Dlouhé roky se ví, že zavedený systém důchodů je zapotřebí reformovat. A to důkladně. Kosmetické úpravy už nestačí. Populace stárne, rodí se málo dětí a mladší ročníky už nedokážou „uživit“ penzisty. Zatímco v roce 2020 připadalo na jednoho penzistu 65+ pět lidí ve věku 16 až 64 let, v roce 2020 už to bylo jen tři a půl člověka a v roce 2050 to už dokonce budou dvě osoby na jednoho penzistu.
Krizi platného systému dokládají aktuální čísla, podle nichž důchodové pojištění skončilo vloni ve schodku 72,8 miliardy korun. Je to dosud nejvyšší propad. Výdaje na penze a správu činily v roce 2023 více než 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v minulém roce ve srovnání s rokem 2022 vyplatilo o 97,2 miliardy korun více, penzijní výdaje tak vzrostly téměř o 17 procent.
Jednou z priorit současné koalice je právě reforma penzí. Ministerstvo práce a sociálních věcí už návrh představilo. Upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy anebo dřívější penzi pro náročné profese.
Vláda má dostatek hlasů, aby v parlamentu zákon prosadila. Jenže v tomto případě je více než u jiných předloh zapotřebí, aby aspoň se základními parametry souhlasila i opozice, především hnutí ANO. Jinak se může stát, že po případném střídání garnitury ve Strakově akademii nová vláda reformu pohřbí. A budeme opět na začátku.
Ostatně to, že pošlou reformu k ledu, pokud se dostanou k moci, zaznělo od vrcholných představitelů Babišova seskupení už několikrát. Mluvila o tom například šéfka poslanecké klubu Alena Schillerová. V této souvislosti je třeba připomenout, že ANO bylo vládní stranou osm let – a s penzemi za tu dobu neudělalo prakticky nic.
Ale vraťme se do přítomnosti. Co když ANO v současnosti ani žádnou dohodu s vládními stranami nechce? Co když jsou všechny ty řeči, jak chce opoziční hnutí najít shodu s koalicí, jen politickou mlhou, co když jsou ty tanečky, včetně zapojení prezidenta Petra Pavla coby moderátora mezi oběma stranami, jen hrou pro voliče, jak se snaží řešit jejich budoucnost?
Mělo by to logiku. Penzijní reforma není nic populárního, co by razantně zvýšilo volební preference. A pod to, že by se ANO podepsalo? Jedním ze základních „zákonů“ opozice zní, že čím hůře pro vládní koalici, tím lépe pro opozici. Ale třeba chce být ANO v této věci skutečně vstřícné a ochotné k dohodě. Přesvědčíme se o tom poměrně brzy.