světa, včetně České republiky, kde se problém rizikových firemních dluhopisů táhne od roku 2012, kdy ČNB, ve spolupráci s ministerstvem financí, rozvolnila trh s dluhopisy. Kvůli agresivnímu marketingu řady firem a současným příslibům vysokého zhodnocení se z firemních dluhopisů stal nebezpečný fenomén, který má dopad hlavně na drobné a nezkušené investory.

Autorka je tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Firemní dluhopisy za miliardy vydávají i zjevně rizikové firmy

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru