Firmy až na výjimky čekají slabší zakázky

Názor
Česká ekonomika si sice ve druhém čtvrtletí vedla vcelku dobře – byť nelze úplně přehlížet zásadní vliv narůstajících zásob. Nyní, kdy už jsme za polovinou třetího čtvrtletí, jde ovšem přece jen o stará data.
Většina průmyslových oborů je z pohledu zakázek spíše pesimistická, výjimkou je automobilový průmysl, který se po dlouhém čipovém hladomoru opět rozjíždí. Ilustrační foto: Škoda Auto

Novější tvrdá data o tom, jak se vedlo jednotlivým odvětvím či oborům ekonomiky k dispozici ještě nejsou, a tak nezbývá než se podívat na soft ukazatele vyplývající z pravidelných měsíčních průzkumů důvěry.

Pravidelný konjunkturální průzkum z dílny statistického úřadu už máme za sebou, nicméně nyní přišly na řadu podrobné výsledky z Evropské komise, které ukazují, jak svoji současnost a budoucnost vidí jednotlivá odvětví a obory české ekonomiky.

Celkově výsledky průzkumů vyznívají stále méně optimisticky, zejména pokud se podíváme na vývoj zakázek či očekávané poptávky. Většina průmyslových oborů je z pohledu zakázek spíše pesimistická, výjimkou je automobilový průmysl, který se po dlouhém čipovém hladomoru opět rozjíždí.

Se slabšími zakázkami jde ruku v ruce i nižší potřeba nových pracovníků, kterou potvrzuje průzkum napříč celým průmyslem. Zatímco poptávka bude podle firem slabší, začínají se hromadit zásoby a klesají i inflační očekávání.

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika si vedla lépe, než se čekalo

Ve službách, které českou ekonomiku dosud držely díky svému restartu nad vodou, je situace obdobná jako v průmyslu. Optimismus firem založený na očekávaném růstu poptávky je ten tam, výjimkou jsou poštovní a kurýrní služby a rovněž i cestovní kanceláře.

Naproti tomu HORECA, kterou covid dlouho drtil, se sice letos konečně nadechla, avšak v důsledku rostoucích nákladů na jedné straně a propadu životní úrovně spotřebitelů na straně druhé, začíná vyhlížet do dalších měsíců se skepsí. I ve službách panuje přesvědčení, že ceny už porostou pomaleji, avšak je to jen očekávání. Zbytek zůstává v režii komoditních trhů, respektive cen energií.

Aktuální průzkum nepřekvapivě potvrzuje obavy z dalších měsíců, a to jak v průmyslu, tak ve službách. Jsou zde samozřejmě obory, které čekají od dalších měsíců nárůst poptávky, avšak jde spíše o výjimky. Soft ukazatele tedy opět naznačují, že ekonomika směřuje do útlumu, a to nejenom u nás, ale i třeba v nám blízkém Německu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českou ekonomiku ve druhém kvartále poháněly investice a zásoby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB