Firmy technologicky závislé na dodávkách plynu mohou být v existenčním ohrožení

Názor
I když byl provoz plynovodu Nord Stream 1 po odstávce obnoven ve stanoveném termínu, zastavení nebo alespoň významné omezení dodávek ruského plynu do evropských zemí je v blízké budoucnosti stále velmi pravděpodobné.
Pro některé společnosti, kde je vysoká technologicky podmíněná závislost na dodávkách plynu, jako jsou sklárny, hutě, kovárny či pekárny, může omezení dodávek ruského plynu vést i k existenčnímu ohrožení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zejména pro Českou republiku a dalších sedm unijních zemí, které jsou na Rusku v tomto smyslu závislé více než z padesáti procent, by to mělo dramatické dopady. Dle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) to může v příštím roce znamenat hospodářský pokles až pět procent.

Samozřejmě se očekává, že dotčené země by byly do určité míry podpořeny ze strany ostatních členů EU, a to zejména dodávkami zkapalněného zemního plynu, ale to je řešení krátkodobé a z hlediska objemu nedostatečné. Pro řadu firem to může znamenat zásadní omezení dodávek a nucený přechod na jiné zdroje energií, resp. zavedení úsporných opatření.

PSALI JSME:
Rusové překvapili, plynovodem Nord Stream 1 opět proudí plyn do EU

Pro některé společnosti, kde je vysoká technologicky podmíněná závislost na dodávkách plynu (sklárny hutě, kovárny, pekárny atd., pozn. aut.), však by to vedlo i k existenčnímu ohrožení, které může být jen u strategicky významných podniků po přechodnou dobu a za vysokých nákladů kompenzováno za pomoci státu.

Jednotlivé firmy si toto riziko samozřejmě uvědomují a připravují potřebná opatření, ale pro některé z nich – tedy v nejvíce ohrožených odvětvích – reálné řešení neexistuje. Probíhá proto intenzivní komunikace na různých úrovních s vládou, jejíž aktivity už přinášejí dílčí výsledky, zejména právě v zajišťování dodávek zkapalněného zemního plynu.

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zatím se zdá, že by alespoň na nejbližší zimu v úsporném režimu kombinace zásob a alternativních dodávek měla vystačit, otázkou však zůstává cena.

V kontextu ostatních faktorů, které na českou ekonomiku působí, bohužel převážně negativně, se samotný vliv zastavení nebo výrazného omezení dodávek zemního plynu z Ruska projeví v poklesu tuzemské ekonomiky o jedno až dvě procenta v příštích dvou letech.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak Čechům zlevnit elektřinu, aniž by se stát zadlužoval? Vezměme si příklad z Francie

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.