
Tuzemská firma Čemat trading je významným poskytovatelem mobilních servisních služeb pro speciální průmyslové a stavební pneumatiky a jedním z největších dodavatelů hodnotných produktů pro manipulační, stavební a zemědělskou techniku na českém a slovenském trhu.
„Jde o významnou akvizici, která podpoří naši činnost v oblasti manipulační, stavební a zemědělské techniky, upevní naši distribuci speciálních pneumatik ve střední Evropě a posílí nabídku souvisejících servisních služeb,“ informoval naši redakci Bill Schafer ze společnosti Michelin, aniž by sdělil hodnotu transakce.
Předtím ale podle všeho Michelin přiměl rodinu Černých ze Severní Moravy, která až dosud společnost Čemat trading vlastnila, k pořádnému úklidu před jejím prahem. Rodinná firma totiž až na začátku letošního prosince kvapem poslala na obchodní rejstřík ze zákona povinné informace o svém hospodaření za roky 2014-2020.
A také účetní závěrky a výroční zprávy za roky 2010 a 2011. Ty až dosud v rejstříku chyběly. To, že tuzemské firmy nezveřejňují informace o tom, jak hospodařily, je podle odborníků poměrně časté, přičemž majitelé firem spoléhají na to, že to rejstříkové soudy vlastně neřeší.
Podle Michaela Dobrovolného, manažera společnosti Smart Office&Companies ze skupiny Apogeo, je každá obchodní korporace povinna nejméně jednou ročně uskutečnit valnou hromadu, schválit účetní závěrku a všechny dokumenty s tím související následně založit do sbírky listin obchodního rejstříku.
„Za porušení nehrozí jen citelné sankce ze strany rejstříkového soudu, ale k porušování této povinnosti je také přihlíženo při hodnocení spolehlivosti plátce DPH finančními úřady,“ sdělil naší redakci před časem Dobrovolný.