Rusové překvapili, plynovodem Nord Stream 1 opět proudí plyn do EU

Názor
Rusové překvapili. Ve čtvrtek ráno začal plynovodem Nord Stream 1 proudit plyn, plánovaná odstávka tak v termínu končí. Podstatná část evropských obchodníků s plynem přitom předpokládala, že Gazprom, ruský plynárenský monopol v rukou Kremlu, své dodávky jen tak neobnoví a alespoň po nějakou dobu dojde k průtahu s obnovením alespoň částečného provozu potrubí.
Rusové překvapili. Ve čtvrtek ráno začal plynovodem Nord Stream 1 proudit plyn, plánovaná odstávka tak v termínu končí. Ilustrační foto: Nord Stream

Na to, že Rusko své dodávky obnovit nemusí, nebo alespoň ne v plné míře, upozorňovali až do včerejška také vrcholní politici zemí EU, ale třeba i šéf Mezinárodní agentury pro energie. Například eurokomisař pro rozpočet EU Johannes Hahn se nechal slyšet, že nečeká obnovení provozu plynovodu.

Nyní na trhu převažuje názor, že Gazprom po dnešním částečném obnovení provozu potrubí nakonec rozjede naplno. Největším plynovodem, jenž spojuje Rusko a EU, by tak mohl ještě do konce prázdnin proudit standardní objem plynu.

Dnes lze čekat, že plynovod přepraví plyn v objemu 40 procent své kapacity, což odpovídá údaji z doby před zahájením odstávky. Stále tedy jde o citelně snížený objem přepravy, odpovídající situaci od poloviny června až právě do zahájení odstávky před deseti dny.

PSALI JSME:
EU bude prakticky bez ruského plynu

Ruská strana 40procentní rozsah přepravy zdůvodňuje chybějící turbínou. Tu poslala na opravu do Kanady, leč kvůli protiruským sankcím ji kanadská strana zadržovala.

Až na naléhání Německa se Ottawa rozhodla učinit výjimku ze svých sankcí a turbínu Rusku vrátit. Do plného provozu by se turbína měla vrátit nejspíše ve druhé polovině příštího týdne, takže by se dále navýšil objem zasílaného plynu.

Ruský prezident Vladimir Putin ovšem varoval, že už příští týden může dojít naopak k propadu objemu zasílaného plynu, a to na 20 procent kapacity plynovodu.

PSALI JSME:
Německo žádá Kanadu, aby Rusku vrátila turbínu do plynovodu Nord Stream 1

A to v tom případě, že na pravidelnou revizní opravu bude odeslána další z turbín, přičemž ta výše zmíněná ještě nebude plně zprovozněna. Tato situace by však měla trvat jen přechodně, několik dní, pokud na ni vůbec dojde.

Kremlu vyhovuje současný stav, kdy omezením dodávek „šponuje“ cenu plynu v EU nahoru a udržuje celou Evropu v nejistotě stran energetické situace v nadcházející topné sezóně. Nejistota trhu dále zvyšuje cenu plynu v EU.

Rozhodně tak nelze vyloučit, že si Kreml najde další důvody, jimiž by vysvětloval, proč nemůže posílat více plynu. Dopady války na Ukrajině a sankcí zvedly ceny plynu v EU na takové úrovně, že Gazprom svůj finanční plán na tento rok splnil, co se dodávek plynu do EU týče, za zhruba pět měsíců. To mu, resp. Kremlu, i v příštích měsících umožní Evropu opět potenciálně „skřípnout“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jedna turbína může rozhodnout o tom, zda Česko letos padne do recese

Zavřít reklamu ×
  1. Prý překvapili. Nebuďte směšní. To se naopak dalo čekat. Rusové nejsou taková hov… jako zkorumpované vlády Evropy ve službách americké Deep state. Rusové moc dobře vědí, že by to odskákali jen obyčejní lidé Evropy. Rus se k západu choval korektně i za časů železné opony a to i přes enbarga a neustálé výhrůžky válkou ze strany západu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Češi se bojí utrácet. Ale ne až tak, jak se čekalo

Český statistický úřad v pátek zpřesnil svůj předběžný odhad výkonu české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí. Ta podle něj meziročně rostla o 1,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně ztratila 0,2 procenta. Jde tedy o …

Tuzemská ekonomika v útlumu

Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …