Firmy technologicky závislé na dodávkách plynu mohou být v existenčním ohrožení

Názor
I když byl provoz plynovodu Nord Stream 1 po odstávce obnoven ve stanoveném termínu, zastavení nebo alespoň významné omezení dodávek ruského plynu do evropských zemí je v blízké budoucnosti stále velmi pravděpodobné.
Pro některé společnosti, kde je vysoká technologicky podmíněná závislost na dodávkách plynu, jako jsou sklárny, hutě, kovárny či pekárny, může omezení dodávek ruského plynu vést i k existenčnímu ohrožení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zejména pro Českou republiku a dalších sedm unijních zemí, které jsou na Rusku v tomto smyslu závislé více než z padesáti procent, by to mělo dramatické dopady. Dle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) to může v příštím roce znamenat hospodářský pokles až pět procent.

Samozřejmě se očekává, že dotčené země by byly do určité míry podpořeny ze strany ostatních členů EU, a to zejména dodávkami zkapalněného zemního plynu, ale to je řešení krátkodobé a z hlediska objemu nedostatečné. Pro řadu firem to může znamenat zásadní omezení dodávek a nucený přechod na jiné zdroje energií, resp. zavedení úsporných opatření.

PSALI JSME:
Rusové překvapili, plynovodem Nord Stream 1 opět proudí plyn do EU

Pro některé společnosti, kde je vysoká technologicky podmíněná závislost na dodávkách plynu (sklárny hutě, kovárny, pekárny atd., pozn. aut.), však by to vedlo i k existenčnímu ohrožení, které může být jen u strategicky významných podniků po přechodnou dobu a za vysokých nákladů kompenzováno za pomoci státu.

Jednotlivé firmy si toto riziko samozřejmě uvědomují a připravují potřebná opatření, ale pro některé z nich – tedy v nejvíce ohrožených odvětvích – reálné řešení neexistuje. Probíhá proto intenzivní komunikace na různých úrovních s vládou, jejíž aktivity už přinášejí dílčí výsledky, zejména právě v zajišťování dodávek zkapalněného zemního plynu.

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zatím se zdá, že by alespoň na nejbližší zimu v úsporném režimu kombinace zásob a alternativních dodávek měla vystačit, otázkou však zůstává cena.

V kontextu ostatních faktorů, které na českou ekonomiku působí, bohužel převážně negativně, se samotný vliv zastavení nebo výrazného omezení dodávek zemního plynu z Ruska projeví v poklesu tuzemské ekonomiky o jedno až dvě procenta v příštích dvou letech.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval? Vezměme si příklad z Francie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB