Follina, nová hrozba pro počítače s Windows. Hackerům stačí, když otevřete dokument Word

Ještě před pár dny měli i kyberbezpečnostní odborníci za to, že využít dokument Word k útoku a následně ke vzdálenému ovládnutí počítače není možné. Když ale před pár dny, 27. května, identifikovala japonská skupina „nao_sec“, což je anonymní tým pro výzkum kybernetické bezpečnosti, podivně vypadající dokument aplikace Word, nahraný z IP adresy v Bělorusku, svůj názor změnili.
V italské obci Follina se nachází stejnojmenné opatství postavené v roce 1170. Obec s necelými čtyřmi tisíci obyvatel ale od nynějška bude známější především kvůli pojmenování nové hrozby pro uživatele počítačů s programy Microsoft Office. Ilustrační foto: Lawrence Murray from Perth, Australia - Abbey, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11781570

Ukázalo se, že jde o tzv. zranitelnost nultého dne v sadě Microsoft Office a/nebo systému Windows. Tzv. útok nultého dne (zero-day attack, pozn. red.) je v informatice označení útoku (či hrozby), který se v počítači snaží využít zranitelnosti používaného software a jenž ještě není obecně známý, resp. neexistuje před ním obrana, ať už formou aktualizace systému počítače či konkrétního software.

Odborný server Doublepulsar.com, který hrozbu pojmenoval „Follina“ podle číselného kódu 0438 v podezřelém wordovém dokumentu. „Já tomu říkám Follina, uvedené číslo je totiž směrové číslo obce Follina v Itálii,“ vysvětlil autor článku.

Follina se nachází v provincii Treviso v italském regionu Benátsko, asi 60 km severozápadně od Benátek a asi 35 km severozápadně od Trevisa.

Podstatnější je, jak dále uvedl, že poté, co byl Microsoftu už v dubnu letošního roku nahlášen podezřelý soubor s tématem „Pozvánka na rozhovor s rádiem Sputnik“.

Ten byl zaměřen na uživatele v Rusku a který zneužíval zranitelnost „Follina“, výše zmíněná společnost údajně rozhodla, že „nejde o bezpečnostní problém“. Doublepulsar.com uvádí i několik další příkladů využití „Follina“.

Jak „Follina“ funguje, vysvětlil redakci bezpečnostní inženýr a regionální ředitel kyberbezpečnostní společnosti Check Point Peter Kovalčík: „Stačí, aby oběť jen otevřela škodlivý dokument Word, a útočníci získají vzdálený přístup k počítači, který mohou zcela ovládnout.“

PSALI JSME:
Kybernetických útoků přibylo o pětinu. Budou ještě častější a nebezpečnější

Dokument využívá funkci vzdálené šablony aplikace Word k načtení souboru HTML ze vzdáleného webového serveru, který následně využívá protokol MIcrosoftu k načtení kódu a spuštění prostředí PowerShell.

„Zranitelné jsou verze Microsoft Office 2013, 2016, 2019, 2021 a některé verze Office, které jsou součástí předplatného Microsoft 365 v systémech Windows 10 a Windows 11,“ informoval bezpečnostní expert. Takže, zdá se, že pokud používáte starší verze MS Office, například tu z roku 2010, mohlo by vás to před „Follinou“ ochránit.

To, že útočník může na napadeném počítači vzdáleně spouštět škodlivý kód a také získat nad zařízením plnou kontrolu, potvrdili i bezpečnostní odborníci ze společnosti Security Avengers, kteří zranitelnost analyzovali.

PSALI JSME:
Česko čelí nadprůměrnému počtu kyberútoků. Firmy se začínají víc zajímat o „penetrační testování“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.