
Ukázalo se, že jde o tzv. zranitelnost nultého dne v sadě Microsoft Office a/nebo systému Windows. Tzv. útok nultého dne (zero-day attack, pozn. red.) je v informatice označení útoku (či hrozby), který se v počítači snaží využít zranitelnosti používaného software a jenž ještě není obecně známý, resp. neexistuje před ním obrana, ať už formou aktualizace systému počítače či konkrétního software.
1. Nikdy neotvírejte neočekávané dokumenty, ani když jsou od známých odesílatelů.
2. Pokud to není nezbytně nutné, nevypínejte chráněný režim u dokumentů, které pochází z internetu nebo e-mailu.
3. Neotvírejte soubory s příponou „.rtf“, které pocházejí z internetu.
4. Používejte takové bezpečnostní řešení, které vás ochrání i před škodlivými soubory a zajistí, že se nebudete muset bát kliknout na dokumenty.
Odborný server Doublepulsar.com, který hrozbu pojmenoval „Follina“ podle číselného kódu 0438 v podezřelém wordovém dokumentu. „Já tomu říkám Follina, uvedené číslo je totiž směrové číslo obce Follina v Itálii,“ vysvětlil autor článku.
Follina se nachází v provincii Treviso v italském regionu Benátsko, asi 60 km severozápadně od Benátek a asi 35 km severozápadně od Trevisa.
Podstatnější je, jak dále uvedl, že poté, co byl Microsoftu už v dubnu letošního roku nahlášen podezřelý soubor s tématem „Pozvánka na rozhovor s rádiem Sputnik“.
Ten byl zaměřen na uživatele v Rusku a který zneužíval zranitelnost „Follina“, výše zmíněná společnost údajně rozhodla, že „nejde o bezpečnostní problém“. Doublepulsar.com uvádí i několik další příkladů využití „Follina“.
Jak „Follina“ funguje, vysvětlil redakci bezpečnostní inženýr a regionální ředitel kyberbezpečnostní společnosti Check Point Peter Kovalčík: „Stačí, aby oběť jen otevřela škodlivý dokument Word, a útočníci získají vzdálený přístup k počítači, který mohou zcela ovládnout.“
Dokument využívá funkci vzdálené šablony aplikace Word k načtení souboru HTML ze vzdáleného webového serveru, který následně využívá protokol MIcrosoftu k načtení kódu a spuštění prostředí PowerShell.
„Zranitelné jsou verze Microsoft Office 2013, 2016, 2019, 2021 a některé verze Office, které jsou součástí předplatného Microsoft 365 v systémech Windows 10 a Windows 11,“ informoval bezpečnostní expert. Takže, zdá se, že pokud používáte starší verze MS Office, například tu z roku 2010, mohlo by vás to před „Follinou“ ochránit.
To, že útočník může na napadeném počítači vzdáleně spouštět škodlivý kód a také získat nad zařízením plnou kontrolu, potvrdili i bezpečnostní odborníci ze společnosti Security Avengers, kteří zranitelnost analyzovali.