Tuzemský průmysl sice trápí nedostatek zakázek, ale nálada se zlepšila

Takzvaný Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru sice mírně vzrostl, ale i tak zůstává situace v českém průmyslu napjatá. Odvětví trápí zejména nízká domácí i zahraniční poptávka. Vyplývá to z vyjádření předních tuzemských analytiků pro FAEI.cz.
Tuzemský průmysl trápí nedostatek zakázek z tuzemska i ze zahraničí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ani začátek roku 2024 nezastihl tuzemský zpracovatelský průmysl v ideálním rozpoložení, byť PMI ve zpracovatelském sektoru vzrostl meziměsíčně z 41,8 bodu na 43 bodů. Nízká úroveň indexu souvisí především s nedostatkem zakázek – včetně těch zahraničních.

„Pro ekonomiku velmi orientovanou na export, jako je ta naše, je velmi znepokojivé, že nový zahraniční obchod klesl,“ uvedl pro FAEI.cz Martin Kron, analytik Raiffeisenbank. Dodal, že na klíčových exportních trzích se běžně stornují zakázky, kvůli čemuž čeští výrobci snižují svou produkci, takže jejich objem nepřetržitě klesá už 20 měsíců.

Nevyzpytatelné Rudé moře

Vzhledem k tomu, že je méně zakázek, snižuje se také míra jejich rozpracovanosti, a současně se zkracují termíny dodávek. „Nicméně je otázkou, jaký bude další vývoj v dodavatelských řetězcích vzhledem k problémům v námořní dopravě v Rudém moři, což je klíčová dopravní tepna pro světový obchod,“ upozornil Kron.

PSALI JSME:
Průmysl vstupuje do nového roku v útlumu

Nižší odbyt se podle něj projevuje mimo jiné v propouštění kmenových zaměstnanců. Všechny vlivy se pak promítají do snižujících se prodejních cen, a to jak mezi výrobci, tak prodejci. Ti následně nabízejí svým zákazníkům určitou míru slev, aby oživili svůj byznys a současně zůstali konkurenceschopní.

„Průmyslová produkce velmi pravděpodobně se za celý rok 2023 mírně snížila a začátek tohoto roku obrat zatím nepřinesl. I přesto jsou firmy poměrně optimistické ohledně dalšího vývoje, kdy se sice stupeň důvěry pohyboval pod dlouhodobým průměrem, ale je na nejvyšší úrovni za posledních pět měsíců,“ konstatoval Martin Kron z Raiffeisenbank.

Pozitivní nálada je podle jeho názoru spojována především s postupným oživováním ekonomik v Evropě, což je zcela klíčové pro český průmysl, který je vysoce závislý na výkonu hlavních exportních trhů. Na síle by měla nabírat také domácí poptávka – vzhledem k ustupující inflaci a poklesu úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB).

PSALI JSME:
Průmysl v Česku: Kousek nahoru, ale cesta je ještě dlouhá

Optimistický výhled

Ekonomka Jana Steckerová z Komerční banky připomněla, že firmy sice stále trápí pokles nových zakázek, jeho tempo se ale nepatrně zmírnilo. „Navzdory tomu však loni v listopadu nominální hodnota nových zakázek v tuzemském průmyslu meziměsíčně vzrostla potřetí v řadě. I tak ale výroba v lednu klesala silným tempem,“ uvedla Steckerová pro FAEI.cz.

Dobrou zprávou podle ní je, že firmy předpokládají v tomto roce nárůst výroby. „Některé věří, že k tomu dojde již v prvním pololetí letošního roku,“ konstatovala Steckerová. Zlepšení výhledu bylo, jak uvedla, nejvýraznější za posledních pět měsíců.

„To je i v souladu s našimi očekáváními, kdy od letošního druhého kvartálu očekáváme oživení průmyslové výroby. I tak ale v souhrnu bude český průmysl za celý letošní rok podle našeho odhadu pouze zhruba stagnovat po loňském námi odhadovaném poklesu o necelé jedno procento,“ dodala ekonomka.

PSALI JSME:
Naději pro český průmysl střídá opětovný pesimismus

Že se zlepšilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu v letošním roce, potvrdil také Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Podnikatelé totiž očekávají oživení domácí i exportní poptávky.

Připomněl, že zatímco PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl se v lednu mírně zlepšil, v Polsku a Maďarsku naopak klesl. „Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá podle PMI průzkumu též v Německu i v eurozóně jako celku a tuzemský zpracovatelský sektor tak naráží na slabou poptávku nejen v české ekonomice, ale také na významných exportních trzích,“ sdělil FAEI.cz Jáč.

Přesto ale manažeři očekávají pro letošní rok oživení poptávky. „Příznivou zprávou z lednového průzkumu je také pokračující pokles nákladů i prodejních cen v tuzemském zpracovatelském sektoru,“ dodal Radomír Jáč.

PSALI JSME:
Rok 2023 byl špatný. Statistici potvrdili recesi. Letošek bude lepší

Zavřít reklamu ×
  1. Nálada se zlepšila,protože pětikoalice což je převlečená ODS pracuje na možnosti rychlejšího propouštění zaměstnanců….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Další výrazný přebytek obchodní bilance

Obchodní bilance byla v březnu ve výrazném přebytku 39,3 miliardy korun a výrazně tak překonala naší i tržní prognózu. Tento výsledek byl dokonce větší než již tak silný únorový výsledek, který byl nyní ještě …

Razantní propad stavební výroby

Březen byl pro české stavebnictví hodně špatným měsícem. Meziměsíčně se výroba propadla o téměř osm procent, meziročně o 8,3 procenta. Nedařilo se jak pozemnímu, tak inženýrskému stavitelství. A skoro o osm procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB