Firmy sice zlevňují a propouštějí, ale zároveň věří, že bude líp

Názor
Výsledky indexu nákupních manažerů (PMI) v českém průmyslu zveřejněné v tomto týdnu ukazují navzdory zvýšení samotného PMI stejný obrázek jako v předchozích měsících. Firmám chybí zakázky, vypomáhají si těmi staršími, optimalizují zásoby, propouštějí zaměstnance, zlevňují, avšak věří, že bude líp.
Díky starým zakázkám se tuzemský průmysl drží nad vodou, avšak k růstu má stále ještě daleko. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Právě víra ve zlepšení situace v příštím roce (!) tak stojí za zvýšením indexu na 44,3 bodu. V každém případě jde stále o velmi slabou hodnotu, která se nachází velmi daleko od kritické hranice 50 bodů rozdělující pozitivní a negativní trendy.

Aktuální PMI znovu ukazuje, že situace v českém průmyslu se nedá považovat ani za uspokojivou. Průmysl jako naše největší odvětví zůstává pod tlakem slabé domácí i zahraniční poptávky, a proto od něj můžeme jen těžko očekávat nějaký pozitivní impuls.

PSALI JSME:
Symbolické zlepšení tuzemského Indexu nákupních manažerů

Díky starým zakázkám se průmysl drží nad vodou, avšak k růstu má stále ještě daleko. Ekonomika proto bude muset zatím spoléhat především na služby, takže její růst bude prozatím spíše symbolický. Těžko asi čekat, že české domácnosti po inflační tsunami začnou bezhlavě nakupovat, zvlášť když tuší, že je čeká vyúčtování za loňskou spotřebu elektřiny a plynu.

A nadějně zatím nevypadá ani zahraniční poptávka, která je ve vleku nejistoty. Nikdo se nechystá na expanzi, a tak se odkládá jak nakupování zásob, tak zatím i investice.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl sice trápí nedostatek zakázek, ale nálada se zlepšila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB