Jaký bude osud české pobočky Sberbank a jejích klientů?

Názor
Pokuty i odebírání licencí již české bankovní prostředí zažilo. Kroky proti ruské bance Sberbank však spíše než účinné sankce k oslabení Putinova režimu znamenaly nucený krok způsobený panikou vkladatelů.
Nejpravděpodobnější je nyní scénář, kdy bude proces odnětí bankovní licence zcela dokončen a bankovní licence bude Sberbank odebrána. Ilustrační foto: Sberbank

Připomeňme si nejprve základní fakta. Tuzemská akciová společnost Sberbank CZ, jejíž mateřská společnost je majoritně vlastněná ruským ministerstvem financí, zaznamenala krátce po napadení Ukrajiny ruskými vojsky výrazný odliv likvidity.

V pátek 25. února neotevřela své pobočky, výrazně omezila své internetové bankovnictví a karetní transakce a dne 28. února zahájila Česká národní banka (ČNB) proces odebrání její bankovní licence.

Dosavadním výsledkem je především enormní nápor na Fond pojištění vkladů, zablokované stamiliony, které si do banky uložily municipality, advokáti v rámci úschovních účtů svých klientů, nebo potíže způsobené lidem v procesu oddlužení.

PSALI JSME:
Sberbank v Česku končí. Garanční systém vyplatí jejím klientům vklady do zákonného limitu

Jedním z možných – ale nepravděpodobných – scénářů mohl být proces, kterým se řešila krize Sberbank například v Chorvatsku. Tam došlo ve zrychleném procesu k akvizici banky státní Chorvatskou poštovní bankou (HPB). Sberbank byla následně přejmenována na Nova Hrvatska Banka a po několikadenním moratoriu její pobočky i všechny bankovní služby standardně fungovaly.

Vzhledem k tomu, že v České republice nešlo o systémově významnou instituci, nebylo a není pravděpodobné, že by stát podobný bezprecedentní (i legislativně neupravený, pozn. aut.) zásah provedl i v tuzemsku. Kroky ČNB ukazují, že s tuzemskou odnoží Sberbank není speciální scénář zamýšlen a vše směřuje k odebrání bankovní licence a následné likvidaci či insolvenčnímu řízení.

ČNB zahájila proces odejmutí bankovní licence, jelikož banka přestala být schopná plnit své závazky vůči věřitelům. Dle definice tedy jde o tzv. sankční odnětí bankovní licence. Banka měla přitom před letošním 24. únorem robustní kapitálovou strukturu a splňovala veškeré regulatorní požadavky na strukturu jejích aktiv a kapitálu.

PSALI JSME:
Dneškem začíná výplata základních náhrad vkladů klientům Sberbank CZ

Šlo tedy o velmi netradiční situaci. Při odebírání bankovních licencí v minulosti šlo zejména o nefunkční řídící či kontrolní systémy (ERB v roce 2016), či nedostatečnou výši aktiv (Union banka v roce 2003).

Nejpravděpodobnější je nyní scénář, kdy bude proces odnětí bankovní licence zcela dokončen a bankovní licence bude Sberbank odebrána. Následně ČNB učiní návrh na zrušení banky a ustanoví osobu likvidátora.

Do doby ustanovení likvidátora ovšem banku stále řídí orgán volený valnou hromadou společnosti. Proces odebírání licence může ještě trvat v řádu týdnů až jednotek měsíců, přičemž blíže nelze jeho délku odhadnout, protože nezávisí pouze na centrální bance, ale i na krocích Sberbank.

PSALI JSME:
Někteří klienti Sberbank mohou od garančního systému dostat až pět milionů korun

Úkolem likvidátora je následně přeměnit majetek společnosti na likvidní prostředky, uhradit závazky subjektu a případný likvidační zůstatek vyplatit společníkům. Tento postup je ovšem možný pouze v případě, že se banka nenachází v úpadku.

V případě, že ČNB dospěje k závěru, že se Sberbank CZ nachází v úpadku dle Insolvenčního zákona, podává návrh na zahájení insolvenčního řízení. Stejně tak je povinen zahájit insolvenční řízení likvidátor v případě, že v průběhu likvidace dospěje ke stejnému závěru.

Pokud by došlo k rozhodnutí o úpadku banky, likvidace by byla přerušena a byl by zahájen konkurz, jelikož dle Insolvenčního zákona není jiný způsob řešení úpadku u finanční instituce povolen.

PSALI JSME:
Tuzemskou Sberbank nejspíš čeká likvidace a větší klienty dlouhý insolvenční proces

Následoval by standardní proces uspokojení pohledávek v rámci insolvenčního řízení. Zajímavostí je, že by v tomto případě věřitelé nemuseli přihlašovat svoje pohledávky, jelikož v případě konkurzu banky jsou pohledávky přihlášeny automaticky.

Jak v případě standardní likvidace, tak i v případě konkurzu trvá obvykle celý proces s ohledem na mnohost smluvních vztahů a celkovou specifičnost procesu i více let.

Vkladatelé Sberbank CZ se zůstatky nad rámec pojištění tak budou muset v tomto případě ještě poměrně dlouho čekat. Zároveň je pravděpodobné, že bude uspokojena jen část jejich pohledávek.

Autor je partner společnosti PKF APOGEO Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Expobank CZ s ruským kapitálem se distancovala od Putina

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Půjčili jste kamarádovi peníze a už vás nezná?

To nespěchá! Vrátíš mi to, až budeš mít. Kolikrát jen podobné věty doprovázely půjčení peněz, jimiž jste blízkým vytrhli trn z paty? A jak často tento dobrý skutek ukončil letité přátelství? Nic totiž tak spolehlivě …

Může nový vlastník vypovědět nájemní smlouvu?

Jste v nájmu a jednoho dne se vám ozve nový majitel bytu, který už několik let obýváte. Není to nic šokujícího, protože každá pronajatá věc může změnit svého majitele. A ten může mít naprosto jinou představu než …

Výpovědní doba nejsou dvouměsíční prázdniny

Máme smutnou zprávu, zrušili jsme vaše pracovní místo. Tuto větu může prakticky každý zaměstnanec slyšet kdykoli. Personalista mu podává papír s výpovědí a zaměstnanec má pocit, že právě skončila další etapa jeho …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB