Firmy nahrazují zaměstnance automatizací. Česko ve využívání robotů i tak zaostává

Kvůli nízké míře nezaměstnanosti se české průmyslové firmy v současnosti uchylují k nahrazování neobsazených pozic automatizovanými a robotizovanými systémy. Podle odborníků však může větší robotizace a digitalizace současný problém vyřešit jen částečně. Česko navíc podle studie společnosti HSBC zaostává ve využívání robotů v industriálním sektoru například i za Slovenskem.
Loňský světový průměr počtu robotů na 10 000 zaměstnanců byl 74. Foto: Pixabay

Česká republika na tom sice v rámci regionu není tak zle, stále je na tom totiž lépe než například Maďarsko nebo Polsko, robotizace přesto neprobíhá dostatečně rychle.

Podle údajů Mezinárodní federace robotiky sice počet nově instalovaných robotů v České republice mezi roky 2010 a 2015 narostl o 40 procent, avšak podle loňského výzkumu agentury Ipsos skoro třetina ze stovky dotazovaných českých firem musela v roce 2017 odmítat objednávky kvůli nedostatku pracovních sil. A jedna čtvrtina firem vyjádřila potřebu urychlit své plány automatizace výroby.

„Dopad (robotizace – pozn. red.) se z pohledu řešení nedostatku pracovních sil nesmí přeceňovat. Rutinní a stereotypně vykonávané činnosti, soustavně se opakující administrativní práce nebo částečně i úklidové práce mohou být roboty vykonávány. Vzhledem k tomu, že ve valné většině jde o pracovní pozice, o které není ze strany zaměstnanců zájem, může být robotizace těchto činností pro firmy řešením deficitu pracovní síly,“ domnívá se prezident Elektrotechnické asociace České republiky Jiří Holoubek.

Míst pro roboty je málo

Podle Zdeňka Kolíbala z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně je otázkou, zda lze momentálně volná místa jednoduše nahradit průmyslovými roboty, které jsou v současné době po technické a finanční stránce k dispozici. „Troufám si říci, že takových míst je velmi málo. Většinou jde o pracovní činnosti, které lze těžko robotizovat. Hodně práce však dnes zastanou menší takzvané kolaborující roboty,“ říká.

Toto řešení zmiňuje i Ondřej Velek, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT: „Pokud firma investuje do automatizace výroby, může například deset současných manuálních operátorů nahradit pěti kooperativními roboty. V takovém případě bude stačit pouze jeden operátor pohybující se mezi roboty k dosažení stejného množství produktu. Zde by se dalo konstatovat, že takto lze robotizací vyřešit chybějící pracovní sílu.“

PSALI JSME:
Ve využívání robotů zaostáváme za Slovenskem. Budeme je však potřebovat čím dál více, ukazuje studie HSBC

Zaměření na dovednosti

Zůstává otázkou, zda se kvůli pokročilejší robotizaci českého průmyslu poptávka pouze nepřesune k jiné skupině zaměstnanců. „S vyšší robotizací se zvýší poptávka po programátorech a dalších pozicích souvisejících s větším nasazením robotizace. Těch je i dnes velký nedostatek. Současná vysoká poptávka po méně kvalifikovaných pozicích by se tak přesunula do jiné kategorie,“ domnívá se Martina Černá z personální agentury Jobs Contact.

Podle Holoubka však velké změny v budoucí poptávce po zaměstnancích očekávat nelze. Už v současnosti se totiž firmy u zájemců o zaměstnání zaměřují na sady dovedností, které zasahují do více oborů.

„V oblasti potřeby lidských zdrojů nelze žádnou revoluci očekávat. Jediným revolučním prvkem je bezpodmínečně nutná změna myšlení lidi, zejména střední a starší generace spočívající v akceptování faktu, že se i člověk stává součástí digitálního hodnototvorného řetězce a musí svoje digitální okolí respektovat a naučit se s ním komunikovat,“ myslí si Holoubek.

PSALI JSME:
Lidí na trhu práce bude méně a méně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se v pátek stala největší evropskou firmou podle tržní hodnoty. Její tržní hodnota v úvodu pítečního burzovního obchodování přesáhla úroveň v přepočtu 9 350 miliard …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB