Symbolické zlepšení tuzemského Indexu nákupních manažerů

Tuzemský Index nákupních manažerů (PMI) se v lednu sice nepatrně zvýšil na 43 body, ale radost z něj mít rozhodně nejde. I na začátku letošního roku se ukazuje, že pro průmyslové firmy zůstává velkým problémem nedostatek zakázek a v tomto směru se bohužel nic nemění.
Začátek roku nebyl pro český průmysl ještě oním bodem obratu, protože domácí i zahraniční poptávka se stále ještě nevzpamatovala z inflačního šoku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naděje, že se s příchodem nového roku vše začne obracet k lepšímu se ukázala jako předčasná, nicméně firmy i tak věří, že v průběhu roku už bude lépe. Prozatím však omezují zásoby, tlačí na náklady a zbavují se dál i zaměstnanců.

Klesající objednávky mají ovšem pozitivní vliv na vývoj výrobní inflace. Podle lednového průzkumu stlačuje slabá poptávka ceny ještě více dolů, a to jak na vstupech do výroby, tak v případě finálních výrobků.

Co z toho všeho plyne? Začátek roku nebyl pro český průmysl ještě oním bodem obratu, protože domácí i zahraniční poptávka se stále ještě nevzpamatovala z inflačního šoku.

Vlivem setrvačnosti i negativním náladám se poptávka po průmyslových výrobcích vzchopí o něco později, a proto firmy budou muset i nadále spoléhat především na zásoby starších objednávek, které se ovšem tenčí. A do jisté míry to platí i pro automobilový průmysl.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB