A co když opozice žádnou dohodu o důchodové reformě nechce?

Názor
Ideální by bylo, kdyby se na zásadních parametrech důchodové reformy dohodla současná koalice s opozicí. Aby se při každém střídání vlády nezačínalo od nuly a lidé nižšího věku věděli s dostatečným předstihem, jak to budou mít s penzí, a mohli se podle toho zařídit. Jenže co když současná opozice – především hnutí ANO – žádnou dohodu nechce?
Každý chce prožít podzim života v klidu. Někteří mladí lidé v legraci říkají, že se kvůli chystaným reformám důchodu ani nedožijí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dlouhé roky se ví, že zavedený systém důchodů je zapotřebí reformovat. A to důkladně. Kosmetické úpravy už nestačí. Populace stárne, rodí se málo dětí a mladší ročníky už nedokážou „uživit“ penzisty. Zatímco v roce 2020 připadalo na jednoho penzistu 65+ pět lidí ve věku 16 až 64 let, v roce 2020 už to bylo jen tři a půl člověka a v roce 2050 to už dokonce budou dvě osoby na jednoho penzistu.

Krizi platného systému dokládají aktuální čísla, podle nichž důchodové pojištění skončilo vloni ve schodku 72,8 miliardy korun. Je to dosud nejvyšší propad. Výdaje na penze a správu činily v roce 2023 více než 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v minulém roce ve srovnání s rokem 2022 vyplatilo o 97,2 miliardy korun více, penzijní výdaje tak vzrostly téměř o 17 procent.

PSALI JSME:
Jde skutečně o důchodovou reformu?

Jednou z priorit současné koalice je právě reforma penzí. Ministerstvo práce a sociálních věcí už návrh představilo. Upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy anebo dřívější penzi pro náročné profese.

Vláda má dostatek hlasů, aby v parlamentu zákon prosadila. Jenže v tomto případě je více než u jiných předloh zapotřebí, aby aspoň se základními parametry souhlasila i opozice, především hnutí ANO. Jinak se může stát, že po případném střídání garnitury ve Strakově akademii nová vláda reformu pohřbí. A budeme opět na začátku.

Ostatně to, že pošlou reformu k ledu, pokud se dostanou k moci, zaznělo od vrcholných představitelů Babišova seskupení už několikrát. Mluvila o tom například šéfka poslanecké klubu Alena Schillerová. V této souvislosti je třeba připomenout, že ANO bylo vládní stranou osm let – a s penzemi za tu dobu neudělalo prakticky nic.

PSALI JSME:
Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Ale vraťme se do přítomnosti. Co když ANO v současnosti ani žádnou dohodu s vládními stranami nechce? Co když jsou všechny ty řeči, jak chce opoziční hnutí najít shodu s koalicí, jen politickou mlhou, co když jsou ty tanečky, včetně zapojení prezidenta Petra Pavla coby moderátora mezi oběma stranami, jen hrou pro voliče, jak se snaží řešit jejich budoucnost?

Mělo by to logiku. Penzijní reforma není nic populárního, co by razantně zvýšilo volební preference.   A pod to, že by se ANO podepsalo? Jedním ze základních „zákonů“ opozice zní, že čím hůře pro vládní koalici, tím lépe pro opozici. Ale třeba chce být ANO v této věci skutečně vstřícné a ochotné k dohodě. Přesvědčíme se o tom poměrně brzy.

PSALI JSME:
Důchodci loni zchudli nejvýrazněji za posledních více než deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB