Fotbalové kluby si utáhnou opasky

Názor
V důsledku pandemie koronaviru se fotbal musí potýkat s výrazným propadem příjmů z prodejů vstupenek a vysílacích práv. Rovněž mnozí sponzoři začínají šetřit na marketingu, což může negativně ovlivnit financování fotbalových klubů.
Fotbalové kluby si utáhnou opasky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kluby v Premier League se kvůli pandemii koronaviru musí vypořádat s obřím snížením příjmů. Ztráty se mohou vyšplhat do výše kolem jedné miliardy liber. Na vině jsou restriktivní opatření proti šíření koronaviru. Ta přinesla přerušení probíhající sezóny a velkou nejistotu směrem do budoucnosti.

Nevratné ztráty klubů v Premier League jsou odhadovány na 500 milionů liber. Ze dvou třetin je tvoří ztráty z prodejů vysílacích práv. Zbývající třetina se týká příjmů přímo spojených s konáním zápasů. O dalších přibližně 500 milionů liber mohou kluby přijít v důsledku dlouhodobě nižšího zájmu fanoušků o chození na fotbalové zápasy.

PSALI JSME:
Fotbalové arény se do 50 let stanou centry nových měst, předpovídá Mastercard

Výrazné propady příjmů se samozřejmě netýkají jen anglického fotbalu. Lze očekávat, že pandemie koronaviru pošle do ztrát celou řadu evropských klubů. Příčin je vícero. Kromě epidemiologických opatření lze kalkulovat s nižším zájmem sponzorů, kteří začínají šetřit na marketingu. Rovněž lze očekávat výpadky z dalších typů komerčních příjmů, na kterých je fotbal závislý.

Podle analýzy společnosti Deloitte měla velká fotbalová pětka, která se skládá z anglické Premier League, francouzské Ligue 1, německé Bundesligy, italské Serie A a španělské La Ligy, v minulé sezóně rekordní příjmy ve výši 15 miliard liber. Na podobnou úroveň se v následujících letech pravděpodobně již nevrátí.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čeština po anglicku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.