Hospodářská komora ČR odmítá, aby zaměstnavatelé přispívali na spoření ve stáří vybraným zaměstnancům v náročných profesích, jak to minulý týden schválila v úvodním čtení Poslanecká sněmovna. Vyjádření komory mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici.

Komora upozorňuje, že navrhovaná opatření představují další zbytečnou administrativní a finanční zátěž pro zaměstnavatele, a to zejména pro malé a střední podniky. „Návrh zvyšuje administrativní složitost mzdové agendy a přenáší odpovědnost státu za sociální zabezpečení na zaměstnavatele, neřeší finanční spoluúčast samotných zaměstnanců,“ sdělil tajemník Hospodářské komory Ladislav Minčič.
„Povinné příspěvky do konkrétně určených finančních produktů navíc pokřivují trh a snižují možnosti zaměstnanců svobodně rozhodovat o svých financích,“ dodal Minčič.
Poslanecký návrh
Příspěvek mají dostávat pracovníci, kteří při schvalování vládní důchodové reformy vypadli z okruhu zaměstnanců s nárokem na dřívější odchod do důchodu bez krácení jeho výše. Spoření s příspěvkem zaměstnavatelů by jim podle zdůvodnění mělo předdůchod umožnit.
Návrh předložila skupina deseti koaličních poslanců. Opoziční hnutí ANO a SPD zablokovala žádost předkladatelů, aby byl zákon přijat už v prvním čtení. A tak se předloha projedná ve standardním režimu tří čtení.
Poslanec Viktor Vojtko (STAN), který je jedním z předkladatelů, ve sněmovní rozpravě uvedl, že jde o rozumný kompromis pro zaměstnance i zaměstnavatele. „Umožňuje jim to s nějakou vlastní zodpovědností situaci řešit,“ řekl. Podle lidovce Michaela Kohajdy návrh zlepšuje postavení pracujících.
Naopak opoziční poslanci nenechali na návrhu nit suchou. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová označila předlohu za špatně maskovanou snahu o privatizaci sociálního zabezpečení.
Ještě radikálnější byl šéf SPD Tomio Okamura: „Návrh zákona vládních poslanců o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří je klasický bezcharakterní a nesystémový paskvil, typický pro vládní koalici,“ uvedl Okamura. Slovo „paskvil“ použil ve svém proslovu několikrát.
Hospodářská komora, tedy největší komunita podnikatelů v zemi, která sdružuje více než 16 tisíc členů, spatřuje v poslaneckém návrhu několik zásadních problémů. Zaměstnavatelé by museli sledovat počet odpracovaných rizikových směn a měnit procentuální výši příspěvků na měsíční bázi.
Dvoumilionová pokuta
To zvyšuje administrativní nároky a náklady na mzdové systémy. K tomu povinné příspěvky zvyšují náklady zaměstnavatelů na pracovní sílu, což může ohrozit finanční stabilitu menších firem. „Legislativní proces neproběhl s dostatečným odborným zapojením dotčených subjektů, což zvyšuje riziko nezamýšlených dopadů na trh práce,“ přidal další výtku tajemník komory Ladislav Minčič.
V čem je hlavní smysl zákona? „Zaměstnancům, kteří odpracují v chladu, teple, s vibracemi či fyzickou zátěží aspoň 11 směn za měsíc, bude firma podle předlohy spořit čtyři procenta vyměřovacího základu výdělku,“ popsal předlohu web ČTK České noviny.
Při třech až deseti směnách by zaměstnavatel posílal tři procenta. Při jedné či dvou směnách by spoření povinné nebylo. „Podmínky pro čerpání předdůchodu by se měly lidem s rizikovou prací zmírnit, nebudou na něj muset spořit aspoň deset let,“ uvedly České noviny.
Podnik bude muset zaměstnance informovat, že mají na příspěvek nárok. Lidé budou firmě muset nahlásit, že spoření chtějí, od dalšího měsíce by měli peníze dostávat. Pokud by zaměstnavatel neplatil, hrozila by mu podle předlohy pokuta až dva miliony korun.