Francie v dobách nejistých

Analýza
Minulý týden se guvernér francouzské centrální banky snažil podpořit optimismus na trzích, když označil odhad poklesu domácí ekonomiky zveřejněný Mezinárodním měnovým fondem za přehnaně pesimistický. Francie by totiž podle predikcí fondu měla klesnout o 12,8 %.
Prezident Macron oznámil, že se Francie bude muset soustředit na vybudování silnější ekonomiky bez větší závislosti na zahraničních dodavatelských řetězcích, ať už jde o automobilový průmysl nebo chytré telefony. Foto: Depositphotos.com

Nejde ale o jediný podobný výsledek. Do nejrizikovější skupiny spolu s Itálií, Španělskem a Velkou Británii byla země zařazena i organizací OECD. Podle ní za předpokladu druhé vlny šíření nákazy může čelit propadu až o 14,1 %. Že si druhá největší ekonomika eurozóny projde nejhorší recesí od druhé světové války, potvrzuje v mírnějších číslech i aktuální prognóza Evropské komise, která u ní vyhlíží pokles o 10,6 %.

Tento vývoj je především výsledkem přísných karanténních opatření a propadu zahraničního obchodu. V rámci obchodní bilance je totiž vývoz země v pořadí po Německu a USA nejvíce závislý na oslabených zemích jako je Itálie a Španělsko. Odtud se dá očekávat i nadále výrazné utlumení poptávky. Jenom za duben meziměsíčně export zboží propadl téměř o 34 %. Francie současně figuruje mezi zeměmi s největším počtem obětí.

PSALI JSME:
Eurozóna trpí vyšším zadlužením, než zbylé země Evropské unie

Bobtnající státní dluh

Právě francouzská vláda je pochopitelně jedním z hlavních iniciátorů pro vytvoření společného evropského záchranného fondu, který by prostřednictvím dotací pomáhal nejvíce zasaženým regionům a odvětvím. Francie již kvůli podpoře ekonomiky navýšila deficit státního rozpočtu na rekordní úroveň. Podle některých zdrojů by se dluh veřejných financí mohl vyšplhat na hodnoty přesahující 120 % HDP.

Dané okolnosti se dříve či později musí projevit na úvěrovém hodnocení země. Naposledy agentura Fitch v reakci na celkové navyšování dluhu a klesající ekonomickou kondici zhoršila pro Francii výhled na negativní. To znamená, že se pro příště zvyšuje pravděpodobnost snížení ratingu. Agentura Fitch přitom předpokládala pokles HDP o pouhých sedm procent.

PSALI JSME:
Fond obnovy EU je ve skutečnosti spíše „fondem na záchranu Itálie“

To může mít dopad i na ceny francouzských státních dluhopisů. Při zhoršení ratingu se výnosy zvyšují, ceny padají. Tyto dluhopisy přitom můžeme najít v mnoha konzervativních českých fondech. Dosud se jim ale výkonnostně dařilo, když dluhopisy se splatností nad tři roky za uplynulý půlrok posílily. Vzhledem k třetímu nejlepšímu ratingu AA si Francie na dvouletém dluhopisu půjčuje za zápornou hodnotu téměř -0,6 %.

CAC 40 v hlubokém záporu

Dané situaci se přizpůsobil i francouzský akciový index CAC 40, který od počátku roku stále ztrácí kolem 16,2 %. Pro srovnání, globální akciový index MSCI ACWI dosahuje ztráty pouze necelých 6 % a indexu rozvíjejících se ekonomik MSCI Emerging Markets chybí na hodnoty ze začátku roku 7,3 %.

PSALI JSME:
Trump hrozí Evropské unii novými cly. Kvůli Airbusu

U francouzského indexu je ale třeba mít na paměti, že jeho slabá výkonnost je dána i podílem jednotlivých sektorů. Zatímco například americký akciový index S&P 500 se z 35 % odvíjí od doposavad silného technologického sektoru, francouzský index má největší podíl v sektorech spotřebitelského zboží a průmyslu.

Když se podíváme na konkrétní akciové tituly, které od začátku roku nejvíce stahují výkonnost celého indexu dolů, tak jde o společnosti reprezentující v současnosti nejvíce ztrátové sektory. Za zmínění stojí finanční skupina Societe Generale s téměř -50 %, výrobce letadel Airbus s -49 %, ocelářský koncern ArcelorMittal s -35 % nebo automobilky Renault a Peugeot.

PSALI JSME:
Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácejí v problémech

Na druhou stranu dosavadní horší výkonnost indexu nabízí zajímavou příležitost přijatelné ceny pro nákup. Index se drží zhruba kolem hodnoty 5 050 EUR, což představuje úrovně z přelomu let 2018 a 2019, kdy se akcie odrážely z prosincového propadu.

Podle ukazatele „historical price/earning ratio“, porovnání tržní ceny a zisku, průměrná cena francouzských akcií zahrnutých v daném indexu představuje sedmnáctinásobek jejich zisku. V případě S&P 500 bychom ale za akcii zaplatili více než dvaadvacetinásobek jejího zisku.

Francie bude současně do budoucna čelit dalším výzvám. Její provázanost s britskou ekonomikou se jí může stát ke konci roku Achillovou patou. Současně stále hrozí americké sankce. Z aktuální krize si ale snaží vzít i ponaučení. Sám francouzský prezident Macron oznámil, že se země bude muset soustředit na vybudování silnější ekonomiky bez větší závislosti na zahraničních dodavatelských řetězcích, ať už jde o automobilový průmysl nebo chytré telefony.

Autor je investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drobní investoři by se neměli soustředit jen na americké akcie, ale i na další regiony

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru