Firmy sice zlevňují a propouštějí, ale zároveň věří, že bude líp

Výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) v českém průmyslu zveřejněné v tomto týdnu ukazují navzdory zvýšení samotného PMI stejný obrázek jako v předchozích měsících. Firmám chybí zakázky, vypomáhají si těmi staršími, optimalizují zásoby, propouštějí zaměstnance, zlevňují, avšak věří, že bude líp.
Díky starým zakázkám se tuzemský průmysl drží nad vodou, avšak k růstu má stále ještě daleko. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Právě víra ve zlepšení situace v příštím roce (!) tak stojí za zvýšením indexu na 44,3 bodu. V každém případě jde stále o velmi slabou hodnotu, která se nachází velmi daleko od kritické hranice 50 bodů rozdělující pozitivní a negativní trendy.

Aktuální PMI znovu ukazuje, že situace v českém průmyslu se nedá považovat ani za uspokojivou. Průmysl jako naše největší odvětví zůstává pod tlakem slabé domácí i zahraniční poptávky, a proto od něj můžeme jen těžko očekávat nějaký pozitivní impuls.

Díky starým zakázkám se průmysl drží nad vodou, avšak k růstu má stále ještě daleko. Ekonomika proto bude muset zatím spoléhat především na služby, takže její růst bude prozatím spíše symbolický. Těžko asi čekat, že české domácnosti po inflační tsunami začnou bezhlavě nakupovat, zvlášť když tuší, že je čeká vyúčtování za loňskou spotřebu elektřiny a plynu.

A nadějně zatím nevypadá ani zahraniční poptávka, která je ve vleku nejistoty. Nikdo se nechystá na expanzi, a tak se odkládá jak nakupování zásob, tak zatím i investice.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB